Politika Zahraničné Top

Jedna chyba ho stála život. V KĽDR údajne popravili vicepremiéra

SOUL – V Severnej Kórei popravili vicepremiéra Kim Jong-čina, informovali dnes juhokórejské médiá. Pracovník juhokórejského ministerstva pre zjednotenie pre agentúru Jonhap povedal, že 63-ročného vicepremiéra zastrelila popravná čata minulý mesiac.

Podľa agentúry DPA Kim Jong-čina obvinili zo “zastávania zlého postoja” na júnovom zasadnutí parlamentu. Severokórejský režim poslal následne tohto šéfa úradu zodpovedného za vzťahy s Južnou Kóreou na mesiac “na prevýchovu” na farmu, oznámil Jonhap.

Ťažké overovanie správ z KĽDR

Poprava vicepremiéra je najnovším takýmto incidentom, odkedy vedenie izolovanej komunistickej krajiny prevzal v decembri 2011 Kim Čong-un. Aj jeho strýka Čang Song-tcheka popravili podľa severokórejských štátnych médií v roku 2013 za “protirevolučné” činy.  Správy zo Severnej Kórey sa však ťažko overujú.

Vo februári tohto roka bol údajne popravený náčelník generálneho štábu ozbrojených síl, generál Ri Jong-gil. Tvrdil to Jonhap. V máji sa však podľa správ objavil na zozname účastníkov zjazdu vládnucej strany.