Komentáre a názory Top

Komentár Martina Klusa: Plakať, či tešiť sa z novej Harabinovej strany Vlasť?

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

„Ja žiadnu politickú stranu zakladať nebudem a ani nemienim“, hovoril sudca Najvyššieho súdu a donedávna ešte kandidát na jeho predsedu Štefan Harabin v marci 2019. Bolo to pár dní potom, ako neuspel už v prvom kole prezidentských volieb, hoc sa sám označil za ich víťaza.

 

Evidentne zmenil názor a včera sa postavil na bizarnú tlačovú besedu, kde ohlásil svoj vstup do politiky, ako líder „novej“ strany Vlasť so slovami „cítim, že už nemôžem zostať bokom“. Bizarnej nielen preto, že sa z nej, okrem potreby „brániť našu vlasť a chrániť ju pred feťákmi a pedofilmi“, novinári veľa nedozvedeli, ale aj preto, že na nej tvrdošijne odmietal odpovedať na akékoľvek novinárske otázky. Nevieme teda nič o financovaní kampane, s kým plánuje spolupracovať, či ako prišiel k strane, ktorá sa pôvodne volala Strana občianskej ľavice, ešte pred tým Občianska strana Dnes a úplne na začiatku v roku 2011 len Dnes.

Akokoľvek, Harabinov vstup do politiky sa očakával, preto včerajšok nie je nijakým zásadným prekvapením. Otázkou je, čo to narobí so slovenskou politickou scénou. Niektorí tvrdia, že prináša dôvod na radosť. Veľkú časť voličov totiž môže odobrať najmä Kotlebovej ĽSNS, SMERu, či SNS. Iní sa tešia z toho, že to bude znamenať definitívny koniec Harabina v sudcovskom talári a dodávajú, že už včera bolo neskoro. Sú ale aj takí, ktorí si skôr šetria oči pre plač. Hovoria, že ak zoberieme do úvahy 14,4 % Harabinov výsledok v prezidentských voľbách, šanca, že prekročí 5 % so svojou novou stranou, je pomerne vysoká. A keďže to najdôležitejšie, čo bude Robert Fico po voľbách potrebovať, sú koaliční partneri, môžu na Súmračnej po nástupe Druckerovej strany Dobrá voľba, či samorozbíjaní sa opozície, dávať chladiť ďalšie šampanské. Štefan Harabin je totiž určite akceptovateľnejší ako Kotlebova družina vyžívajúca sa v neonacistickej symbolike. Navyše, práve tej má čo vracať za to, že sa jej vodca z prezidentských volieb včas nestiahol a Harabin o druhom kole mohol už len snívať. Paradoxne, Kotleba bol jediný, komu sa neušla „nakladačka“ na včerajšej tlačovke. Žeby presne vedel, kde sa chystá loviť? Uvidíme. Voľby 2020 sa blížia. Buďme pripravení na všetko.

*autor je politológ a poslanec NR SR za SaS