Politika Kauzy Domáce Top

Kočnerova chobotnica sa naďalej rozrastá. Glváč s ním cez Threemu riešil biznis s pozemkami

Zdroj: SITA / Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA (Redakcia/TASR) – Má na krku ďalší problém! Podpredseda parlamentu za Smer-SD Martin Glváč si okrem Aleny Zsuzsovej mal písať aj s Marianom Kočnerom, ktorý je v súčasnosti obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Riešiť mali biznis s pozemkami v Chorvátskom Grobe – časť Čierna Voda. Informoval o tom Denník N.

 

Glváč si mal s Kočnerom písať cez aplikáciu Threema a to zhruba od polovice októbra 2017 do začiatku mája nasledujúceho roku. Vymeniť si mali desiatky správ, pričom komunikácia mala byť priateľská a spolu si tykali. Riešiť mali napríklad aj situáciu v Smere, Kočner mal Glváčovej rodine 28. decembra zaželať všetko dobré v novom roku. Na to mu odpovedal, že sú doma s kiahňami a myslia na všetkých v hoteli v rakúskom Kaprune, kam chodievajú. Podľa denníka má byť daný hotel napísaný na Glváčovho otca. Následne si mali o Glváčovi písať Kočner so Zsuzsovou, prezývali ho Dlhý. „Dlhy bude ze vraj silvestrovať doma pred telkou, lebo sa musí liecit a upokojit. asi z alkoholizmu,“ údajne napísala Zsuzsová. „Nie. jeho decko ma kiahne. on je k…t. rozj…va smer. nebude s kym vladnut,“ mal jej Kočner odpísať, pričom mali ďalej pokračovať na tému intríg v Smere „Podla mna on uz nie je psych v poriadku. z toho chlastu a fetu,“ mala napísať Zsuzsová, na čo mal Kočner súhlasiť. Glváč mal s Marianom Kočnerom taktiež rozoberať, ako sa má rekonštruovať vláda po odchode Roberta Fica z postu predsedu vlády. Fico sa vzdal svojej funkcie po tlaku verejnosti po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v marci minulého roku.

Okrem politiky však mali riešiť aj biznis s pozemkami. Podľa denníka ide o pozemok v Chorvátskom Grobe – časť Čierna Voda, dokazovať to majú správy z 2. decembra 2017. S Glváčom sa spája aj kauza pozemkov v rovnakej obci, avšak z roku 2004. Vtedy mala firma LM – Real získať pozemky za veľmi nízku cenu, spoločníkom vo firme bol aj Glváčov známy Ľubomír Múčka a o pár rokov neskôr aj Glváčova partnerka Soňa Chanečková, s ktorou má dieťa. Tie následne firma predala firme Regionálne cesty Bratislava-TOP, ktorá sa neskôr premenovala na RCBT. Jej konateľom je Igor Rattaj. Napriek tomu, že dané pozemky nevlastní ani Glváč, ani jeho partnerka, tak Kočner s podpredsedom parlamentu mal komunikovať spôsobom, ako by mu patrili.

50 eur za m2

Vec mali riešiť začiatkom decembra 2017, kedy išiel Glváč na tripartitu. „Je reálny záujemca o 20.000 m2 pozemok na Čiernej Vode. Valašík to mal s ostatnými prejednať. Klient už 2 týždne čaká na odpoveď. Vieš o tom???“ pokračuje Kočner. Milan Valašík je riaditeľom firmy Regionálne cesty Bratislava (RCB), ktorá spravuje krajské cesty. Akcionárom v nej je Rattajova RCBT. “Nie. asi ani nemusim. Valasik je dobry respondent,“ odpovedá Glváč. Kočner sa naďalej zaujímal, s kým môže vec riešiť. Glváč mu odporučil buď Valašíka alebo Rattaja, pričom sa na komunikáciu údajne sám ponúka. Samotná parcela má byť rozdelená medzi Rattaja a Iva P., pričom má zrejme ísť o Igora Podberského. Cena, ktorú Rattaj mal ponúknuť Kočnerovi, je 50 eur za štvorcový meter. Pozemok má rozlohu vyše 23-tisíc metrov štvorcových. Samotný Rattaj mal denníku potvrdiť, že sa mu Kočner ozval a mal záujem o daný pozemok. „Kočner mi písal dve správy – či mu predám pozemok a za čo. Ja som povedal 50 eur a poslal ma niekam.“ Nerozumie však tomu, prečo mal Kočner s Glváčom komunikovať tak, akoby pozemok patril podpredsedovi parlamentu. „Reálne som za to zaplatil. Kúpil som to od osôb teoreticky blízkych Glváčovi, ale vyplatil som to.“ S Glváčom sa vraj poznajú dlhé roky, pričom majú byť kamaráti.

Ku komunikácii sa vyjadril aj samotný Glváč. “Vychádzate z nejakej komunikácie, ktorej autenticitu neviem posúdiť, pričom už v minulosti ste (v rozpore so zákonom) zverejnili články o mojej súkromnej komunikácii, ktorá však nesedela so skutočnosťou,“ uviedol s tým, že sa s Kočnerom od roku 2012 nestretol. „Ak si dobre spomínam, tak vo väčšine prípadov kontaktoval on mňa, odpovedal som tak isto, ako aj iným. Vďaka denníku SME, ktorý ma označil za vlastníka pozemkov na Čiernej Vode, bol som v minulosti oslovený viacerými osobami so žiadosťou o odkúpenie pozemkov, pričom môžem znova iba zopakovať, že tieto pozemky nevlastním ja, ani mne blízke osoby,“ vysvetlil.

Zatiaľ len výkrik

Na informácie Denníka N o komunikácii medzi Marianom Kočnerom a podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom (Smer-SD) reagoval aj samotný premiér Peter Pellegrini. Tvrdí, že nemá o tejto komunikácii žiadne detaily a bude sa na ňu pýtať Glváča, či má vedomosť o tom, že by mohla byť toxická. “Ak sa potvrdí obsah, že by bol toxický ako v prípade Moniky Jankovskej alebo iných sudcov, tak potom budeme vážne uvažovať ako ďalej. Zatiaľ je to len výkrik. V správnom momente zaujmem k tomu stanovisko,” povedal premiér.