Regióny Bratislava Top

Je ROZHODNUTÉ: PLANETÁRIUM v Bratislave nebude! Poslanci podržali Valla

planetárium
ZDROJ: Facebook/Slovenské planetáriá

BRATISLAVA – Predstava, že by v našom hlavnom meste malo pribudnúť nové planetárium, rozhodne potešila mnohých obyvateľov z celého Slovenska. Dnes už je jasné, že planetárium nebude.

 

Plánované planetárium a mediatéka na nábreží Dunaja v Bratislave nebude. Rozhodlo o tom bratislavské mestské zastupiteľstvo. Mestskí poslanci schválili úpravu dohody s developerom týkajúcu sa záväzku za pozemky pod bývalým Parkom kultúry a oddychu. Časť financií, ktoré mesto v rámci novej dohody dostane, má byť použitá na projektovú dokumentáciu pre projekt premostenia Staromestskej ulice Plató Staromestská i projekt Živé námestie.

Boj o planetárium

“V priebehu uplynulých rokov sme sa aktívne stretávali s projektovým tímom, ktorý pripravoval jednotlivé etapy projektu River Park II k časti planetária a absolvovali sme aj rokovania s primátorom a inými zložkami magistrátu. Výsledkom doterajších aktivít je absolvované posudzovanie vplyvov na životné prostredie, územné rozhodnutie a kompletne pripravená projektová dokumentácia planetária, na základe ktorej je možné vydať stavebné povolenie, vrátane štúdie interiéru s úplnou prípravou na realizáciu projektu po začiatok prevádzky,” uviedol Juraj Kubica v mene združenia Slovenské planetáriá.

Primátor sa však rozhodol využiť finančné prostriedky do projektu premostenia Staromestskej ulice – Plató Staromestská.


Mesto navrhuje namiesto planetária financie na Plató Staromestská


“Úplne rozumiem snahám o vybudovanie planetária a podporovať záujem o vedu, výskum a kritické myslenie je absolútne správne. Planetárium na nábreží a podmienky, za ktorých malo byť prevádzkované developerom, ale podľa nás naozaj nebolo riešenie v najlepšom záujme mesta. Sme presvedčení, že nová dohoda môže priniesť obyvateľom nášho mesta oveľa lepšiu hodnotu za peniaze a verím, že zastupiteľstvo náš návrh schváli. So zástupcami podporovateľov planetária, samozrejme, budeme rokovať a hľadať vhodné riešenie,” napísal Matúš Vallo vo svojom príspevku na Facebooku.

Tento príspevok nenechal chladnými ani združenie Slovenské planetáriá. Ich reakciu si môžete prečítať na ďalšej strane.