Domáce Politika Koronavírus

Je potrebné buchnúť po stole, inak nám hrozí český scenár, tvrdí Šipoš

Šipoš odmietol názor opozície, že by sa kabinet nepripravil na druhú vlnu pandémie. Zdroj: SITA / Robert Tappert

BRARISLAVA – Ak neprídu tvrdšie opatrenia a “buchnutie po stole”, hrozí Slovensku český scenár šíriacej sa pandémie nového koronavírusu. V televíznej diskusii RTVS O 5 minút 12 to uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO v Národnej rade SR Michal Šipoš.

 

Odmietol zároveň názor opozície, že by sa kabinet nepripravil na druhú vlnu pandémie. “Máme plné sklady ochranných pomôcok, zriadili sme veľkokapacitné odberné miesta, zvýšili sme masívne počet testovaní,” vymenoval Šipoš. Kritizoval však tých, ktorí bagatelizujú riziko nového koronavírusu, mrzí ho, že sú medzi nimi aj zdravotníci.

Nezaradený poslanec Richard Raši z novovzniknutej strany Hlas – sociálna demokracia si naopak myslí, že Matovičov kabinet nezvládol situáciu a nedokázal implementovať skúsenosti zo Slovenska či iných krajín a tiež odporúčania celosvetových zdravotníckych autorít pri príprave na druhú vlnu. Konkretizoval najmä zvýšenie počtu ľudí, ktorí by hygienikom pomáhali dohľadávať kontakty pozitívne testovaných.

“Je to najvážnejšia chyba, ktorú kabinet urobil, súčasné čísla sú zlyhaním premiéra a ministra zdravotníctva,” zdôraznil Raši, ktorý je presvedčený, že Marek Krajčí (OĽANO) by mal byť odvolaný z postu šéfa zdravotníckeho rezortu a na jeho stoličku by mal dočasne zasadnúť epidemiólóg.

Predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) uznala časť pravdy v Rašiho slovách, podstav epidemiólógov však podľa nej existoval už pred vypuknutím pandémie a spôsob navýšenia počtov pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva sa rieši. Súčasné čísla vníma ako očakávaný nárast po uvoľnení opatrení po prvej vlne pandémie, je presvedčená, že odborníci i vláda robia maximum. Zdôraznila zároveň nevyhnutnosť rešpektovať nariadenia.

“Nemusím sa s nimi úplne stotožňovať, ale musím ich rešpektovať, je to o zodpovednosti voči sebe i druhým a najmä tým, ktorí môžu mať v dôsledku ochorenia vážne komplikácie,” povedala, pričom svoje slová adresovala ďalšiemu spoludiskutujúcemu lídrovi ĽS NS Marianovi Kotlebovi, ktorý si v štúdiu odmietol dať rúško.

Kotleba svoj postoj argumentoval názorom viacerých lekárov, respektíve ľudí v oblasti verejného zdravotníctva, ktorí spochybňujú nebezpečenstvo šírenia pandémie a jej dôsledkov. Kritizoval, že pandémia koronavírusu odvracia pozornosť pri starostlivosti v prípade odvrátiteľných úmrtí. Poukázal i na to, že mnohí poslanci, ktorí apelujú na dodržiavanie opatrení, sami ich rešpektovanie ignorujú.

Návrh upravujúci oblasť potratov rozdeľuje poslancov

Návrh úpravy zákona o zdravotnej starostlivosti v oblasti potratov, vrátane zapracovaných podnetov, je zmierlivý a smeruje k ochrane života matiek. Myslí si to predseda poslaneckého klubu OĽANO v Národnej rade SR Michal Šipoš. “Som rád, že došlo pri návrhu ku kompromisu a nie je o tom, že by sme chceli úplne zakazovať interrupcie,” povedal v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Oponuje mu predsedníčka zdravotníckeho výboru v parlamente Jana Bittó Cigániková (SaS). “Je, samozrejme, v poriadku sa snažiť o znižovanie počtu interrupcií, ale z dvoch prístupov, ktoré možno zvoliť, si namiesto vzdelávania a osvety vybrali predkladatelia cestu zákazov,” povedala v televíznej debate. Ak by sa do predlohy novely dostal aj návrh umožňujúci medikamentózne vykonanie potratu či rozdelenie príspevku pri narodení ťažko zdravotne postihnutého dieťaťa, zahlasovala by za novelu.

Bývalý minister zdravotníctva Richard Raši z novovzniknutej strany Hlas – sociálna demokracia je presvedčený, že súčasná právna úprava v tejto oblasti je dostatočná. “Otváranie tejto témy, ktorá ešte viac polarizuje už i tak výrazne rozdelenú spoločnosť, v tomto čase vôbec nie je vhodné,” upozornil.

Podľa predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu nerieši predkladaný návrh poslancov OĽANO súčasný, podľa neho bezbrehý, liberálny zákon. “Je načase ho sprísniť a aspoň trocha chrániť deti, ktoré sa nemôžu brániť,” povedal.