Domáce Kauzy Spoločnosť

Kočnerov plán nevyšiel. Trestné stíhanie voči Grendelovi bolo zastavené

Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Orgány činné v trestnom konaní zastavili trestné stíhanie koaličného poslanca Gábora Grendela (OĽaNO) v súvislosti s údajným vyzradením bankového tajomstva viacnásobne stíhaného podnikateľa Mariana Kočnera. Grendel o tom informoval na sociálnej sieti.

 

 

„Napriek stiahnutej obžalobe som bol doteraz stále trestne stíhaný. Dnešným dňom (štvrtok 26. marec, pozn. SITA) je tomu koniec,“ napísal poslanec.

Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave podala v polovici februára tohto roka na poslanca parlamentu Gábora Grendela z klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) obžalobu pre ohrozenie bankového tajomstva Mariana Kočnera. Obžaloba však bola koncom februára stiahnutá. Samotný Grendel vtedy v tejto súvislosti uviedol, že vyšetrovatelia a dozorujúci prokurátor mali byť vylúčení z vyšetrovania pre zaujatosť, o čom svedčí prepis komunikácie Mariana Kočnera z aplikácie Threema. Skutok sa mal stať v roku 2012, keď médiá informovali o neobvyklých finančných operáciách Mariana Kočnera z jeho finančných účtov. Ten podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Ako uviedol Grendel, prípad dostala dvojica vyšetrovateľov Jombík, Barochovský a dozorujúcim prokurátorom bol zo začiatku Bystrík Palovič. „Štyri roky sa v tejto veci nič nedialo. Až v septembri 2016 vyšetrovatelia na návrh Mariana Kočnera predvolali novinárku Martinu Ruttkayovú. Tá im predložila policajné dokumenty o prevodoch Mariana Kočnera a do zápisnice výsluchu svedka tvrdila, že tieto dokumenty dostala odo mňa. Nebola to pravda, ale na základe tejto výpovede boli vznesené obvinenia voči mne a Danielovi Lipšicovi,“ povedal Grendel.