Domáce Politika Top

Kiska si predvolal Parízka: Vysvetlenie k Skripaľovi? Nedostatočné

BRATISLAVA – Vysvetlenie štátneho tajomníka slovenského rezortu diplomacie Lukáša Parízka k tomu, prečo Slovensko nepostupovalo v prípade Skripaľ spoločne so spojencami, nepovažuje prezident Andrej Kiska za dostatočné a s doterajšími krokmi rezortu zahraničných vecí vyjadril nespokojnosť. Informoval o tom hovorca prezidenta Roman Krpelan.

„Svoj postup prezident oprel aj o informácie spravodajských služieb. Po prijatí Parízka prezident Kiska telefonoval s premiérom Petrom Pellegrinim a oznámil mu, že očakáva zásadový a jasný postoj Slovenska k požiadavke prejaviť solidaritu s jedným z našich dôležitých partnerov. Predseda vlády hlavu štátu informoval, že situáciou by sa na svojom stredajšom zasadnutí mala zaoberať Bezpečnostná rada SR,” informoval ďalej Krpelan.

Požiadal o vysvetlenie

Prezident Kiska požiadal ministerstvo zahraničných vecí o vysvetlenie, prečo Slovensko nepostupovalo rovnako ako naši partneri v Európskej únii a V4 v súvislosti s požiadavkou Veľkej Británie vyhostiť ruských diplomatov. Postup ministerstva mu bol dopoludnia vysvetliť štátny tajomník MZV Lukáš Parízek (nom. SNS).

To, či Slovensko podnikne v prípade otrávenia dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie v britskom meste Salisbury ďalšie kroky, závisí od vyšetrovania, teda toho, či sa potvrdí, že za útokom stoja Rusi. Nateraz za adekvátne SR považuje predvolanie si ruského veľvyslanca. Po stretnutí s Kiskom o tom médiá informoval Parízek.

Predvolali veľvyslanca

To, že za útokom na Skripaľa stojí Kremeľ, tvrdí Londýn. Podľa britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona by za tým mohol byť priamo Vladimír Putin. V rámci solidarity s Veľkou Britániu v pondelok 23 krajín oznámilo, že vyhostí ruských diplomatov. Väčšinou však ide o špiónov, ktorí majú diplomatické krytie. Slovensko sa k týmto krajinám nepridalo.

„Zvolili sme postup predvolania ruského veľvyslanca na naše ministerstvo. Ja osobne som s ním dnes v danej veci rokoval. Vyzval som Ruskú federáciu na spoluprácu pri objasnení tohto incidentu, na spoluprácu vo vyšetrovaní, v poskytnutí čo najviac relevantných informácií, aby bolo prípad možné vyšetriť. Pevne veríme, že sa nepotvrdia tie podozrenia, ktoré momentálne sú komunikované,“ povedal Parízek.

Solidaritu prejavujeme

Štátny tajomník odmietol, že by Slovensko neprejavilo Británii solidaritu. „Solidaritu prejavujeme, komunikujeme so spojencami, odsúdili sme incident v momente, keď sa stal, a veríme v skoré vyšetrenie prípadu. Jednoducho, kým nie sú zverejnené fakty a nie je potvrdené, aká látka bola použitá, a vyšetrovanie nie je na konci, zvolili sme takýto postup predvolania si veľvyslanca,“ obhajoval rozhodnutie ministerstva Parízek.

Podľa britskej vlády Skripaľa otrávili nervovoparalytickou látkou novičok. Touto látkou disponujú Rusi, tí však pred dvoma týždňami uviedli, že mohla pochádzať z Česka, Švédska, samotnej Veľkej Británie, ale aj zo Slovenska. Švédi aj Česi si nato predvolali ruských veľvyslancov.

Otrava Skripaľa a jeho dcéry

Skripaľa a jeho dcéru otrávili 4. marca v juhoanglickom mestečku Salisbury nervovo paralytickou látkou novičok, vyvinutou v sovietskych laboratóriách. Obaja sa nachádzajú v kritickom stave. Moskva tvrdí, že na vývoji jedu pracovalo Česko, Británia či Švédsko a Slovensko. Británia už reagovala vyhostením 23 ruských diplomatov.

V pondelok sa k Británii pridali ďalšie krajiny Európskej únie, ale aj Kanada, Ukrajina či Austrália. USA vyhostia 60 diplomatov a zatvoria ruský konzulát v Seattli. Z krajín Visegrádskej štvorky je Slovensko jedinou krajinou, ktorá ruského diplomata nevyhostí. Rusko vinu kategoricky odmieta.

Foto: SITA/Branislav Bibel