Spoločnosť Domáce GPlus Top

K nehode či peňažnej ujme môžete prísť v tieto dni ľahko. Polícia dvíha varovný prst

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Sťahovanie národov, sviatoční vodiči, zlodeji na vianočných trhoch. Najkrajšie sviatky v roku sú na cestách často vypäté a treba si dávať o to väčší pozor. Polícia sa preto rozhodla prijať opatrenia, vďaka ktorým by mal byť pokoj aj na cestách. 

 

Počas kontrol sa budú muži a ženy zákona zameriavať najmä na najčastejšie prehrešky vodičov. Tými sú nedodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti, nedodržiavanie povinností vodiča, ale aj telefonovanie za volantom. Vodiči sa pochopiteľne nevyhnú ani pravidelným kontrolám na zistenie alkoholu v dychu.

Všetkých, ktorí plánujú sadnúť za volant počas vianočných sviatkov, polícia nabáda k zvýšenej miere tolerancie a predvídavosti. Na cestách sa totiž budú pohybovať aj menej skúsení vodiči.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Predvianočné obdobie je typické aj ruchom v uliciach a v blízkosti nákupných centier. Mnohí vodiči sa v zhone nesústredia, neriadia podľa svetelnej signalizácie a prechádzajú mimo priechod pre chodcov. “Viac policajtov bude preto dohliadať na bezpečnosť najmä v okolí nákupných centier. Vyše tisíc policajtov dohliada na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.  Dopravní policajti riadia a usmerňujú premávku na križovatkách a cestách. Aby sa netvorili kolóny, už v tomto období zabezpečujú priepustnosť cestných ťahov,” informovala Glob.sk hovorkyňa polície Denisa Bárdyová.

Polícia radí: Zopakujme si známe, ale osvedčené rady, ktoré platia po celý rok

  • počas nákupov nenechávajte peňaženky na vrchu kabeliek ani iných miestach, ktoré sú pre zlodeja ľahko prístupné
  • nenechávajte kabelky a tašky v nákupných vozíkoch alebo zavesené na rukoväti vozíka. Po zaplatení tovaru peňaženku najprv odložte do kabelky, riadne ju zatvorte a až potom odložte nákup
  • peniaze uložte do vnútorného vrecka na saku, svetri, či kabáte. Peniaze nepatria do zadného vrecka nohavíc 
  • nepozorní kupujúci často prichádzajú aj o kľúče od bytu. V takomto prípade by ste sa mali ihneď, ako to zistíte, ponáhľať domov. Je totiž možné, že kým prídete domov, byt už môže byť vykradnutý. Zámok je potrebné následne vymeniť. Ak ste s kľúčmi od bytu prišli aj o kľúče od pracoviska, mali by ste včas informovať aj zamestnávateľa, aby nedošlo k ohrozeniu cudzieho majetku
  • pri opustení svojho motorového vozidla, hoci len na krátky čas, nenechávajte na sedadlách kabelky, tašky, mobilné telefóny. Presvedčte sa, či je vozidlo riadne zamknuté.
  • na svoje veci si dávajte pozor aj pri návšteve barov, reštaurácií a kaviarní a kabelku aj kabát majte neustále na očiach
  • neodporúčame nosiť pri sebe veľké množstvo peňazí. Ak je to možné, využívajte platbu platobnými kartami. Ešte stále je zvykom, že pri bankomatovej karte je priložený aj PIN kód, pomocou ktorého páchatelia veľmi ľahko uskutočnia výber z bankomatu, vyvarujte sa toho.

 

Polícia zároveň upozorňuje, že nezabúda ani na miesta, kde sa koncentruje viac ľudí. Okrem označených hliadok by sa tam mali pohybovať aj policajti v civile, ktorí budú monitorovať situáciu.

Pokiaľ by však predsa len došlo k nehode či ku krádeži alebo inému priestupku, neváhajte kontaktovať políciu na čísle 158. Práve muži a ženy zákona patria medzi ľudí, ktorí musia pracovať aj vtedy, keď iní oddychujú. Buďme im preto vďační a počas vianočných sviatkov si uvedomme ich dôležité miesto v spoločnosti.

Mohlo by vás zaujímať: