Domáce Politika Spoločnosť Top

Kandidáti porušujú moratórium. Jeden z prípadov už rieši polícia

V mnohých mestách je boj o stoličku primátora či starostu skutočne tvrdý. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Kampane aj antikampane pokračujú. Napriek tomu že od štvrtka platí moratórium sa mnoho kandidátov ešte stále snaží získať si hlasy voličov. K situácií neprispelo ani rozhodnutie Štátnej volebnej komisie, ktorá povolila “obmedzenú kampaň”. Takouto kampaňou sa rozumie napríklad zdieľanie statusu, ktorý nie je sponzorovaný. Napriek moratóriu sú teda sociálne siete plné statusov o voľbách či antikampane voči konkurentom. 

 

Klasické statusy politikov i občanov sú v poriadku. Problémom by bolo, keby bol príspevok sponzorovaný. “Z uvedeného vyplýva, že uverejňovanie príspevkov (statusov) prostredníctvom sociálnych sietí sa nepovažuje za vedenie volebnej kampane, pokiaľ sa za obdobné príspevky obvykle neplatí úhrada,”uvádza sa v uznesení.

Podľa portálu Topky.sk malo k porušeniu volebného moratória malo včera podvečer dôjsť v obci Čierne Pole v Michalovskom okrese. “Uvedenú vec polícia preveruje ako podozrenie zo spáchania priestupku v zmysle zákona o volebnej kampani a priestupku v zmysle zákona o politických stranách a politických hnutiach,” informovala topky košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Letáky, reklama aj noviny

V niektorých mestách sa stále roznášajú letáky či noviny kandidátov. S takouto informáciou prišla poslankyňa Národnej rady Katarína Macháčková, ktorá na sociálnej siti upozornila, že sa voči jej osobe stále vedie antikampaň. Občan Prievidze podľa nej stále chodia noviny, ktoré sa o nej negatívne vyjadrujú. Poslankyňa sa opätovne uchádza o funkciu primátorky Prievidze.

Na pokračujúcu kampaň upozornila aj Dana Kleinert, ktorá sa svojej kandidatúry na starostku Starého Mesta vzdala. “Niekto túži tak veľmi byť starostom, že mu nie je hanba nascanovať môj leták (už neaktuálny), pridať tam info o tom, aby ma ľudia volili za starostku,” upozornila. Cieľom je podľa nej zmiasť občanov a docieliť, aby nedali hlas aktuálnemu kandidátovi. Keby volili Danu Kleinert, ich hlas by prepadol.

S pokračujúcou antikampaňou sa stretáva aj Matúš Vallo, kandidát na primátora Bratislava. Napriek moratóriu sa na YouTube objavujú reklamy, ktoré hovoria v jeho neprospech. Vallo sa s antikampaňou potýka dlhodobo. Počas moratória je však takáto reklama vyslovene zakázaná. “O polnoci zo stredy na štvrtok začalo platiť predvolebné moratórium a všetci kandidáti vypli svoje reklamy a sponzorované posty. Vôbec však neskončili rôzne antikampane, ktoré aj v tejto chvíli bežia na plné obrátky. Tá voči mne beží na Facebooku a YouTube, momentálne graduje. Využívam preto jedinú možnosť, ako sa jej aj v tomto čase brániť,” napísal Matúš Vallo.

 

Ako nahlásiť porušenie moratória

Na porušenie moratória môže upozorniť skutočne každý. Ak by ste tak mali podozrenie, že sa vo vašom okolí deje niečo nekalé, neváhajte kontaktovať Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Tá po celú dobu kampane i po nej zbiera a preveruje podnety. Musia však splniť niekoľko kritérií.

  • z podnetu musí byť jasné, KTO ho podáva
  • musí byť jasné, KTORÉHO kandidáta sa týka
  • čo sa navrhuje

Ministerstvo vnútra už dokonca spustilo aj volebnú infolinku. Občania sa mohli na telefónnych číslach 02/ 5094 2317 a 02/ 5094 2312 počas celého týždňa v čase od 7.30 do 15.30 h pýtať zodpovedných pracovníkov na otázky týkajúce sa volieb. Infolinka bude fungovať aj zajtra, a to až do uzavretia volebných miestností.

Tresty sú prísne

Za porušenie moratória hrozia nemalé pokuty, môže však dôjsť až k zrušeniu volebného výsledku. Práve komunálne voľby sú na porušovanie moratória najnáchylnejšie. Dôvodom je aj ťažké odkontrolovanie všetkých obcí, ale aj vplyv kampaní. V malých obciach sa cení každý jeden hlas. Viac si môžete prečítať TU.