Kauzy Domáce

K objasneniu vraždy Valka pomohol aj jeden z obvinených, druhý skutok stále popiera

Vyšetrovanie vraždy Ernesta Valka trvalo viac ako osem rokov. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Jozef Kandera definitívne podá vo štvrtok (6. 6.) na Okresnom súde v Pezinku návrh dohody o vine a treste, ktorú minulý štvrtok (30. 5.) uzavrel s obvineným Jaroslavom K. TASR to v stredu potvrdil Kandera.

 

Jaroslav K. je v prípade vraždy prominentného advokáta Ernesta Valka obvinený z lúpeže a nie zo samotnej vraždy. “Dohodu som uzavrel z toho dôvodu, že Jaroslav K. výraznou mierou pomohol orgánom činným v trestnom konaní pri objasnení vraždy Ernesta Valka. Bez jeho pričinenia by nebolo došlo k objasneniu tohto skutku. Výpoveď Jaroslava K. sa potvrdila výsledkami vyšetrovacieho pokusu v dome poškodeného Valka a následnými doplnenými znaleckými posudkami,” povedal Kandera.

Obvinený Jaroslav K. označil za strelca vo vražde Jozefa R. Prokurátor Kandera Jaroslavovi K. navrhuje trest odňatia slobody na sedem rokov a dva mesiace. Odpykať by si ho mal v ústave so stredným stupňom stráženia. Súd po podaní návrhu dohody a po naštudovaní spisového materiálu vytýči termín verejného zasadnutia, na ktorom buď dohodu schváli, alebo nie. Ak by prvostupňový súd dohodu schválil, tak by sa stala právoplatnou a nebolo by možné sa voči nej odvolať.

Jaroslav K. je stíhaný aj za ďalšie lúpeže

Jaroslav K. už bol odsúdený v roku 2017 za trestný čin lúpeže. Okresný súd v Žiari nad Hronom ho odsúdil na trest odňatia slobody vo výmere šiestich rokov a ôsmich mesiacov. Ako minulý týždeň pripomenula TV Markíza, zlom v objasnení vraždy Valka prišiel po tom, ako chytili Jaroslava K. Pri lúpeži v kremnickej banke ho postrelili a hrozil mu vysoký trest. Ponúkol ale kľúčové informácie a podmienil to tým, že chce, aby ho obhajoval Daniel Lipšic. Jaroslav K. označil za strelca Jozefa R. Ten však vinu odmieta. Výpovede oboch mužov overovali počas rekonštrukcie vraždy. Jaroslava K. stíhajú aj za ďalšie lúpeže – v banke a v dome zlatníka v Limbachu. Ten je len pár metrov od Valkovho.

Vyšetrovanie ukončené po 8 rokoch

Ernest Valko bol zavraždený vo svojom dome v Limbachu v roku 2010. Po viac než ôsmich rokoch policajti ukončili vyšetrovanie vraždy s návrhom na obžalobu dvoch páchateľov, 43-ročného Jozefa R. a 45-ročného Jaroslava K., ktorých motívom bolo podľa polície lúpiť vo Valkovom dome. Po Valkovom návrate mali do domu vniknúť a Jozef R. mal právnika streliť do hrudníka, čím mu mal spôsobiť smrteľné zranenie.

Ernest Valko bol prominentným advokátom. Foto: TASR- Vladimír Benko

Valko bol pokladaný za prominentného právnika a vystupoval vo veľkom množstve súdnych prípadov – či už ako právny zástupca, alebo aj ako obžalovaný. Zastupoval napríklad českú Zbrojovku Vsetín v spore o užívanie pozemkov proti SR, zastupoval Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK), keď HZDS navrhlo zrušenie jej registrácie pre voľby, ďalej bol právnym zástupcom Fondu národného majetku (FNM) v kauze o navrátenie akcií spoločnosti Nafta Gbely či zástupcom majiteľa nebankovky Drukos Františka Mojžiša.

Najväčšou známou kauzou, v ktorej figuroval ako právny zástupca SPP, bol spor o tzv. Duckého zmenky a spoločnosť Tipos zase zastupoval v spore o viac ako 66 miliónov eur. Obhajoval bývalého podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša v spore na ochranu osobnosti, ktorý voči nemu viedol expremiér Robert Fico.