Domáce Politika Top

Koaliční lídri sa dohodli. Platy poslancov stúpnu o jedno euro

BRATISLAVA – Platy ústavných činiteľov, ktorí mali doposiaľ zmrazené platy, stúpnu o euro mesačne. Oznámili to dnes predstavitelia vládnych strán Robert Fico (Smer-SD), Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd).

Toto navýšenie uskutočnia cez novelu niektorého z daňových zákonov ešte na aktuálnej schôdzi. Začiatkom budúceho roka chcú priniesť systémové riešenie, ktoré upraví zvyšovanie platov, aby nedošlo k radikálnemu nárastu platov ústavných činiteľov.

Dokázali si to vyjasniť

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) dnes povedal, že s koaličnými lídrami si sadli za stôl a dokázali si „problémy, ktoré vznikli, vyjasniť a dohodli sa na platoch ústavných činiteľov”.

„Stalo sa to, že dlhodobo sme boli opozíciou vodení v národnej rade za nos. Hovoril som, aby sa opozícia oboznámila s návrhom Antona Hrnka, mal to byť ústretový krok vládnej koalície, aby sme túto vážnu tému vyriešili. Na poslednú chvíľu nám bolo oznámené, že ústretovosť nebude,” vyhlásil a uviedol, že poslanci za SaS, Sme rodina a OĽaNO prispeli k navyšovaniu platov.

Danko sa ohradil voči útokom

„Preto sa ohradzujeme voči útokom voči našim poslancom,” dodal. Priblížil, že vládne strany v budúcom polroku predstavia konečný návrh, podľa ktorého by boli ústavní činitelia odmeňovaní. „Vyzývam aj opozíciu, aby prispela k tomuto zákonu,” uviedol Danko.

Podľa neho verejnosť má právo vedieť, akú mzdu majú ústavní činitelia a verejnosť by nemala byť šokovaná rapídnym nárastom týchto platov. „Sme proti skokovému nárastu. Na to treba systémové riešenie,” uzavrel s tým, že navrhuje aj zdaňovanie europoslancov, lebo pri určitých mechanizmoch to je možné. „Budeme sa baviť aj o otázke zdaňovania niektorých výhod,” uzavrel.

Došlo k dohode

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) dnes vyhlásil, že medzi koaličnými partnermi došlo k dohode a medzi poslancov prišli s tým, že je zhoda na tom, že nemôžu uvoľniť proces zmrazovania platov tak, že využijú výpočet platov, ktorý bol zavedený pred niekoľkými rokmi. Platy preto ponechajú na úrovni platu z roku 2011 a navýšia ich symbolicky o jedno euro.

„Urobili sme to preto, aby sme otvorili diskusiu o tom, ako odstraňovať deformácie v platoch ústavných činiteľov a zástupcov štátu v rôznych akciových spoločnostiach a ústredných orgánoch štátnej správy,” povedal Fico s tým, že to nebude jednoduchá práca, lebo musia nastaviť kritéria a koeficienty, od ktorých sa budu odvíjať platy zástupcov štátu.

Návrh jedného z daňových zákonov

Do konca roka poslanci predložia návrh jedného z daňových zákonov, podľa ktoré platy budú na úrovni platov z roka 2011 navýšené o jedno euro. „A začíname diskutovať o nových parametroch novej právnej úpravy do budúcnosti, ktorá nemôže kopírovať starú úpravu, lebo tie skoky v platoch boli enormné,” povedal a dodal, že toto bude práca vládnej koalície.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár povedal, že principiálnym postojom vládna koalícia našla riešenie, ktoré vyhovuje očakávaniam občanov aj poslancov, ktorí chápu, že skokovité riešenie nemôžu pripustiť. Podľa neho treba nájsť riešenie, ktoré bude platné od 1. júla 2018. Má to byť komplexné riešenie, aby sa už nemuseli platy zmrazovať .

Zasadlo aj poslanecké grémium

Poslanci Národnej rady SR minulý týždeň hlasovaním rozhodli, že nebudú na tejto schôdzi rokovať v skrátenom legislatívnom konaní o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. Pred hlasovaním zasadalo poslanecké grémium i koaličné poslanecké kluby, pretože opozícia so skráteným legislatívnym konaním nesúhlasila.

Skrátené legislatívne konanie nepodporili napokon ani všetci koaliční poslanci. Za skrátené konanie nehlasovali viacerí poslanci za Smer. Niektorí boli proti, niektorí sa zdržali hlasovania alebo nehlasovali. Za skrátené legislatívne konanie zo Slovenskej národnej strany bol len jej predseda Andrej Danko.

Za skrátené hlasovanie aj kotlebovci

Ostatní poslanci za národniarov boli proti alebo sa zdržali hlasovania. Za skrátené konanie z Mosta-Híd hlasoval predseda strany Béla Bugár a okrem neho aj traja poslanci z klubu. Ostatní boli proti alebo sa zdržali hlasovania. Za skrátené konanie boli všetci prítomní poslanci Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.

Návrh na zmrazenie platov predložil premiér Robert Fico na rokovanie vlády 15. novembra. Účelom navrhovaného zákona je ponechať platy poslancov, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu, verejného ochrancu práv a ďalších vybraných subjektov na úrovni roku 2017.

Foto: SITA/Diana Černáková