Politika Domáce Top

Kiska: Riešením je rekonštrukcia vlády, alebo predčasné voľby

BRATISLAVA –  Riešením súčasnej napätej situácie v krajine je buď rozsiahla rekonštrukcia vlády alebo predčasné voľby. Vo vyhlásení to dnes uviedol prezident Andrej Kiska. Podľa vlastných slov chce začať rokovania s predsedami politických strán o tom, ako si predstavujú budúcnosť krajiny. Zároveň zrušil dnešné avizované vystúpenie v RTVS, keďže podľa vlastných slov sa nechce podieľať na divadle najvyšších ústavných činiteľov.

„ Nateraz vidím dve možnosti. Rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vládu, ktorá by nepolarizovala spoločnosť, požiadala a získala dôveru NR SR. Alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením,” povedal Kiska s tým, že o tom musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi. Voľby by podľa neho mohli byť spolu s komunálnymi.

Kiska už dnes hovoril s premiérom Robertom Ficom, ale, žiaľ, sa ukázalo, že ich vnímanie a názory na možné riešenia sú zatiaľ rozdielne. Prezident podľa vlastných slov čakal týždeň na to, že aké politické kroky urobí vláda na zmiernenie napätia. Nevidí žiaden plán, ako vyviesť túto krajinu z krízy dôvery. Preto chce rokovať s politickými stranami, rozprávať sa s nimi bude o tom, ako si predstavujú budúcnosť, existenciu vládu, hovoriť s nimi chce o vzťahu vlády a opozície a ako obnoviť dôveru ľudí na Slovensku v tento štát.

Pripomenul, že pamiatku Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej si uctili tisíce ľudí na Slovensku i po svete. Cítil z ľudí odhodlanie začať nevyhnutný a bolestný proces, aby sme mohli ďalej veriť štátu, že vie zaistiť spravodlivosť. Dnes je totiž nedôvera voči štátu veľká. „Prekročili sa hranice, veci zašli priďaleko, niet cesty späť. Dostali sme sa do momentu, keď vnímame aroganciu moci,” povedal Kiska. „Nemôžem zľahčoval atmosféru, ktorá dnes našu krajinu dusí. Nevraživosť je obrovská, nedôvera je nevídaná a pocit nespravodlivého štátu je takmer absolútny. Aj keby sa motív vraždy ukázal byť akýkoľvek, aj keby bol náhodný, veľké množstvo ľudí je presvedčených, že táto tragédia v mnohom odráža slovenskú realitu. To je strašná vizitka stavu našej republiky po 25 rokoch jej existencie,” povedala hlava štátu s tým, že niečo zlé je v základoch našej republiky.

Prezident je presvedčený, že prípad riešia najlepší vyšetrovatelia a verí, že sa im prípad podarí vyriešiť. „ Chcel by som preto ako prezident SR poprosiť občanov – dôverujme im pre túto chvíľu,” vyzval Kiska.