KOMENTÁR MICHALA KALIŇÁKA: Samosprávy poznačila ekonomická neistota, usmernenia prichádzajúce na poslednú chvíľu

Koniec roka sa už tradične spája s bilanciou prežitého a zároveň sa pozeráme do ďalšieho obdobia. S nádejou, vierou, ale aj ponaučením z toho, čo sa podarilo, čo mohlo byť lepšie. Je to tak u mnohých z nás, ale aj v mestách a obciach.

 

Samosprávy aj v tomto roku dostali zabrať. Druhý rok COVIDu ich v mnohom poznačil. Ekonomická neistota, usmernenia prichádzajúce na poslednú chvíľu. Často protichodné stanoviská a mnohé ďalšie faktory sa podpísali pod to, ako samospráv museli meniť svoje plány, zámery, ako ustupovali od pôvodných ambícií a ratovať čo sa dá.

V tomto roku sú mestá a obce bohatšie o ďalšie skúsenosti. Ukázali, že v dynamickej dobe si zachovávajú rozvahu, hoci neraz mali dôvod konať inač. Napriek COVIDu zvládli sčítanie obyvateľov, domov a bytov. Dokázali postupne vytvárať podmienky na separáciu kuchynského odpadu. Napriek zložitosti situácie sa vedeli čo najlepšie vysporiadať s povinnými materskými škôlkami. Pri mnohých starostiach a problémoch si na to už zrejme ani nespomenú. Prečo? Lebo sú naďalej pod tlakom nových zákonných povinností, lebo musia riešiť ďalšie problémy, hoci neboli ich autormi. Napríklad obrovský, nekontrolovateľný nárast cien energií, ktorý sa v nadchádzajúcom období premietne do zvýšených výdavkov miest a obcí. Ďalšiu neistotu vidieť v tom, čo v praxi spôsobia zámery vládnych reforiem, ktoré boli tesne pred koncom roka schválené. Netrpezlivosť je cítiť aj v tom, aká bude podoba novej stavebnej legislatívy. Netreba zabudnúť ani na to, že parlament iba pred nedávnom schválil zmeny vo financovaní škôl a školských zariadení a to bez vyčíslenia finančných dopadov. Asi to pre štát nebolo až tak dôležité, keďže to majú zaplatiť mestá a obce.

Ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Vo Vianočnom období sa neoplatí hodnotiť mesiac po mesiaci, pretože v každom nájdu samosprávy niečo, čo im dvihlo obočie. Nastupujú však do volebného obdobia v ktorom nás bude naďalej sprevádzať COVID situácia, ekonomické obavy, rast cien a negatívne sociálne dopady. A netreba zabúdať, že zoznam obáv rozširuje aj legislatívna nestabilita. Teda často sa meniace zákony, neraz proti potrebám miest a obcí. A pomerne intenzívne aj presun kompetencií, nových úloh, bez peňazí.

V dobe, kedy občas máme pocit, že absurdnosť sa stáva štandardom, je viac ako inokedy dôležité ponúkať posolstvo rozvahy. Mnohé prieskumy verejnej mienky ukázali, že ľudia sa viac ako na centrálnu vládu spoliehajú na mestá a obce. Sú im bližšie, zrozumiteľné, do popredia dávajú riešenia pred politikarčením. To si treba zachovať. Pre budúci rok bude preto dôležité nenechať sa odradiť ani znechutiť.

 

Michal Kaliňák

ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS

 

 

 

Viac o téme: komentár, odborník na samosprávy Michal Kaliňák, Združenie miest a obcí Slovenska

Súvisiace články