Domáce Top

KDH sa nepáči, že poslanci už po Novom roku nebudú rokovať

BRATISLAVA – KDH kritizuje predsedu parlamentu Petra Pellegriniho za to, že zrušil schôdzu NR SR, ktorá sa mala konať na prelome januára a februára. Dôvodom je, že parlament nebude mať o čom rokovať. Vláda ani poslanci Smeru-SD žiadne nové zákony nepredložili a z rozhodnutia Pellegriniho vyplýva, že opozičné návrhy neprejdú.

„Nie je to dobrý signál, hovorí o nastavení Smeru-SD na predvolebné opatrenia, nie na poctivú prácu v oblasti reforiem,“ povedal dnes na tlačovej besede predseda KDH Ján Figeľ.

Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana januárová schôdza bola riadne plánovaná. Upozornil, že opoziční poslanci predložili 49 návrhov, z toho KDH desať. „Pellegrini na grémiu oznámil, že schôdza nebude, pretože nebude o čom, z čoho vyplýva, že opozičné zákony nepostúpia ďalej. Poslanci Smeru to vedeli a preto nepredkladali zákony, predseda to povedal len poslancom Smeru. Vláda tiež nepredložila žiaden návrh zákona,“ povedal s tým, že od novembra do apríla nebudú prijímané žiadne zákony, keďže parlament sa zíde až po voľbách. „Ak Smer nebude prijímať šesť mesiacov zákony, môže to byť pozitívna správa,“ dodal.

Vrcholom parlamentnej agendy je návrh štátneho rozpočtu na roky 2016 – 2018. Podľa Figeľa návrh rozpočtu hovorí o tom, aké bude Slovensko. „Nám záleží na tom, aké bude, či bude upadať alebo ukazovať perspektívu. Návrh však potvrdzuje, že socialisti sú naučení požičiavať si a konzumovať viac ako tvoriť. Platí to vo všetkých rezortoch. Ľavica odkladá riešenia na budúcu vládu a tá to nebude mať ľahké,“ zdôraznil Figeľ. Podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka je pre ľudí pri rozpočte dôležité najmä to, koľko im štát zoberie a čo im za to dá. „Žiaľ, predložený rozpočet nie je dobrý, lebo ľuďom berie veľa a dáva žalostne málo,“ uviedol. Podľa neho súčasná ľavicová vláda nie je solidárna. Zamestnancovi s priemerným príjmom totiž berie takmer polovicu toho, čo mu dá jeho zamestnávateľ. „Daň z príjmu musí po novom platiť aj zamestnanec, ktorý zarába minimálnu mzdu. Budúci rok budú navyše takí zamestnanci platiť ešte vyššie dane,“ upozornil.

KDH spolu s Mostom-Híd na túto schôdzu predložila novelu ústavy, podľa ktorej by mal prezident SR povinnosť odvolať sudcu z funkcie, ak dosiahne vek 67 rokov. V súčasnosti ústava prezidentovi stanovuje len možnosť, že môže sudcu odvolať, ak dosiahne vek 65 rokov. Novelu ústavy predkladá trojica poslancov Pavol Hrušovský, Lucia Žitňanská a Ján Figeľ. S takýmto návrhom prišiel prezident Andrej Kiska v Deň Ústavy SR 1. septembra. Smer-SD už avizoval, že návrh nepodporí.

KDH chce presadiť v parlamente aj novelu rokovacieho poriadku. Pri každom zákone predloženom do parlamentu by sa mal skúmať podľa kresťanských demokratov aj jeho dopad na manželstvo, rodinu a rodinné prostredie. Kresťanskí demokrati predkladajú novelu ako logickú nadväznosť na minuloročnú zmenu ústavy, ktorá posilnila ochranu a podporu manželstva.