Domáce Politika

Kiska chce za šéfku strany Remišovú. Viacerí známi členovia dali prednosť Kollárovi

Členovia strany Za ľudí pri odovzdávaní podpisov potrebných na vznik strany. Zdroj: FB / Za ľudí

BRATISLAVA – Dvaja kandidáti, ale iba jeden víťaz. Najmenšia koaličná strana Za ľudí si v sobotu volí nového predsedu. Ten súčasný – exprezident Andrej Kiska sa totiž krátko po voľbách stiahol z politického života a vrátiť sa k nemu neplánuje. V strane sa tak už niekoľko týždňov rieši otázka, kto ho nahradí. Okruh adeptov sa zúžil na dve mená – Veronika Remišová a Miroslav Kollár.

 

Mierne navrch má pred snemom Veronika Remišová. Do strany prišla už ako známa politička a poslankyňa parlamentu, ktorá sa do povedomia dostala najmä poukázaním na korupčné kauzy bývalej vlády. Pred rokom v septembri sa stala prvou podpredsedníčkou strany a na kandidátke jej patrilo miesta číslo dva hneď za Andrejom Kiskom. Po voľbách obsadila miesto podpredsedníčky vlády a nedávno sa stala tiež ministerkou nového rezortu pre investície a regionálny rozvoj. V jej prospech môže hrať aj fakt, že Kisku v praxi na poste predsedu zastupuje už niekoľko mesiacov. Často je to práve ona, kto tlmočí postoj strany Za ľudí navonok. Po tom, ako sa Andrej Kiska stiahol z politického života, ho nahradila na povolebných rokovaniach, aj pri podpise koaličnej zmluvy. To zdôraznil aj sám Kiska, keď v polovici júla v rozhovore pre Nový čas Remišovú otvorene podporil ako najvhodnejšiu kandidátku na predsednícku funkciu. „Je veľmi skúsená politička, riadila poslanecký klub v parlamente a po voľbách veľmi obratne a razantne viedla rokovania,“ argumentoval Kiska.

Remišovej výhoda spočíva tiež v tom, že ju do predsedníckej funkcie nominovala drvivá väčšina nedávno skončených okresných snemov strany. Podporu má aj od viacerých popredných členov ako sú Vladimíra Marcinková či Vladimír Ledecký, ktorý pôsobí po jej boku ako štátny tajomník na ministerstve. Na Remišovej stranu sa v rozhovore pre Topky.sk postavil aj podpredseda strany Michal Luciak. Marcinková po tom, ako Kiska podporil Remišovú, uviedla, že bývalý prezident bol pre ňu zárukou hodnôt. „To, ako vidí budúcnosť svoju, ale aj budúcnosť strany on, jej zakladateľ, a v kom vidí svojho zodpovedného nástupcu, je pre mňa kľúčové. Dnes sa vyslovil, že najlepším kandidátom na pokračovanie v jeho politických snahách bude Veronika Remišová. Ja budem jeho víziu podporovať a pomáhať ju naplniť v rámci mojich síl a možností, najlepšie ako viem,“ uviedla.

 

Veronike Remišovej vyjadril podporu aj Andrej Kiska.  Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V porovnaní s Remišovou je Miroslav Kollár menej známa tvár. Pred vstupom do Kiskovej strany pôsobil na komunálnej úrovni ako primátor Hlohovca. To, že práve Kiska ho vytiahol do vysokej politiky, zdôraznil aj on sám iba deň pred snemom. Vedomý si je aj toho, že podporu stále úradujúceho predsedu má jeho súperka. „Plne rešpektujem jeho názor na budúcnosť strany a nič to nemení na rešpekte, ktorý k nemu mám,“ uviedol Kollár.

Na rozdiel od Remišovej jeho nomináciu podporilo výrazne menej okresných snemov. Treba však zdôrazniť, že delegáti, ktorí si nového predsedu budú voliť, sa nimi pri rozhodovaní riadiť nemusia.

Kollár si tiež za svoje krátke pôsobenie v parlamente získal nálepku toho, čo občas pláva proti prúdu, keď hlasuje inak, ako väčšina poslaneckého klubu. Urobil tak napríklad pri odvolávaní predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), kedy spolu s ďalším poslancom Za ľudí Jánom Benčíkom zahlasoval za jeho odchod z funkcie.

Miroslav Kollár sa tiež iba dva dni pred snemom posťažoval na komunikáciu strany vo vnútri. Urobil tak po jedinej priamej diskusii medzi ním a Remišovou, ktorá sa uskutočnila po uzavretí nominačných okresných snemov. „Uskutočnila sa v pracovnej dobe (medzi 12:00 – 13:00 hod) na zavretými dverami, na centrále strany… Žiadny stream na naše stranícke komunikačné kanály, žiadna online možnosť vypočuť si vízie a programy kandidátov, žiadna možnosť položiť otázku a zapojiť sa zvonku,“ uviedol na sociálnej sieti Kollár. Ako dodal, mrzí ho, že „nebola vôľa vytvoriť normálny priestor na debatu.“

 

Miroslav Kollár má na svojej strane aj Juraja Šeligu. Zdroj: TASR / Andrej Galica

Kollára v kandidatúre podporili viaceré výrazné a známe tváre strany. Podporu mu vyjadril Juraj Šeliga, ktorý dlho patril k možným adeptom na predsednícke kreslo. Svoje rozhodnutie nekandidovať a radšej podporiť Kollára oznámil iba v utorok. „Ak si mám vybrať medzi Veronikou a Mirom, tak si v sobotu vyberiem Mira. Práve pre jeho schopnosť rešpektovať názor iných, moderovať ako odbornú, tak kultúrnu diskusiu a zaujať jasný politický postoj,“ uviedol. “Napriek Veronikiným plusom ju neviem podporiť preto, že v tomto momente si myslím, že musí podstatne viac času venovať „výstavbe“ nového ministerstva a zjednodušeniu eurofondov ako strane Za ľudí,” dodal Šeliga.

Pridala sa k nemu aj Jana Žitňanská, Tomáš Valášek, Andrea Letanovská či Marek Hattas. Podporil ho aj poslanec Ján Benčík. Ten však členom strany nie je.

Ekonomický expert strany Tomáš Valášek podporu Kollárovi zdôvodnil jeho víziou pre budúcnosť strany. „Nech už sa stane predsedom ktokoľvek, bude predsedať v niečom inej strane, akou sme boli doteraz,“ uviedol. Podľa Valáška po odchode Andreja Kisku z postu predsedu stratia luxus nezadefinovať, kam na politickom spektre patria. „Naši reálni voliči, ako ukázali minulé voľby, sú viac mestskí ako vidiecki, viac stredopraví ako ľavicoví, mierne liberálnejší a stredoví ako konzervatívni – typická slovenská stredná trieda; bývalí voliči SDKÚ či neskôr Mostu a (krátko) Siete. Ako správne hovorí Miro, ich by sme mali primárne oslovovať, lebo taktika uchádzania sa o hlasy všetkých môže skončiť tým, že nepresvedčíme nikoho,“ vysvetlil. Kollára zároveň vníma ako správneho človeka na dobudovanie strany.

 

Andrej Kiska na ustanovujúcom sneme strany v septembri 2019. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Nového predsedu čaká ťažká práca

Strana si bude nového lídra voliť v čase, keď je najmenším koaličným subjektom. Aj napriek obľúbenosti, ktorej sa Andrej Kiska tešil ako prezident sa do parlamentu vo februárových voľbách dostala iba veľmi tesne s podporou 5,77 percenta voličov. Namiesto toho, aby boli jazýčkom na váhach, sa tak Za ľudí stali tými, ktorým bolo dané pocítiť, že sú „do počtu.“ Koaličná vláda mohla mať väčšinu aj bez nich. Na vážkach, či vstúpiť do veľkej koalície, boli dlho aj oni sami.

V tom čase sa už Andrej Kiska začal z politiky pomaly, ale isto sťahovať. Zároveň začali ísť dolu aj preferencie strany, ktorá sa prepadla pod hranicu zvoliteľnosti. Podľa posledného júlového prieskumu agentúry AKO by ich volili iba 4 percentá voličov. Agentúra Focus im za jún namerala dokonca iba 3,6 percenta. Mnohí, vrátane samotných členov strany v tom sčasti videli absenciu riadneho lídra. A to najmä v čase, keď sa krajina ocitla v kríze spôsobenej koronavírusom a mnoho vecí bolo potrebné jasne komunikovať smerom k verejnosti.

Na to, akým smerom sa bude strana ďalej uberať, bude mať vplyv práve osobnosť nového predsedu. Kollár už dnes hovorí napríklad o potrebe zmeny stavov s cieľom „zlepšiť informovanosť členskej základne, zvýšiť participáciu členov na chode strany a rozšíriť kompetencie členov strany a regionálnych štruktúr pri výbere vedenia strany, podpredsedov strany a členov predsedníctva.“ Okrem toho zastáva tiež už spomínaný názor, že strana by sa mala viac vyhraňovať.

 

Prvý a zatiaľ jediný snem mala strana v septembri minulého roka v Košiciach. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

V porovnaní s tým Remišová v rozhovore pre Aktuality.sk povedala, že jej vízia je tá, ktorú mal aj Andrej Kiska, keď stranu zakladal. „Je to stredová strana bez extrémov, strana, kde sa cítia dobre aj konzervatívnejšie, aj liberálnejšie zmýšľajúci ľudia, strana, ktorá presadzuje racionálne riešenia pre ľudí a antipopulistickú a slušnú politiku,“ povedala a dodala, že Kollár má víziu liberálnej strany. „Ja si nemyslím, že je tu priestor pre druhé Progresívne Slovensko alebo SaS.“

Zmena lídra zohráva podstatnú úlohu aj preto, že spoločne s ním sa môžu zmeniť aj podpredsedovia. Tých si totiž volí predsedníctvo na návrh predsedu. Predseda má v rukách aj rozhodnutie o ich počte. Aktuálne sú podpredsedami strany Veronika Remišová, Vladimír Ledecký, Jana Žitňanská, Juraj Šeliga a Michal Luciak.

Snem sa koná v sobotu 8. augusta v Trenčianskych Tepliciach a pozvaných je naň takmer 90 delegátov, ktorých zvolilo 60 okresných snemov. Delegátmi sú aj 20 členovia predsedníctva strany. Snemu, ktorý je pre verejnosť a médiá uzavretý, sa okrem toho zúčastní v pozícii hostí aj stovka členov a expertov, s ktorými strana spolupracuje.

Mohlo by vás zaujímať: