Domáce Top

Kauza Bašternák: Asistent Rajtára pri výsluchu oľutoval svoje konanie

BRATISLAVA – Asistent opozičného poslanca NR SR Jozefa Rajtára Filip Rybanič, ktorý si ako zamestnanec banky pozrel účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a exministra dopravy Jána Počiatka a údaje z nich následne poskytol médiám, počas výsluchu oľutoval svoj čin. Hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Oliver Janíček informoval agentúru SITA, že Filip Rybanič bol 10. júna vypočutý ako obvinený.

„Ku skutku kladeného mu za vinu sa priznal, popísal podrobnosti jeho priebehu, vysvetlil motív svojho konania a spáchanie činu oľutoval,“ uviedol Janíček. Výsluchu obvineného nepredchádzalo obmedzenie jeho osobnej slobody. Obvinený bol pred výsluchom poučený o všetkých svojich právach, obhajcu si nezvolil a do zápisnice svojím podpisom potvrdil, že nebol na neho vyvíjaný fyzický ani psychický nátlak. Sťažnosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia si nepodal, informoval ďalej hovorca krajskej prokuratúry, ktorá prípad dozoruje.

Národná kriminálna agentúra Rybaniča zadržala po tom, čo sa na políciu obrátila samotná banka, ktorá zaznamenala, že si pozrel spomínané účty. Informoval o tom ako prvý Denník N. Kaliňák pohyby na svojom účte a peniaze od firmy B.A. Haus, v ktorej bol do októbra 2013 konateľom Ladislav Bašternák, musel vysvetľovať aj koaličným partnerom. Ladislava Bašternáka polícia vyšetruje pre kauzu vratiek DPH.

Premiér Fico po pondelkovom rokovaní koaličných partnerov informoval, že politické strany vládnej koalície dôverujú ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Opozícia trvá na odchode Kaliňáka z funkcie, kryje podľa nich daňové podvody. Ak Robert Fico neodvolá ministra vnútra, prvý týždeň slovenského predsedníctva v EÚ bude čeliť v parlamente premiér vyslovovaniu nedôvery, avizujú opoziční poslanci. V pondelok chystá opozícia verejné zhromaždenie občanov pred obytným komplexom Bonaparte, kde býva Robert Fico.

Drucker kauze úplne nerozumie

Všetky podozrenia, ktoré v kauze Bašternák v súvislosti s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom existujú, je potrebné vydiskutovať. Vyplýva to zo slov ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nom. Smeru-SD). Drucker uviedol, že zatiaľ túto kauzu registroval len z médií a priznal, že si ju necháva vysvetliť od svojho komunikačného odboru. Ak bude mať príležitosť, bude sa na to pýtať priamo Kaliňáka.

Podľa Druckera je kauza „úplne inak prezentovaná opozíciou a úplne inak pánom ministrom“. „Myslím si, že je potrebné, aby sa všetky takéto veci vydiskutovali, nechať ten priestor aby sa buď obhájili, alebo potvrdili,“ dodal šéf rezortu zdravotníctva. Priznal ale, že vníma, že ide o tému číslo jedna.

„ Nepríjemné na tom je to, že raz sa vytvorí nejaký obraz, a ja ho nechcem teraz obhajovať, ale poznám to na sebe, potom sa už ťažko ten obraz napráva. Akokoľvek je to téma číslo jeden, treba, aby to bolo úplne jasne vyargumentované,“ dodal.

Pýtal sa aj manželky

Drucker tvrdí, že podľa informácií z médií mu to príde tak, akoby boli dve – tri veci spájané dokopy. „Pýtal som sa na to svojej manželky, čo si ona o tom myslí, ona mi hovorí, že tomu vôbec nerozumie a že je to nejaké divné,“ vyhlásil minister.

Na otázku, či sa o kauze rozprával s Kaliňákom, priznal, že zatiaľ nie, ale keď bude priestor, určite sa na to Kaliňáka opýta. Je veľmi dôležité, aby sa tieto veci vykomunikovali. Je veľmi nepríjemné, keď je na kohokoľvek vrhaný tieň podozrenia a ten chce mať takisto priestor sa očistiť,“ uzavrel Drucker.

Kauzu sleduje aj Lajčák

Ku kauze sa pred rokovaním vlády vyjadril aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák . Kauzu sleduje podľa vlastných slov iba jedným okom a zatiaľ sa o tom s Kaliňákom nerozprával. „Chcem veriť, že Slovensko je právny štát, to znamená, že tu fungujú súdy, prokuratúra a že by sme nemali odsudzovať ľudí na základe toho, že sa niekto tak rozhodol. Ak bude dokázané, že sa porušil zákon, tak samozrejme, musia byť z toho vyvodené dôsledky,“ povedal Lajčák.

Myslí si, že sa okolo toho vytvorila obrovská hystéria, v ktorej je už ťažké vyznať sa v tom, čo je a čo nie je pravda. „Je v tom veľa emócií, je v tom veľa subjektivizmu, objektívne na to nemám názor, lebo neviem, komu mám veriť,“ uzavrel Lajčák.