Klietka spadla. Kollár, Urbancová a Lindtner z akcie Víchrica budú stíhaní väzobne

PEZINOK – Podnikateľ a konkurzný advokát Zoroslav Kollár, bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová a expodpredseda súdu Bratislava III Davida Lindtnera budú stíhaní väzobne. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková s tým, že dôvodom väzby je možné ovplyvňovanie svedkov.

 

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol o vzatí do väzby troch osôb – Jarmily U., Davida L. a Zoroslava K., ktoré sú obvinené zo zločinu prijímania úplatku, prípadne zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. Dôvodom väzby je u všetkých troch obvinených obava z možného ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba. Súd neprijal písomný sľub obvineného Davida L. a súčasne ani u jedného z obvinených súd nenahradil väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ objasnila Kudjáková.

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinení podali proti nemu sťažnosť a sťažnosť podala aj prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti neakceptovaniu návrhov preventívnej väzby u dvoch obvinených. O sťažnostiach bude rozhodovať Najvyšší súd SR. „Akceptovaný bol len návrh na kolúznu väzbu, preventívnu súd neuznal, takže uvidíme, ako rozhodne NS SR, keďže sme podali sťažnosť. Zatiaľ sa nevyjadrujem, počkáme si na rozhodnutie NS SR,“ povedal obhajca Davida L. Milan Cíbik.

„Sudca pre prípravné konanie zobral do väzby moju klientku z dôvodu tzv. kolúznej väzby. To znamená, že je obava, že by moja klientka mohla mariť vyšetrovanie, respektíve inak vplývať na svedkov. Ja som sa vyjadril pred týmto rozhodovaním o návrhu na vzatie do väzby. Veľmi ťažko sa mi hovorí, samozrejme, ja sa priznám, že som toto rozhodnutie nečakal, pretože som presvedčený o tom, že žiadne dôvody väzby, ani kolúznej, u mojej klientky nie sú,“ povedal pre médiá obhajca Jarmily U. Peter Erdős. Podľa jeho slov sudca ŠTS pre prípravné konanie len ústne stručne odôvodnil rozhodnutie. „S tým, že v písomnom odôvodnení rozhodnutia, ktoré nám doručí v čo najkratšej dobe, bude podrobnejšie uvedené, aké sú tie dôvody. Teda prečo súd videl obavu z prípadného marenia vyšetrovania mojej klientky. Stručne to odôvodnil ústne tak, že to vyplýva z charakteru trestnej činnosti,“ dodal obhajca.

„Počkáme si na písomné vyhotovenie a potom sa budem vyjadrovať,“ uviedol jeden z obhajcov Zoroslava K. Martin Berec. Obhajkyňa Ingrid Zlochová len prezradila, že nielen advokáti, ale aj jej klient boli rozhodnutím sudcu ŠTS prekvapení. Sudca ŠTS rozhodoval od 8.00 h v sobotu ráno. Trojicu zadržala NAKA v stredu (28. 10.) v rámci akcie Víchrica.

Viac o téme: aktualizované, David Lindtner, Jarmila Urbancová, NaKA, Pezinok, podnikateľ, Špecializovaný trestný súd, stíhanie, súd, väzba, víchrica, Zoroslav Kollár

Súvisiace články