Politika Domáce Top

Kiska dostane osem mien a je pripravený z nich vybrať ústavných sudcov

Zdroj: SITA / Alexandra Čunderlíková

BRATISLAVA – Poslanci konečne zvolili aspoň aký-taký počet kandidátov na ústavných sudcov. Z 29 uchádzačov získali dostatočný počet hlasov ôsmi – v stredu šiesti a vo štvrtok ďalší dvaja. Parlament ich v prvej aj v opakovanej voľbe volil tajne tak, ako si to presadila koalícia, predovšetkým Smer-SD. Je teraz na prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ako bude v tejto situácii ďalej postupovať. To, či a koho pošle do Košíc, je totiž výslovne v jeho kompetencii. 

 

Plénum Národnej rady sa v stredu zhodlo na prvých šiestich kandidátoch, ktorými sú Ivan Fiačan, Rastislav Kaššák, Peter Molnár, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová a Michal Truban. Vo štvrtkovej voľbe k nim pridali ďalšie mená – Miloš Maďar a Pavol Malich. O post na Ústavnom súde sa uchádzalo dokopy 29 kandidátov, ktorých stihol vypočuť aj ústavnoprávny výbor.

Poslanci mali v tom najlepšom prípade vybrať 18 uchádzačov a ich mená predložiť prezidentovi. Hlava štátu mala následne vymenovať deviatich sudcov na miesta tých, ktorým 16. februára skončilo funkčné obdobie. Keďže však dnes nebol zvolený plný počet, teda 18 kandidátov, vykoná sa v poradí už tretia voľba. Ideálny scenár sa tak opäť nenaplnil a celý proces začne odznovu. Poslanci budú musieť zvoliť ďalších desať kandidátov. Pred sebou tak majú ďalšiu voľbu. Kedy k nej dôjde zatiaľ jasné nie je. Robert Fico naznačil, že by to mohlo byť už na májovej schôdzi parlamentu.

Poslanci mali na stole dokopy 29 kandidátov.

Dohoda na prvýkrát nevyšla

Tohtotýždňová voľba kandidátov na ústavných sudcov v parlamente trvala dva dni. V stredu sa poslancom nepodarilo navoliť dostatočný počet uchádzačov. Zvolili šiestich, pretože údajne koaliční poslanci chybne vypĺňali hlasovacie lístky. Koalícia pritom bola dohodnutá aspoň na ôsmich menách. Vo štvrtok sa konala opakovaná voľba. Poslanci pritom mali oficiálne navoliť 12 kandidátov, podarilo sa im zvoliť iba dvoch. O celom priebehu pred opakovanou voľbou, Glob.sk informoval.

 

Poslanci nezvolili dostatočný počet kandidátov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Hanba demokracie a ústavnosti

Prezident Andrej Kiska chce čím skôr doplniť Ústavný súd a to aj v prípade, ak poslanci zvolia menej ako 18 uchádzačov. Kiska je odhodlaný určiť aj predsedu súdu, aby novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová mohla zložiť sľub do rúk predsedovi Ústavného súdu. To, či vymenuje všetkých zvolených kandidátov alebo len polovicu, zatiaľ nepovedal.

Kiska znova zopakoval, že je zo situácie okolo voľby rozhorčený. Dobrých sudcov bolo podľa neho dostatok a potreba navoliť dostatočný počet kandidátov bola dlho známa. ,,Napriek tomu parlament nie je schopný nájsť zhodu, koalícia nie je schopná nájsť zhodu, na tom, aby navolili 18 kandidátov, z ktorých by som okamžite mohol vybrať deviatich, aby Ústavný súd mohol pokračovať vo svojej činnosti,” skonštatoval. Vníma to ako hanbu demokracie a ústavnosti, keď nenapĺňa ústavný orgán to, k čomu je určený.

 

Kiska je so situácie okolo voľby rozhorčený. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Prezident by ukrátil sám seba

Podľa ústavného právnika Mareka Domina tým, že poslanci nezvolili dostatočný počet kandidátov, si nesplnili povinnosť, ktorú im ukladá Ústava SR. Zákonodarcovia tak dostali do spornej pozície aj hlavu štátu.

Ak by prezident z ôsmich zvolených kandidátov vymenoval viac ako štyroch, podľa Domina by tým prakticky sám sebe zúžil možnosť úvahy, ktorú mu poskytuje Ústava tým, že má od Národnej rady dostať na jeden uvoľnený post dvoch kandidátov. ,,Vzhľadom na túto skutočnosť, že by tým prezident “ukrátil” v podstate len sám seba, viem si predstaviť aj taký scenár, že prezident by vymenoval aj viacerých ako len štyroch kandidátov, pokiaľ podľa jeho názoru sú všetci spôsobilí a vhodní na výkon funkcie ústavného sudcu,‘‘ skonštatoval ústavný právnik Domin. Národnej rade by tým vznikla povinnosť zvoliť už iba dvoch kandidátov, z ktorých by bol jeden prezidentom menovaný na posledné voľné miesto.

Prezident si svoju povinnosť splní aj vtedy, keď vymenuje štyroch sudcov. Tým sa stane plénum súdu funkčné, aj keď len v minimálnej miere. Ústavný právnik Marek Domin tak za vhodnejšie riešenie považuje to, že by prezident vymenoval len polovicu z navrhnutých kandidátov. Ďalších sudcov by hlava štátu následne vymenovala po tom, ako by parlament zvolil ďalších kandidátov.

 

Galéria
Podľa ústavného právnika Marka Domina je zvolenie dostatočného počtu kandidátov ústavnou povinnosťou poslancov. Zdroj: marekdomin.webnode.sk
Ústavnoprávny výbor vypočuje kandidátov už piatykrát. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Na Ústavnom súde sa vo februári skončilo deviatim sudcom funkčné obdobie. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Ústavný súd funguje so štyrmi sudcami. Zdroj: ustavnysud.sk
Ivan Fiačan. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Kandidát Rastislav Kaššák. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Zvolený kandidát na ÚS Peter Molnár. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zvolený kandidát na ÚS Ľuboš Szigeti. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Daniele Švecovej uplynie funkčné obdobie v októbri. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
Kandidát Michal Truban. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
Uchádzač Miloš Maďar. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zvolený kandidát na ÚS Pavol Malich. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next