BRATISLAVA – Technologický pokrok opäť prekopáva trh práce. Hlavné slovo má tentokrát umelá inteligencia (AI), ktorá u nás ohrozuje pracovné miesta, ako takmer nikde inde. Práve Slovensko totiž stojí na čele nelichotivého rebríčka, podľa ktorého o prácu môže prísť pre AI každý tretí Slovák.
Najpriamejšia hrozba umelej inteligencie (AI) pre bežného človeka je možné nahradenie ľudskej činnosti v rôznych oblastiach, čo môže viesť ku strate pracovných miest. Slovenská ekonomika je na takúto hrozbu citlivá, pretože podľa analýzy OECD je až 33 % všetkých pracovných miest na Slovensku vysoko automatizovateľných, čo je najviac spomedzi 32 skúmaných krajín. Informovala o tom VÚB banka vo svojom mesačníku.
Najnovšia štúdia konzultačnej spoločnosti McKinsey, ktorú interpretovala VÚB, uviedla, že súčasná generatívna AI má potenciál automatizovať pracovné činnosti, ktoré dnes pohltia až 70 % času zamestnancov.
Niektorých už AI obrala o prácu, dnes robia inštalatérov
Hlavne v zahraničí pribúda príbehov, ako umelá inteligencia ľudí pripravila o prácu. Napríklad ako sa z copywritera na voľnej nohe, ktorý si účtoval si 60 dolárov za hodinu práce, stal inštalatér. Výnimkou však nie sú ani svetoví giganti, ktorí pôsobia i na Slovensku. Len nedávno sme informovali o tom, že spoločnosť IBM nedávno ohlásila, že plánuje prepustiť tisíce zamestnancov a nahradiť ich umelou inteligenciou. Jedna z popredných svetových IT firiem je významným zamestnávateľov aj na Slovensku. Aj najväčší denník v Európe, nemecký denník Bild oznámil, že prepustí asi 200 ľudí, časť z nich nahradí umelá inteligencia.
Umelá inteligencia však už dnes mení životy ľudí aj na Slovensku. Každá minca má dve strany, a platí aj v tomto prípade. Zatiaľ čo jedným umožňuje dopriať si viac voľného času alebo zarobiť viac peňazí, iným reálne hrozí, že v dohľadnej dobe ich nahradí počítač.
Naozaj nás nahradí umelá inteligencia?
Vývoj AI je však dnes veľmi rýchly a preto je náročné predpovedať, aký dopad bude mať v nasledujúcich rokoch na naše životy a zamestnanosť. V poslednom čase sme konfrontovaní s nastupujúcou generatívnou umelou inteligenciou (GenAI), ktorá na rozdiel od predchádzajúcich technológií môže nahradiť nielen manuálne či jednoduché kancelárske práce, ale aj profesionálne pracovné miesta, od účtovníkov či analytikov až po všeobecných lekárov. Zatiaľ čo niektorí bijú na poplach, iní poukazujú na to, že AI zároveň aj nové pracovné miesta vytvorí a prácu zamestnancov vo väčšine odvetví iba doplní.
Čistý dopad na celkový počet pracovných miest v globálnej ekonomike tak môže byť podľa VÚB aj pozitívny, pretože i v minulosti sa už viackrát stalo, že niektoré pracovné miesta budú v dôsledku inovácií zanikať, pričom sa ekonomika zvyčajne tešila čistému prírastku pracovných miest. „Profesor David Autor vyčíslil, že 60 % dnešných pracovníkov je zamestnaných v povolaniach, ktoré v roku 1940 ani neexistovali. To znamená, že viac ako 85 % rastu zamestnanosti za posledných 80 rokov tvorili nové pozície, vytvorené práve vďaka rozvoju nových technológií,“ priblížila VÚB.
Aktuálny „job report“ Svetového ekonomického fóra podľa mesačníka VÚB konštatoval, že z 800 nimi opýtaných spoločností takmer 75 % z nich očakáva, že v horizonte najbližších piatich rokov bude AI využívať. Polovica očakáva, že AI vytvorí nové pracovné miesta, zatiaľ čo štvrtina naopak očakáva pokles miest pre používanie AI. „Najväčším motorom rastu pracovných miest by mali byť analýza takzvaných veľkých dát (big data), technológie riadenia zmeny klímy a životného prostredia, ako aj šifrovanie a kybernetická bezpečnosť,“ dodala VÚB.