Domáce Politika Kauzy Top

Koalícia hovorí o novom generálnom prokurátorovi. Skloňovať sa majú tri mená

Ján Šanta a Daniel Lipšic. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Dvaja špeciálni prokurátori a jeden advokát, ktorý okúsil ministerské kreslo. Koalícia mala ešte minulý týždeň za jedným stolom otvoriť tému voľby nového generálneho prokurátora. Podľa informácií Glob.sk sa majú skloňovať tri mená. Všetky tri sú verejnosti dobre známe a spájajú ich kauzy týkajúce sa z vraždy obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera.

 

Terajšiemu generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi uplynie sedemročné funkčné obdobie už v lete a koalícia začala s hľadaním jeho nástupcu. Podľa informácií Glob.sk sa majú spomínať tri mená.

Uvažovať sa má o prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jánovi Šantovi. Šanta pôsobí na ÚŠP od roku 2004. Predtým bol na prokuratúrach v Humennom, Košiciach či Prešove. Verejnosť ho registruje najmä z súvislosti s kauzou zmenky, ktorú dozoroval. Práve táto kauza dostala v lete 2018 Mariana Kočnera do väzby a spoločne s Pavlom Ruskom bol vo februári tohto roka neprávoplatne odsúdený za falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti na 19 rokov. Šanta pritom žiadal pre oboch až 20-ročný trest.

Šantovo meno sa na jeseň minulého roka v médiách skloňovalo tiež v súvislosti s údajnou prípravou jeho vraždy.

Riešia Kočnera

Koalícia má tiež zvažovať, že novým generálnym prokurátorom by sa mohol stať Šantov kolega z ÚŠP Maroš Žilinka. Aj on je verejnosti známy najmä z káuz týkajúcich sa Mariana Kočnera. Jeho pričinením bol Kočner obvinený v známej kauze Donovaly, kde skonštatoval, že jeho kolegyňa nepostupovala správne, keď zastavila trestné stíhanie. Dozorovať má tiež známu kauzu Technopol Servis, kde boli obvinené osoby blízke Kočnerovi a v marci tohto roka už aj sám Kočner.

Skupina okolo Aleny Zsuzsovej, jednej z obžalovaných v kauze Kuciak, mala pracovať na príprave Žilinkovej vraždy. Rovnako tak mala byť pripravovaná aj vražda advokáta Daniela Lipšica. Obvinená bola štvorica Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Zoltán Andruskó.

Žilinka za vlády Ivety Radičovej pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve vnútra. V tom čase rezort riadil Daniel Lipšic.

Jaromírovi Čižnárovi uplynie funkčné obdobie v lete.  Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Jediný potvrdený

Práve Lipšic je tretím a zatiaľ jediným oficiálne potvrdeným kandidátom na najvyššiu funkciu v prokuratúre. Dlhoročný politik a bývalý minister spravodlivosti a vnútra sa z politiky stiahol po dopravnej nehode, pri ktorej v septembri 2016 zomrel 72-ročný dôchodca Emil. V tom čase pôsobil ako opozičný politik za OĽaNO-NOVA. Spoluprácu s Obyčajnými ľuďmi terajšieho premiéra Igora Matoviča začali pred parlamentnými voľbami 2016.

Za nehodu bol Lipšic v septembri 2017 odsúdený k trestu odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú lehotu 5 rokov.

Lipšic sa aj počas výkonu mandátu poslanca venoval advokácií, pričom jeho meno sa objavovalo vo viacerých mediálne sledovaných prípadoch. Obhajoval napríklad otca, ktorý zabudol v rozpálenom aute svoju dvojročnú dcéru, následkom čoho dievčatko zomrelo.

Po boku Šantu sme ho tiež mohli vidieť v kauze zmenky. Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa stal právnym zástupcom rodiny Kuciakovcov. Kauza je dnes už pred súdom a má za sebou 12 pojednávacích dní na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

V oboch týchto kauzách sa na opačnej strany barikády nachádza Marian Kočner. V prípade vraždy novinára je spolu s Alenou Zsuzsovou a Tomášom Szabóom dnes obžalovaný. S kontroverzným podnikateľom mal Lipšic v minulosti viacero konfliktov. Kočner naznačoval, že Lipšic a jeho niekdajší hovorca Gábor Grendel na sklonku Lipšicovho šéfovania ministerstvu vnútra vyzradili novinárom citlivé informácie týkajúce sa Kočnerových bankových transakcií. Kočner tiež priamo na tlačovke vyhlásil, že dá 100-tisíc eur za informácie o Lipšicovi.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

To, že Lipšic patrí medzi kandidátov na generálneho prokurátora potvrdil v diskusnej relácii TV Markíza predseda koaličnej SaS a minister hospodárstva Richar Sulík, ktorý ho označil za „jedno z tých veľmi kvalitných mien.“ O tom, kto bude kandidátom koalície, bude podľa Sulíka informovať sám Matovič.

Zmena zákona

Súčasná úprava zákona hovorí o tom, že kandidátom na post generálneho prokurátora môže byť iba prokurátor. Lipšic toto kritérium však nespĺňa. Ak by mal byť koaličným želiezkom v ohni, muselo by preto prísť k zmene legislatívy. Času má však koalícia málo. Sedem rokov od menovania Čižnára uplynie už v júli. Pokiaľ by dovtedy nebol známy jeho nástupca, Čižnár by zostal vo funkcii. A to až do zloženia sľubu nového generálneho prokurátora.

Návrh prezidentovi na vymenovanie generálneho prokurátora dáva parlament. Dlhodobo sa však hovorí o tom, že toto by sa malo zmeniť a návrhovú právomoc by mali mať aj stavovské organizácie. O potrebe takejto zmeny dlhodobo hovorí prezidentka Zuzana Čaputová. O úprave spôsobu voľby GP sa píše aj v čerstvo schválenom programovom vyhlásení vlády.

Mohlo by vás zaujímať: