Politika Kauzy Domáce Top

Kauza Kotlebových šekov pokračuje. Vypovedať bude aj poslanec Ďurica

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

PEZINOK – Na Špecializovanom trestnom súde pokračoval v piatok hlavné pojednávanie v kauze kontroverzných šekov predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu. Na lavici svedkov sedia aj poslanec Národnej rady SR Ondrej Ďurica (ĽSNS) a spevák Jaroslav Pagáč, ktorý bol v roku 2018 obvinený z extrémizmu.

 

Pagáč vystupoval ako spevák na podujatí, kde Kotleba odovzdával šeky vystavené na sumu 1488 eur. Po výzve samosudkyne Ruženy Sabovej, aby sa vyjadril, či bude vypovedať, uviedol, že to odmieta. Poznamenal, že je trestne stíhaný z extrémizmu a svojou výpoveďou by si mohol privodiť ďalšie trestné stíhanie.

Na podujatí, na ktorom sa odovzdávali v roku 2017 šeky na sumu 1488 eur, bol aj Ďurica, ktorý je taktiež spevákom a v minulosti bol členom neonacistickej hudobnej skupiny Biely Odpor. V súčasnosti je okrem vykonávania svojho poslaneckého mandátu aj hovorcom Kotlebovej strany.

Ďurica považuje svoje pôsobenie v skupine Biely Odpor za minulosť z čias, keď mal 17 rokov. „Pre mňa je tu ukončená kapitola,“ uviedol Ďurica na margo pôsobenia v kapele, ktorú označujú za neonacistickú. Viacero otázok prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honza súvisiacich s jeho pôsobením v kapele Sabová nepripustila.

Ďurica hovoril o prekrúcaní vecí

Ďurica na súde uviedol, že extrémistické symboly pozná preto, že bol donedávna dôstojníkom v Ozbrojených silách (OS) SR. Neonacistickú symboliku však na akcii, kde sa odovzdávali šeky, nevnímal, videl tam iba portrét Andreja Hlinku a slovenskú vlajku. K číslu 1488 sa vyjadril pre novinárov tak, že minulý rok kolaudoval dom a pridelili mu veľmi podobné číslo, a preto si ho ani nezavesil. „Medializovaný prípad u pána Kotlebu je jasným dôkazom toho, ako veľmi rýchlo a veľmi ľahko sa dajú tieto veci prekrútiť,“ myslí si Ďurica. Kotleba má jeho plnú dôveru aj ako dlhoročného príslušníka OS SR, ktorý podľa vlastných slov prešiel viacerými stupňami previerok. „Som presvedčený o tom, že je to ‘nezávadný’ človek a že je to ‘nezávadná’ strana,“ uviedol Ďurica.

Sudkyňa Sabová sa pýtala Ďuricu aj na jeho spoluprácu s českou skupinou Ortel. Pri otázke novinárov, či nepovažuje túto skupinu za kontroverznú, uviedol, že je kontroverzná doba. „Pre mňa aj kopec reperov je kontroverzných, svojím repertoárom a svojím prejavom,“ dodal poslanec.

Vzhľadom na odopretie výpovede svedka Jaroslava Pagáča bola čítaná jeho výpoveď z vyšetrovania.

 

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Notoricky známa symbolika

Znalec z oblasti politického extrémizmu Matej Medvecký vo svojom posudku uviedol, že šifra 1488 smeruje k neonacistickej ideológii a ide o jednu z najvyužívanejších šifier v prostredí extrémnej pravice. Jeho názor sa tak približuje znalcovi Janovi Uhlířovi, ktorý považuje číslo 1488 za neonacistickú šifru. Program strany ĽSNS sa podľa Medveckého podobá na programy neonacistických strán v Európe. Menovite spomenul maďarský Jobbik, taliansku Forza Nuovu alebo grécky Zlatý úsvit. Z videa, ktoré sa v piatok na súde prehrávalo, si znalec všimol používanie konšpiračnej teórie o chazaroch a sionistoch. Túto konšpiračnú teóriu považuje Medvecký za teóriu antisemitského charakteru.

Kotleba v reakcii na jeho posudok uviedol, že znalec nerozpracoval bližšie samotný akt odovzdávania šeku na 1488 eur. “Znalec súhlasil s tým a vyslovil myšlienku, že medzi legitímnym nacionalizmom ako úprimným presvedčením jednotlivca a totalitnými ideológiami, do akých sa môže dostať, je veľmi tenká hranica, ktorú majú ľudia vo svojich hlavách a musia si ju strážiť,” reagoval Kotleba.

“Znalec potvrdil, že symbolika 1488 je notoricky známa. Z množstva dôkazov, ktoré prokuratúra navrhla, chceme dokázať, že toto odovzdávanie sumy nie je náhodné a že išlo o neonacistickú symboliku,” uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz. Pripomenul konštatovanie znalca o tom, že novodobí extrémisti sa vracajú k historickým obdobiam a na Slovensku špecificky k vojnovému Slovenskému štátu. V tomto kontexte poznamenal, že na podujatí bola zavesená fotka prezidenta Slovenského štátu Jozefa Tisa. “Ide o tradičné prepojenie historického fašizmu s novodobým fašizmom a extrémizmom,” uzavrel.

Predseda ĽSNS sa mal podľa prokurátora trestného činu dopustiť, keď odovzdal v roku 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur. Tie považujú prokurátor a znalec z oblasti nacizmu, fašizmu a neonacizmu Jan Uhlíř za neonacistickú šifru.

Pojednávanie odročili na 8. júna.