Politika Kauzy Domáce Top

Kiska už v prípade vydierania vypovedal. Čaká sa, čo bude s Ficom

Robert Fico a Andrej Kiska - SITA/Marko Erd

BRATISLAVA – V prípade údajného vydierania sa hlave štátu už prebehol prvý výsluch. V stredu ho absolvoval prezident Andrej Kiska, ktorý vo veci vystupuje ako poškodený. Predložiť mal tiež dôkazy, ktoré majú potvrdzovať jeho verziu. Vo vyšetrovaní teraz majú nasledovať ďalšie úkony – medzi nimi aj výsluch osoby, ktorá sa mala Kiskovi vyhrážať –  predsedu strany Smer-SD Roberta Fica.

 

Bývalý premiér sa mal hlave štátu vyhrážať v súvislosti s jeho menovaním na Ústavný súd. Fico mal  svoj záujem o post predsedu Ústavného súdu oznámiť Kiskovi koncom minulého roka. Téme sa mali venovať aj na januárovom osobnom stretnutí, na ktorom mal byť prítomný aj predseda vlády Peter Pellegrini. Okrem toho mal Fico Kiskovi posielať odkazy. Po podpredsedovi parlamentu Bélovi Bugárovi (Most-Híd) mu mal odkázať,  že v prípade Ficovho menovania sa situácia medzi nimi utlmí. Prezident mal však tento návrh odmietnuť.

Kiska hovoril o Ficovej pomste

Po fiasku ohľadne voľby ústavných sudcov v prvej polovici februára Robert Fico oznámil, že už viac kandidovať nebude. V tom čase začala polícia trestne stíhať konateľa rodinnej firmy Kiskovcov Eduarda Kučkovského. Stíhanie sa týka neoprávnenej vratky DPH vo výške 146-tisíc eur, ktorú si firma vypýtala od štátu. KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a výdavky si dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal. Druhým konateľom firmy je prezidentov brat Jaroslav Kiska. Konateľom bol v minulosti pred vstupom do politiky aj samotný prezident.

Kiska kroky orgánov činných v trestnom konaní však označil za pomstu Fica kvôli tomu, že mu “odmietol politický dôchodok na Ústavnom súde.” Fico sa mu mal vraj vyhrážať a prezident nevylúčil ani to, že po skončení v úrade prezidenta bude zrejme obvinený aj on sám.

Kiska už vypovedal

Národná protizločinecká jednotka NAKA začala na základe týchto medializovaných informácií konať v trestnej veci zločinu vydierania. V stredu sa na policajnom prezídiu konal prvý výsluch. Kiskov právny zástupca Daniel Lipšic po ňom povedal, že prezident predložil vyšetrovateľom objektívne dôkazy. Tie údajne potvrdzujú, že došlo k vyhrážkam vo vzťahu k situácii, ak by sa rozhodol nevymenovať poslanca Fica za predsedu Ústavného súdu. O čo presne ide, však špecifikovať nateraz nechcel.

Lipšic nevylúčil, že prezident bude ešte predvolaný. Tak isto predpokladá, že predvolané budú aj ďalšie osoby ako premiér Peter  Pellegrini (Smer-SD), podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) či práve bývalý premiér Robert Fico (Smer-SD).

Výsluch by mal absolvovať aj Robert Fico. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Kedy príde čas na Fica?

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry Oliver Janíček pre Glob.sk uviedol, že “obsah výpovede prezidenta SR bude podrobený analýze a následne bude rozhodnuté o ďalšom postupe v trestnom konaní.”

To, či a kedy má pred vyšetrovateľa predstúpiť Robert Fico je však zatiaľ neznáme. Polícia tento druh informácií poskytovať zo zákona nemôže. Po Kiskovom výsluchu uviedli, že v prípade je naďalej vedené trestné stíhanie vo veci pre zločin vydierania a viac informácií vzhľadom na prebiehajúce trestné konanie nie je možné poskytnúť.

Bývalý premiér ešte v stredu na margo dôkazov, ktoré mal Kiska predložiť vyšetrovateľom, uviedol, že nevie “čo predložil, lebo nemal čo predložiť.”

O svojej výpovedi mlčal aj mlčí. Oficiálne sa k prípadnej Ficovej výpovedi nevyjadrila ani strana Smer-SD. Jej hovorca Ján Mažgút pre Glob.sk povedal, že takýmito informáciami nedisponuje. O tom, kedy sa má bývalý premiér dostaviť na NAKA, nevedia ani jeho spolupracovníci vo vedení Smeru, ktorých Glob.sk oslovil.