Domáce

Kaliňák: Nepohyblivú hranicu chceme na všetkých hraničných riekach

BRATISLAVA – Nepohyblivé hranice chce mať Slovensko postupne na všetkých miestach, kde hranice so susednými štátmi tvoria rieky. Vyhlásil to dnes po rokovaní vlády minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa neho sa týmto zamedzí prípadom z minulosti, keď Slovensko prišlo zmenami riečnych korýt o územie.

“Slovensko v uplynulých desaťročiach prišlo pohyblivými hranicami o niekoľko hektárov územia. Ešte počas spoločnej federatívnej republiky sme takto prišli o územie v prospech Maďarska a Rakúska,” povedal Kaliňák. V dôsledku zmien koryta Hornádu podľa neho napríklad Slovensko stratilo 30 hektárov územia, z ktorých sme naspäť dostali len 18. “Neustále povodne zintenzívňujú zmeny tokov riek,” povedal minister s tým, že pôvodne sa vždy vodohospodári snažili vracať rieky do pôvodného koryta. To je ale značne finančne náročné. Nepohyblivé hranice so všetkými našimi susedmi budú podľa neho určené prostredníctvom GPS.

Vláda SR na svojom dnešnom zasadnutí schválila návrh na určenie nepohyblivej riečnej hranice s Českou republikou a Rakúskom v oblasti trojštátneho hraničného bodu Dyje-Morava. Ako sa uvádza v dokumente nazvanom Návrh na uzavretie Zmluvy medzi Slovenskou republikou, Českou republikou a Rakúskou republikou o trojštátnom hraničnom bode Dyje-Morava, ktorý na rokovanie predložilo ministerstvo vnútra, hranica situovaná v riečnom koryte Moravy bola doteraz pohyblivá. Z technického a hospodárskeho hľadiska je však podľa ministerstva výhodnejšie tento stav zmeniť. Nepohyblivý stav znamená, že sa štátna hranica neprispôsobuje prirodzeným zmenám riečneho koryta.

Stanovenie nepohyblivej hranice podľa ministerstva vnútra obmedzí časté zmeny v katastroch dotknutých štátov, obmedzí sa tiež rozsah nutných zameriavacích prác na zistenie aktuálneho stavu hranice a medzištátne vodohospodárske orgány si po zmene budú môcť sami určiť, či a v akej miere je potrebné upravovať koryto do pôvodného stavu, a to bez iniciatívy orgánov spravujúcich štátnu hranicu. Stabilizovanie hranice má tiež prispieť k stabilizácii výmery prihraničných katastrálnych území, čo v konečnej miere postupnou aplikáciou na ďalších štátnych hraniciach stabilizuje výmeru štátneho územia Slovenskej republiky. Vláda dnes takisto schválila vzájomnú výmenu územia medzi Slovenskom a Maďarskom. Nutnosť výmeny spôsobili zmeny toku rieky Ipeľ.

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu