Spoločnosť Zahraničné

Kolumbia prekonala rekord v množstve zničených plantáží koky

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

BOGOTA – Kolumbii sa už druhý rok po sebe podarilo prekonať rekord v množstve zlikvidovaných plantáží koky. Krajina je však naďalej najväčším producentom kokaínu na svete, uviedla vo štvrtok agentúra AFP odvolávajúc sa na vyhlásenie tamojšej vlády.

 

Kolumbijské úrady ručne zlikvidovali koku na ploche 130 000 hektárov, čo je najviac, koľko kedy v krajine zničili, tvrdí kolumbijský prezident Iván Duque.

Ide o plochu s rozlohou, akú má približne kalifornské mesto Los Angeles, a prekonanie minuloročného rekordu, keď sa vláde podarilo zničiť 94 000 hektárov koky, ktorá je základnou zložkou pri výrobe kokaínu.

Podľa Organizácie Spojených národov (OSN) v Kolumbii v roku 2019 vyprodukovali 1137 ton kokaínu, teda o čosi viac ako rok predtým. Údaje za rok 2020 ešte nie sú k dispozícii, dodáva AFP.

Duque vo vyhlásení uviedol, že jeho krajine sa v roku 2020 podarilo prekročiť aj ďalšie “historické rekordy”, ako napríklad skonfiškovať 498 ton kokaínu a zlikvidovať 5447 laboratórií na jeho výrobu.

Odkedy sa Duque v roku 2018 ujal úradu prezidenta, prioritou jeho konzervatívnej vlády sa stal boj proti obchodu s drogami. Zároveň rozbehla plán na roky 2022 – 2023, ktorého cieľom je znížiť rozlohu plantáží koky o polovicu.

Hoci Duque tvrdí, že dosiaľ sa mu podarilo splniť zadané ciele, podľa OSN sa celková plocha zlikvidovaných plantáží znížila len o deväť percent.

Kolumbia je celosvetovo najväčším producentom kokaínu. Celkovo na ňu pripadá 70 percent produkcie tejto omamnej látky, ktorej sa najviac skonzumuje v USA. Väčšina koky sa pestuje v oblastiach hraničiacich s Ekvádorom a Venezuelou.