Je ROZHODNUTÉ: PLANETÁRIUM v Bratislave nebude! Poslanci podržali Valla

BRATISLAVA – Predstava, že by v našom hlavnom meste malo pribudnúť nové planetárium, rozhodne potešila mnohých obyvateľov z celého Slovenska. Dnes už je jasné, že planetárium nebude.

 

Plánované planetárium a mediatéka na nábreží Dunaja v Bratislave nebude. Rozhodlo o tom bratislavské mestské zastupiteľstvo. Mestskí poslanci schválili úpravu dohody s developerom týkajúcu sa záväzku za pozemky pod bývalým Parkom kultúry a oddychu. Časť financií, ktoré mesto v rámci novej dohody dostane, má byť použitá na projektovú dokumentáciu pre projekt premostenia Staromestskej ulice Plató Staromestská i projekt Živé námestie.

Boj o planetárium

“V priebehu uplynulých rokov sme sa aktívne stretávali s projektovým tímom, ktorý pripravoval jednotlivé etapy projektu River Park II k časti planetária a absolvovali sme aj rokovania s primátorom a inými zložkami magistrátu. Výsledkom doterajších aktivít je absolvované posudzovanie vplyvov na životné prostredie, územné rozhodnutie a kompletne pripravená projektová dokumentácia planetária, na základe ktorej je možné vydať stavebné povolenie, vrátane štúdie interiéru s úplnou prípravou na realizáciu projektu po začiatok prevádzky,” uviedol Juraj Kubica v mene združenia Slovenské planetáriá.

Primátor sa však rozhodol využiť finančné prostriedky do projektu premostenia Staromestskej ulice – Plató Staromestská.


Mesto navrhuje namiesto planetária financie na Plató Staromestská


“Úplne rozumiem snahám o vybudovanie planetária a podporovať záujem o vedu, výskum a kritické myslenie je absolútne správne. Planetárium na nábreží a podmienky, za ktorých malo byť prevádzkované developerom, ale podľa nás naozaj nebolo riešenie v najlepšom záujme mesta. Sme presvedčení, že nová dohoda môže priniesť obyvateľom nášho mesta oveľa lepšiu hodnotu za peniaze a verím, že zastupiteľstvo náš návrh schváli. So zástupcami podporovateľov planetária, samozrejme, budeme rokovať a hľadať vhodné riešenie,” napísal Matúš Vallo vo svojom príspevku na Facebooku.

Tento príspevok nenechal chladnými ani združenie Slovenské planetáriá. Ich reakciu si môžete prečítať na ďalšej strane.

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: Matúš Vallo, planetárium, planetárium v Bratislave, Slovenské planetáriá

Súvisiace články