Domáce Politika Top

Kiska o Lajčákovom umiestnení: Je to veľký úspech slovenskej diplomacie

BRATISLAVA – Aj keď minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák nevyhral v boji o post šéfa OSN, druhé miesto je podľa prezidenta Andreja Kisku, ale aj celého odborného sveta veľkým úspechom.

„Je to veľkým úspechom, veľkým úspechom slovenskej diplomacie, je to veľkým úspechom samotného ministra. Skutočne v jeho osobe je skrytý svetový štátnik,” vyhlásil Kiska v relácii Rádia Expres Braňo Závodský naživo.

Sme na Lajčáka pyšní

Podľa Kiskových slov nikto nikdy počas Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa začalo v septembri, nespochybnil jeho odbornú zdatnosť a pripravenosť zastávať post generálneho tajomníka OSN.

„V tomto politickom svete rôzne faktory zohrávajú rôznu úlohu,” dodal prezident s tým, že Lajčákovi v stredu po hlasovaní v Bezpečnostnej rade napísal, že „sme na neho pyšní, že nesklamal a ako krajina sme na neho hrdí”.

O Ficových výrokoch nehovoril

Na otázku, či Lajčákovej kandidatúre mohli ublížiť vyjadrenia predsedu vlády Roberta Fica, ktoré sa týkali Ukrajiny, Ruska, moslimov, utečencov či britskej premiérky Theresy Mayovej, Kiska povedal, že táto téma je ešte veľmi čerstvá, čaká na osobný rozhovor s Lajčákom, ale chce otvoriť diskusiu na tému jednotnej zahraničnej politiky Slovenska. „Je mi veľmi ťažké posúdiť priamy dopad na hlasovanie,” dodal.

Kiska pripomenul, že každé vyhlásenie, ktoré sa týka zahraničnopolitickej otázky či náboženstva, je vo svete veľmi pozorne sledované. „Pravdaže, konkurencia pána Lajčáka nespala a veľmi rada to používala ako svoje argumenty,” povedal ďalej Kiska na margo výrokov premiéra, ale aj ďalších vrcholných politikov. Aj keď prezident trval na tom, že na to, aby sa dal vyhodnotiť priamy dopad týchto výrokov je ešte príliš skoro, zdôraznil, že „k jednotnej zahraničnej politike Slovenska sa musíme vrátiť”.

Sklamanie ľudí z vládnej koalície

Kiska v Exprese zhodnotil aj doterajšie pôsobenie vládnej koalície. Podľa prezidenta je z prvých mesiacov vlády väčšina ľudí sklamaná aj napriek tomu, že klesá nezamestnanosť či rastú mzdy.

„To sklamanie vyplýva z toho zásadného, že Slovensko má taký paradox. Na jednej strane všade počujeme nárast HDP, znižovanie nezamestnanosti na rekordnú úroveň, nárast priemerných platov, čo je úžasné, na druhej strane, keď sa rozprávame s ľuďmi, či to cítia, či sa vracia dôvera ľudí v štát, to sa nedeje,” myslí si prezident. Dôvodom podľa neho je, že reálny dopad je okrem bohatých regiónov veľmi málo cítiť.

Veci sa hýbu, no sú málo komunikované

Kiska ale uznal, že v zdravotníctve, školstve aj justícií sa „veci hýbu,” ale sú málo komunikované a málo sa vysvetľuje ľuďom, čo sa mení. „Strata dôvery, že nám nefunguje štát, vyplýva z toho, že parlament riešil kauzy, verejnosť bola zahltená Bašternákom, Čistým dňom, Matovičom a občania nemajú pocit, že v parlamente sa diskutuje o ich problémoch,” zdôvodnil prezident.

Podľa Kisku je problémom aj to, že keď občan potrebuje od štátu pomoc, zrazu sa pre mnohých štátnych úradníkov stane občan akoby nepriateľ. „Stále apelujem na to, aby sme vrátili dôveru v štát, každý jeden občan musí vedieť, že každý jeden pracovník štátnej správy je tam pre neho a chce mu pomôcť,” skonštatoval prezident.

Kauza Čistý deň, Kaliňák a Richter

Pokiaľ ide o kauzu galantského Čistého dňa, v tomto prípade bolo potrebné spraviť jasné, rýchle, rázne rozhodnutie a odkomunikovať ho ľuďom. „To je jeden z problémov, že takéto kauzy, ako aj Bašternák, vlastne do dnešného dňa sa nič nestalo, žiadna zodpovednosť nebola vyvodená,” pokračoval prezident s tým, že preto bežný človek vníma nevyriešené kauzy, ktoré sa neustále opakujú, na druhej strane občana najviac trápi, že ak chce ísť za lekárom, cestuje aj niekoľko hodín a potom tam niekoľko hodín čaká v čakárni.

Na otázku, či by pomohlo, ak by minister vnútra Robert Kaliňák či minister práce Ján Richter odstúpili, Kiska odpovedal, že odstúpenie je otázkou politickej slušnosti a vyspelosti spoločnosti. Určite je podľa Kisku pravdou, že z pohľadu upokojenia situácie by to pomohlo, ale o tom, či niekto odstúpi alebo neodstúpi, rozhoduje premiér a príslušný minister.

Kiska o téme justície

Kiska sa v relácii venoval aj téme justície. Priznal, že má informáciu o tom, že Ján Kľučka, ktorý bol nominantom prezidenta v Súdnej rade SR, odstúpil na protest proti zvoleniu Radoslava Procházku na post sudcu Všeobecného súdu v Luxemburgu, ale nie je jednoduché nájsť náhradu. „Hľadám nástupcu, nie je to jednoduché, pretože musí byť nielen profesionálne veľmi zdatný, ale aj osobnostne a morálne,” povedal Kiska.

Prezident tiež avizoval, že sa na budúci týždeň stretne s predsedom NR SR Andrejom Dankom a vydiskutujú si tému ústavných sudcov. Danko sa totiž nedávno vyjadril, že Kiska nemá právomoc nevymenovať ústavných sudcov, ktorých zvolil parlament.