Domáce Politika Kauzy Top

Kočner sa mal dohadovať so sudcom Ústavného súdu. Ten zatiaľ ostáva na svojom mieste

Zdroj: archív

BRATISLAVA – To, aký osud postihne sudcu Ústavného súdu Mojmíra Mamojku za jeho údajné kontakty s Marianom Kočnerom, sa stále nevie. Predseda súdu Ivan Fiačan si chce všetko najskôr dôkladne preveriť, kým rozhodne, či voči nemu podá návrh na disciplinárne konanie. 

 

Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan sa Mamojkom začal zaoberať po tom, ako jeho meno spomenul pred súdom svedok v kauze vraždy Jána Kuciaka Peter Tóth. Ten v polovici januára vypovedal, že jeden z obžalovaných, Marian Kočner, mu posielal prostredníctvom svojho advokáta Andreja Šabíka z väzby odkazy s inštrukciami, takzvané motáky. Okrem iného sa v nich očividne rozčúlený Kočner má dožadovať vysvetlenia “od Kamoša, prečo Mamojka zlyhal!!! Takže by som rád dostal odpoveď. Mal to RF vyriešiť! Chcem vedieť, prečo sa na to vyj**l.” Pod skratkou RF by sa mal, podľa slov Tótha, skrývať expremiér Robert Fico. “Kamoš” by mal byť zase nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Bývalý poslanec za stranu Smer-SD Mojmír Mamojka bol členom senátu Ústavného súdu, ktorý sa zaoberal Kočnerovou ústavnou sťažnosťou o väzbe a rozhodol v Kočnerov neprospech.

Klamal?

Po Tóthovej výpovedi sa časť politického spektra začala dožadovať odchodu Mamojku z funkcie. Predseda súdu Ivan Fiačan začal konať a sudcu požiadal o písomné vysvetlenie. Ten pred médiami popieral kontakty s Kočnerom. Pre denník Sme uviedol, že sa s ním mal naposledy stretnúť na jednej svadbe pred deviatimi či desiatimi rokmi.

Medzitým však boli medializované ďalšie informácie týkajúce sa kontaktov sudcu Ústavného súdu s Kočnerom. Denník N pred pár dňami s odvolaním sa na policajné odpočúvanie zverejnil, že Mamojka si mal s kontroverzným podnikateľom písať v júni 2018, krátko pred tým, ako bol Kočner zadržaný. “Ahoj prosím Ťa o krátky termín. Asi najlepšie u Teba doma. Termínu sa prispôsobím. Ďakujem,” mal adresovať Kočner sudcovi. Ten reagoval, že je v Košiciach (sídli tam Ústavný súd, pozn, red.). “Doma budem v stredu cca 19. hod. Ak sa ti hodí môže byť. M.,” mal odpísať. Mamojka dnes tvrdí, že k spomínanému stretnutiu nedošlo.

Sudca Mojmír Mamojka a prezident SR Andrej Kiska počas vymenovania sudcov Ústavného súdu. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Fiačan si dáva načas

Predseda súdu tvrdí, že preveruje zverejnené skutočnosti týkajúce sa možného disciplinárneho previnenia sudcu, ako aj aktuálne medializované informácie , ktoré sa ho týkajú. “Predseda Ústavného súdu zdôrazňuje, že návrh na začatie disciplinárneho konania musí byť po skutkovej a právnej stránke riadne odôvodnený a podložený relevantnými dôkazmi, zvlášť ak ide o návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi Ústavného súdu,” vysvetlil súd. “Medializované informácie je potrebné verifikovať a podložiť potrebnými dôkaznými prostriedkami,” dodali.

Kiska ho menovať nechcel

Mamojka je sudcom Ústavného súdu od decembra 2017, keď ho do funkcie menoval vtedajší prezident Andrej Kiska. Ten dnes vysvetľuje, že ak by mal súčasné informácie, neurobil by tak. Tiež povedal, že z kandidátov, ktorých mal k dispozícii, nechcel menovať nikoho, no uprednostnil tých, ktorých označil za “smerákov” pred takzvanými “harabinovcami.” Spoločne s Mamojkom vtedy Kiska vymenoval aj Janu Laššákovú a Miroslava Duriša.

Funkčné obdobie sudcov Ústavného súdu je 12 rokov. Mamojkovi by sa tak mal riadny mandát končiť v roku 2029.