Kaliňák bráni políciu v kauze brutálneho zásahu: Ide o hystériu, médiá zverejnili klamstvá

BRATISLAVA – Veľký policajný zásah spred piatich rokoch v Moldave nad Bodvou je opäť v centre pozornosti. Najnovšie sa do neho zapojil vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý sa zastal polície – a pustil sa do mimovládok a novinárov.

Kaliňák tvrdí, že mimovládne organizácie aj novinári zverejnili o akcii veľa klamstiev, ktoré mali orgány činné v trestnom konaní vyvrátiť. „Potvrdili zároveň, že nedošlo zo strany príslušníkov policajného zboru k porušeniu ani jedného zákona, dokonca ani žiadnej internej smernice,“ uvádza v statuse.

Prípad podľa neho skúmala aj policajná inšpekcia, dozorovala to vraj prokuratúra z iného kraja a aj Ústavný súd SR rozhodol, že inšpekcia rozhodovala správne a práva Rómov z osady neboli porušené. „Napriek tomu mimovládne organizácie a novinári dnes obvinenia niektorých Rómov z krivej výpovede ignorujú, spochybňujú rozhodnutie Ústavného súdu SR a ohýbajú si realitu tak, aby mohli naďalej útočiť na políciu. Otázkou je, čo a koho záujmy touto hystériou sledujú a zastupujú,“ odkazuje kontroverzný exminister.

Status Roberta Kaliňáka – Foto: FB / Robert Kaliňák

Policajný zásah sa v Moldave nad Bodvou udial pred piatimi rokmi. Po brutálnom zásahu museli niektorí Rómovia vyhľadať lekárske ošetrenie, pričom tvrdili, že šlo o pomstu. Polícia sa bránila, že o bežnú pátraciu akciu – a kauza nakoniec nabrala opačný smer, keď boli obvinené pôvodné obete.

Prvý konflikt v osade nastal v deň konania kultúrneho podujatia súvisiaceho s ukončením dlhodobého projektu. Po prvej policajnej hliadke, ktorá prišla v sobotu v noci zariadiť stíšenie zvuku, prišla druhá hodinu po polnoci, keď sa už balila aparatúra. Jeden z policajtov mal údajne bezdôvodne napadnúť jedného z klientov. Ľudia začali hádzať kamene do policajtov i do auta.

Plánovaná akcia, tvrdí polícia

V stredu 19. júna vtrhli do osady kukláči na viacerých vozidlách, vyzeralo to, že niekoho hľadajú. Podľa miestnych Rómov bola akcia odvetou polície za incident, policajti boli podľa nich agresívni, vyvaľovali dvere, rozbíjali okná, nábytok a útočili na obyvateľov bez toho, aby s nimi komunikovali. Podľa občianskeho združenia ETP Slovensko, ktoré v komunitnom centre v rómskej osade poskytuje sociálne služby, pri zásahu tzv. kukláčov došlo k zraneniam viacerých ľudí, vrátane detí.

Akcia bola podľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru Košice – okolie plánovaná a zameraná na pátranie po hľadaných osobách a veciach. Hovorkyňa Jana Mesárová vtedy odmietla tvrdenia o policajnej brutalite. Do akcie bolo nasadených 63 policajtov poriadkovej dopravnej a kriminálnej polície. Celkovo zadržali a predviedli 15 osôb, dve osoby obvinili z útoku na verejného činiteľa.

Zdroj: Topky, SITA, ph

Viac o téme: Moldava, Robert Kaliňák, Smer-SD

Súvisiace články