Kauzy Domáce

Krajský súd v Bratislave bude opäť rozhodovať v prípade Filipa Rybaniča

Filip Rybanič. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Krajský súd v Bratislave (KS) bude v stredu (9.9.) opätovne rozhodovať v prípade bývalého zamestnanca banky a bývalého poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča, pôvodne právoplatne odsúdeného na trojročný podmienečný trest. KS v Bratislave vytýčil termín verejného zasadnutia na stredu na základe rozhodnutia dovolacieho Najvyššieho súdu SR (NS SR), ktorý 21. januára tohto roku zrušil rozsudok KS v Bratislave z konca júna 2019. NS SR zároveň  prikázal KS v Bratislave, aby vec v potrebnom rozsahu znova prerokoval.

 

NS SR skonštatoval, že dovolanie Rybaniča vo vzťahu k namietanej okolnosti spočívajúcej v úprave skutku KS je opodstatnené, pretože ňou KS porušil zákaz zmeny k horšiemu. Navyše v dôsledku takéhoto postupu súdu došlo následne aj k nesprávnemu právnemu posúdeniu skutku.

Rybanič podal dovolanie na Okresný súd (OS) Bratislava V koncom vlaňajšieho leta prostredníctvom obhajcu Mareka Paru. Následne ho OS poslal na Krajskú prokuratúru (KP) v Nitre, ktorá Rybaničov prípad dozorovala. Potom bolo súdu doručené vyjadrenie KP v Nitre, ktoré OS Bratislava V zaslal obhajcovi. Po vykázaní doručenia nižší súd trestný spis spolu s dovolaním predložil na NS SR.

Senát KS koncom júna 2019 úplne nepotvrdil rozsudok OS Bratislava V, ktorý Rybaniča v septembri 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. OS Bratislava V mu vtedy vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Podľa odvolacieho KS sa Rybanič dopustil protiprávneho správania, keď poskytol informácie o stavoch účtov neoprávneným osobám.

KS nariadil vypracovať Rybaničovi aj písomnú analýzu, v čom spočíva bankové tajomstvo. Na rozdiel od pôvodného verdiktu sa však nemusel Rybanič ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD).