Politika Domáce Top

Kiska robí okolo menovania ústavných sudcov opäť obštrukcie

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Ústavný súd má štyroch sudcov z 13. Poslanci si z toho ale zrejme veľkú hlavu nerobia. Naposledy parlament zvolil ôsmich kandidátov, ktorých predložil prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Je teraz na ňom koľkých z nich vymenuje za ústavných sudcov. Otázne je, kedy ich vôbec vymenuje, keďže si dáva na čas. Ústavný súd pritom nestíha vybavovať sťažnosti. Volebný kolotoč nie je ani zďaleka ukončený.

 

Poslancov čaká začiatkom mája tretia voľba kandidátov na ústavných sudcov. Návrhy uchádzačov je možné posielať do 15. apríla. Podľa predsedu ústavnoprávneho výboru zo Smer-SD Róberta Madeja je zatiaľ prihlásených sedem kandidátov: Ladislav Duditš, Libor Duľa, Martina Jánošíková, Michal Matulník, Peter Straka, Robert Šorl a Martin Vernarský. Počet uchádzačov sa môže ešte počas dňa zvýšiť. Madej sa pre Glob.sk tiež vyjadril, že termín výboru na verejné vypočúvanie kandidátov zvolá až po uplynutí lehoty na podávanie kandidátok. ,,Vtedy budeme vedieť, koľko sa prihlásilo, predbežne asi 2.-3. mája,‘‘ dodal Madej.

Už do druhej voľby sa mnoho kandidátov z tej prvej kvôli opletačkám poslancov neuchádzali o post ústavného sudcu. Je preto otázne, koľko uchádzačov sa prihlási do tretej voľby.

 

Madej zvolá výbor po tom, čo uplynie lehota na podanie návrhov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Kiska naťahuje čas

Poslanci v druhej voľbe zvolili ôsmich kandidátov na ústavných sudcov –  Miloš Maďar, Pavol Malich, Ivan Fiačan, Rastislav Kaššák, Peter Molnár, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová a Michal Truban. Do voľby bolo pritom prihlásených až 29 kandidátov. Z tohto výsledku nebol ani samotný prezident Andrej Kiska nadšený. Podľa neho bolo dostatok vhodných sudcov. Jeho želaním bolo zvoliť 18 kandidátov, aby mohol vymenovať deviatich za ústavných sudcov. To sa nenaplnilo a poslanci ho dostali do nemilosrdnej situácie. Kiska ale avizoval, že je pripravený vybrať aj zo zvolených uchádzačov.

Napriek tomu, že od voľby ale prebehol už viac ako týždeň, hlava štátu si zrejme dáva načas. Budúci týždeň avizuje ešte len oznámenie, ako bude postupovať pri vymenovávaní. Nie je známe, ani koľkí kandidáti sa stanú ústavní sudcovia. ,,Prezident konzultuje s expertami na ústavné právo, či môže ísť na hranu ústavy a vybrať sudcov Ústavného súdu aj z menšieho počtu kandidátov. Ústava totiž na inom mieste prikazuje prezidentovi konať tak, aby zabezpečil riadny chod ústavných orgánov. Prezident Andrej Kiska nemá termín na svoje rozhodnutie, ale oznámi ho v priebehu budúceho týždňa,‘‘ napísal hovorca prezidenta Roman Krpelan. Podľa Kisku parlament nekoná tak, ako to vyžaduje ústava. Pritom on sám robil v minulosti obštrukcie pri menovaní sudcov. Na to, ako by sa mohol v prípade vymenovania Kiska zachovať, sa pre Glob.sk vyjadril ústavný právnik Marek Domin.

 

Kiska ešte len oznámi rozhodnutie, ako bude pri vymenovaní postupovať. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Ústavný súd s minimálnym počtom sudcov

Vyzerá to tak, že voľba zvyšných kandidátov kompetentných už veľmi netrápi a zvolením ôsmich kandidátov v parlamente považujú problém za vyriešený. Vymenovanie ďalších ústavných sudcov je pritom viac než potrebné. Ústavný súd funguje iba so štyrmi sudcami z trinástich. Situácia je tak viac než vážna.

Štyria sudcovia fungujú v jednom senáte. Od 1. marca až do nástupu nových sudcov vedie súd ako predsedníčka Jana Baricová. Ďalšími sudcami sú: Miroslav Duriš, Jana Laššáková a Mojmír Mamojka. ,,Neúplné obsadenie Ústavného súdu citeľne badať v počte nevybavených vecí a predlžujúcej sa dĺžke konania,‘‘ zdôraznila predsedníčka súdu Jana Baricová. Priemerná dĺžka konania pred súdom za minulý rok bola 6,54 mesiacov, v termíne od 1. 1. 2019 do 16. 2. 2019 to bolo 8,23 mesiacov a od 16. 2. 2019 do 31. 3. 2019 je priemerná dĺžka konania 9,43 mesiacov. Ústavný súd od 1.1. 2019 do ukončenia funkčného obdobia deviatich sudcov stihol vybaviť 366 podaní. Odvtedy súd so štyrmi sudcami do konca marca stihol vybaviť iba 72 podaní.

 

Ústavný súd pri takom nízkom počte sudcov nestíha. Zdroj: TASR / Františšek Iván

Kolotoč okolo voľby

Prvá februárová voľba uchádzačov na sudcov Ústavného súdu sa skončila fiaskom. Celý proces sa točil okolo expremiéra a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica, ktorý trval na tajnej voľbe. Zákonodarcovia v prvom kole ale odhlasovali verejnú voľbu. Poslanci Smer-SD kvôli tomu odovzdali prázdne hlasovacie lístky. Voľbu sabotovala aj strana SNS. V parlamente tak nezvolili ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. O dva dni neskôr sa konalo druhé kolo hlasovania. Ústavnoprávny výbor rozhodol opäť o verejnej voľbe. K hlasovaniu malo dôjsť pred obedom. Koalícia ale dohodu na menách nemala a tak hlasovanie presunuli na večer. Napriek tomu sa im ani v druhom kole hlasovania nepodarilo zvoliť žiadneho kandidáta.

Druhá aprílová voľba kandidátov na ústavných sudcov v parlamente trvala dva dni. Prvý deň 3.4. sa poslancom nepodarilo navoliť dostatočný počet uchádzačov. Zvolili šiestich, pretože údajne koaliční poslanci chybne vypĺňali hlasovacie lístky. Koalícia pritom bola dohodnutá aspoň na ôsmich menách. Na druhý deň sa konala opakovaná voľba. Poslanci pritom mali oficiálne navoliť 12 kandidátov, podarilo sa im zvoliť iba dvoch. O celom priebehu pred opakovanou voľbou Glob.sk informoval.

 

Galéria
Fico pútal počas prvej voľby najväčšu pozornosť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Poslanci absolvovali až päť volieb kandidátov na ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ústavnoprávny výbor vypočuje kandidátov už piatykrát. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Kiska na návšteve Ústavného súdu. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Na Ústavnom súde sa vo februári skončilo deviatim sudcom funkčné obdobie. Zdroj: TASR / Františšek Iván
navigate_before
navigate_next