Domáce Spoločnosť Top

Každoročná dilema. Ktorý vianočný stromček je ten pravý?

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Vianoce nie sú len sviatky pokoja a radosti, ale aj zhonu a paniky. Do poslednej chvíle nakupujeme darčeky pre svojich blízkych, vyzdobujeme domy a čo je najdôležitejšie, zháňame vianočný stromček. A tu nastáva dilema – je lepší umelý alebo živý? Skúsime vám poradiť, po ktorom by ste mali siahnuť.

 

Čo by to boli za Vianoce bez tradičného vianočného stromčeka? V minulosti si sviatky bez živého stromčeka nevedeli predstaviť v žiadnej rodine. Postupom času sa ale stal veľkým trendom umelý. No doba sa začína meniť a čím ďalej tým viac siahame opäť po tých živých. Živý stromček krásne vonia. Umelý stromček zase dlho vydrží, ale dilema nastáva vtedy, keď doslúži. Keďže sa nedá recyklovať, stáva sa z neho plastový odpad. ,,Najlepšia voľba je používať stromček, ktorý už máme kúpený, a hlavne nekupovať nový. Naši rodičia napríklad kupovali stromček už takmer pred 20 rokmi a stále ho máme. To že to nie je v móde, neznamená, že ho treba vyhodiť,‘‘ povedala pre Glob.sk Denisa Záchenská z organizácie na ochranu životného prostredia Očami prírody.

Pokiaľ sa ale predsa len rozhodnete pre umelý stromček, nezabúdajte na to, že by to mala byť investícia na dlhú dobu. ,,Je vyrobený z PVC a uvoľňuje plyny, známe ako prchavé organické zlúčeniny – plyny, ktoré môžu dráždiť oči, nos a pľúca. A, samozrejme, je z plastu, to znamená, že už pri výrobe má silný environmentálny dopad,‘‘ doplnila Záchenská.

 

Umelé stromčeky Slovákov neopúšťajú. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Stromček aj po Vianociach

Ak chcete na Vianoce živý stromček, je tu alternatíva rezaných stromov. Pri nich je kľúčové, aby s nimi bolo po sviatkoch správne naložené. Mnohé samosprávy ponúkajú občanom pomoc so zneškodnením vianočných stromčekov prostredníctvom odpadovej spoločnosti. Keďže je stromček biologicky rozložiteľný odpad samosprávy ho môžu napríklad využiť  aj na kompostovanie, výrobu štiepky. Tú je potom možné využiť na energetické zhodnotenie. Dôležité ale je strom dôkladne odzdobiť a vyniesť ho na miesto určené obcou. Taktiež niektoré zberné dvory ponúkajú možnosť bezplatne vianočný stromček odovzdať. Dokonca stromčeky vedia poslúžiť ako výborná pochúťka pre zvieratá v ZOO.

Mnohé organizácie ale voľbu rezaných stromčekov v obľube nemajú. ,,Tento spôsob vôbec nepodporujem a nepáči sa mi. Stromy rastú veľa rokov naozaj len kvôli tomu, aby sme ich odrezali a mali pár týždňov doma,‘‘ zdôraznila z organizácie Očami prírody Denisa Záchenská. No ak sa predsa len rozhodnete pre živý stromček, je tu aj ďalšia možnosť. Môžete si ho kúpiť v črepníku a ten, kto má možnosť, ho môže presadiť po Vianociach do záhrady. Vydrží dlhšie ako len počas obdobia Vianoc. ,,Výbornou alternatívou môžu byť rôzne stromčeky vyrobené napríklad z europalety, konárov, kníh, dreveného rebríka, papiera alebo iného obnoviteľného materiálu,” povedala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová. Vhodné je použiť aj čečinu vo váze.

Keďže dnes sa nosí všetko “eko”, ozdoby môžu byť vyrobené taktiež z obnoviteľného materiálu – šišky, oriešky či konáre. Rovnako sú “trendy” látkové ozdoby vytvorené z nepoužitého oblečenia alebo zvyšných novín či papiera.

 

Kúpiť rezaný stromček sa dá na každom rohu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Raj pre podvodníkov

Aj v prípade kúpy stromčeka treba mať oči na stopkách. Napríklad v prípade stromčeka v črepníku treba dbať na to, aby bol vypestovaný v lesnej škôlke. ,,Niektorí ľudia sú schopní dať rezaný strom do črepníka, zahrabať ho a predať za dvojnásobok ceny. Koreňový systém by nemal byť veľmi narušený, inak sa po zasadení neujme. Jednoducho, treba si dať pozor na to, od koho kupujete – či už umelý, rezaný alebo črepníkový stromček. Vianoce sú predsa len raz za rok, tak si vyberme dobre, podporme správne veci a užime si ich najlepšie, ako vieme,‘‘ dodala Záchenská.

 

Vianoce sú obdobím zhonu, ale aj radosti. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: