Domáce Politika Top

Koalícia sa chystá zatočiť s funkcionármi. Má podporu aj časti opozície

Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA – Koalícia chystá zásadné zmeny. Tentokrát si posvietila na verejných funkcionárov. Pripravili novelu, ktorá má upraviť otázku majetkov a darov. Súčasné nastavenie umožňuje politikom svoje majetkové pomery zahmlievať. Po novom by funkcionári nemali nič utajiť. V parlamente bude ale koalícia potrebovať pomoc. Ide totiž o ústavný zákon. 

 

Návrh novely zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone verejných funkcionárov počíta s mnohými zmenami. Podľa koaličných poslancov Smer-SD, SNS a Most-Híd, ktorí zmeny pripravovali, by mohli mať verejní funkcionári zakázané podnikanie. Upraviť chcú aj majetkové priznania vrátane otázky darov a majetkov. Na schválenie potrebuje koalícia aspoň 90 hlasov, keďže ide o ústavný zákon. Sama ich však nemá, obrátiť sa musí na opozíciu.

Sme rodina ani SaS nie sú proti

Šéf opozičnej strany Sme rodina Boris Kollár vidí ich návrh ako zlepšenie, s ktorým zásadný problém nemá. ,,Niektoré detaily mi tam prekážajú, ale to je v poriadku. Samozrejme, že možno budeme nejaký pozmeňovací návrh dávať,‘‘ povedal Kollár. Ich podporu teda koalícia zatiaľ má.

Koaličná trojka zrejme získa hlasy aj od opozičnej strany Sloboda a Solidarita. Na otázku, či ich v parlamente podporia, odpovedal ich predseda Richard Sulík, že ,,v zásade áno, ale definitívne sa vieme vyjadriť, keď budeme poznať navrhované znenie zákona”.

Richard Sulík ešte v januári chcel, aby verejní funkcionári zverejňovali majetok, ktorý presiahne hodnotu 25-násobku minimálnej mzdy.

Opozičná strana OĽaNO zatiaľ na naše otázky nereagovala. Článok budeme aktualizovať o ich stanovisko, ak nám ho poskytnú.

Beblavý má vlastný návrh

Súčasný zákon dovoľuje niektorým funkcionárom poberať finančnú odmenu, kým iným nie. Zmeny okrem koalície predložil aj nezaradený poslanec a zakladateľ strany Spolu Miroslav Beblavý. Chce upraviť otázku pasívnych príjmov. Súčasný zákon podľa neho nedostatočne zohľadňuje pasívne príjmy, napríklad z dividend či prenájmu. ,,To znemožňuje reálny výkon kľúčovej úlohy ústavného zákona – porovnávanie majetkových prírastkov a legálnych príjmov verejného funkcionára,” vysvetľuje Beblavý.

Navrhuje, aby verejní funkcionár zverejňoval všetky svoje príjmy a majetky, ako aj majetkové pomery manžela, či manželky a neplnoletých detí, ktorí s ním žijú v domácnosti.

Beblavý sa nazdáva, že hoci koaličný návrh prináša zlepšenia oproti súčasnému stavu, majetkové priznania nebudú mať ,,skutočnú výpovednú hodnotu”. Svoj návrh považuje za lepší a predpokladá, že by mohol nájsť podporu.

 

Galéria
Boris Kollár. Zdroj: SITA / Marko Erd
Kiska Sulíkovu ponuku odmietol. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Beblavý si myslí, že má lepší návrh ako koalícia. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
navigate_before
navigate_next

 

Honosné majetky neutaja

Verejní funkcionári si budú musieť svoje hnuteľné majetky porátať. Ak bude ich zvyčajná hodnota nad 35-násobok minimálnej mzdy, budú ich musieť uvádzať v majetkovom priznaní. V návrhu sa uvádza, že by mali uviesť druh a vlastnícky podiel. Ak ide o motorové vozidlo je potrebné doplniť rok výroby a továrenskú značku.

Priznať budú musieť aj majetkové právo alebo inú majetkovú hodnotu. Takisto ak jej zvyčajná hodnota je nad 35-násobok minimálnej mzdy. Výbor bude zaujímať druh a vlastnícky podiel. V priznaní by mali byť zapísané aj záväzky, ak jeho predmetom je peňažné plnenie vo zvyčajnej hodnote nad 35-násobok minimálnej mzdy vrátane jeho druhu, dátumu jeho vzniku a výšky podielu.

Tiež by mali uvádzať užívanie hnuteľnej, ale aj nehnuteľnej veci vo vlastníctve inej fyzickej alebo právnickej osoby, ak hodnota užívania presahuje 35-násobok minimálnej mzdy a ak ju užíva viac ako jeden kalendárny mesiac.

Hodnotné dary a sankcie

Verejní funkcionári zo zoznamu by po schválení zákona mali v daňovom priznaní popísať aj cenné dary. Ide o dary, ktoré dostane funkcionár od jedného darcu, ktoré presiahnu 10-násobok minimálnej mzdy. Pamätať si bude musieť nielen aký dar dostal, ale najmä kedy ho prijal. Aj to totiž bude musieť uviesť.

Podľa novely sa mení aj pokutovanie funkcionárov. Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií by mohol udeľovať sankcie opakovane. Ukončenie funkcie by im hrozilo vtedy, ak by v jednom funkčnom období opakovane porušovali povinnosti.

Koho sa to týka

Ak návrh koalície prejde, zákon sa bude vzťahovať na viac verejných funkcionárov ako doteraz. Po novom by výboru podávali majetkové priznania aj:

  • zástupcovia firiem s majoritnou účasťou štátu vrátane ich dcérskych spoločností (doteraz išlo len o 100-percentné obchodné spoločnosti)
  • vedúci kancelárií najvyšších ústavných činiteľov
  • orgány, ktorých predstavitelia nakladajú s veľkými finančnými hodnotami štátu
  • primátori

 

Galéria
Po novom by výboru podávalo priznania viac verejných funkcionárov. Zdroj: TASR / AP
Robert Fico má ochranku aj trištvrte roka po odchode z funkcie premiéra. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Koaličná trojka navrhuje absolútne zakázať verejným funkcionárom podnikanie. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Danko tvrdí, že je dôležité o téme exekučných amnestií diskutovať. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Beblavý tvrdí, že jeho návrh je lepší. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next