Politika Domáce Parlamentné voľby Top

Kiska o Trubanovej drogovej kauze: Ja by som nikdy nič také mladým ľuďom nepovedal

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Vznikajúca strana bývalého prezidenta Andreja Kisku Za ľudí dostáva stále jasnejšie kontúry. Kiska už odovzdal podpisy, pracuje na programe a chystá prvý snem. O tom, kam v politike smeruje a kto sú na tejto ceste jeho spojenci, prehovoril v rozhovore pre portál topky.sk. Dotkol sa aj stále diskutovanej témy spolupráce s Progresívnym Slovenskom Michala Trubana a Spolu Miroslava Beblavého. Neobišiel pritom ani drogovú aféru prvého menovaného, ktorá v posledných dňoch zaujala viac, ako politické postoje progresívcov. 

 

Téme spojenectva s koalíciou strán Progresívne Slovensko a Spolu je stále na stole, no neuzatvorená. To, akú by mala mať formu, sa ukáže podľa Kisku až na jeseň. Možnosť, že do volieb pôjdu ako trojkoalícia, však zatiaľ bývalý prezident nevylúčil. “Spolupráca musí byť. Stále opakujem, že ak chceme poraziť koalíciu Smer, SNS, ĽSNS a Harabina, ktorého vstup do politiky sa v dnešných dňoch potvrdzuje, ostatní sa musia spojiť. Či to je predvolebná, alebo povolebná spolupráca, to musí ukázať čas,” uviedol. Jeho strana Za ľudí teraz musí vytvoriť program a štruktúry. “Potom si môžeme sadnúť za stôl s PS, SPOLU, KDH, OĽaNO a SaS a povedať si, čo urobíme, aby sme zo Slovenska spravili lepšiu krajinu,” dodal.

Drogy sú cesta do pekla 

Bývalý prezident reagoval aj na aktuálnu kauzu týkajúcu sa vyjadrení predsedu PS Michala Trubana. Ten v minulosti počas prednášky mladým ľuďom prezentoval svoje skúsenosti s fajčením marihuany. Neskôr priznal aj skúsenosť s halucinácie vyvolávajúcou drogou LSD. Do tretice sa objavila konverzácia, ktorú mal v minulosti Truban viesť na portáli black hole pod pseudonymom bhole. V diskusii, na ktorú sa odvolávala televízia TA3 napísal: „Nebudem sa dlho rozpisovať, dnes ma čaká ešte päť bieleho.” Ako “biele” sa pritom zvykne označovať ďalšia droga – kokaín. Truban v minulosti portál black hole spoluzakladal. To, čo pod označením “biele” vtedy myslel, si však spomenúť najskôr nevedel. Odmietol však, že by niekedy predával alebo distribuoval drogy.

K aktuálnej kauze jedného zo svojich potenciálnych spojencov sa vyjadril aj Kiska. “U nás za socializmu v Poprade sme našťastie o drogách nepočuli. Aspoň ja o tom neviem. V 90. roku som ale odišiel do Spojených štátov. Rok a pol som robil na benzínke. Bolo to niečo ako samoobsluha v dedine na Slovensku, oproti ktorej bola škola. Chodievali ku nám 14 – 15 ročné decká. Často sme sa rozprávali. Viackrát som ich však neskôr videl nadrogovaných. Keď som zrazu tie decká, ktoré som poznal, videl pod vplyvom drog, dostal som z drog doslova strach. Nie preto, že by boli tie deti agresívne, no videl som, že sa dostávajú na vratkú cestu. Od ľahkých drog je krátka cesta k tvrdým a k závislosti, nasleduje zničenie života sebe aj svojmu okoliu,” uviedol v rozhovore Kiska.

O tom, či a v akej forme bude Kiska spolupracovať s Trubanom a Beblavým, by malo byť známe na jeseň. Zdroj: FB

Po návrate neskôr prosil aj vlastné deti, aby drogy neskúšali. Nikdy totiž vraj podľa Kisku neviete, čo to s vami môže urobiť. Na základe toho reagoval aj na kauzu Michala Trubana. To, čo povedal, je podľa Kisku Trubanova osobná vec, zdôraznil však, že on sám by nikdy nič také mladým ľuďom nepovedal. “Naopak, hovoril by som: neskúšajte drogy, lebo vás môžu dostať na cestu, ktorá vás môže priviesť do pekla,” povedal v rozhovore. K tomu, či bude o záležitosti s potenciálnym partnerom hovoriť, uviedol, že sa s tým musí “vyrovnať on aj jeho voliči.”

Viac o tom, ako sa Andrej Kiska pozerá na svojich potenciálnych partnerov, čo hovorí na aktuálne výsledky prieskumov a čo si myslí o údajnej komunikácii Mariana Kočnera s Norbertom Bödörom, sa dočítate v rozhovore, ktorý poskytol portálu topky.sk.