Politika Domáce

Komora učiteľov nie je s obstarávaním učebníc spokojná. Pre chyby rezortu školstva sa proces predlžuje

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Pre chyby, ktoré robí ministerstvo pri obstarávaní učebníc, sa celý dlhotrvajúci proces ešte viac predlžuje. Myslí si to viceprezidentka Slovenskej komory učiteľov Soňa Puterková. Uviedla to vo svojom stanovisku pre agentúru SITA. „Aj preto sme žiadali, aby sa otvoril trh s učebnicami, aby ministerstvo dôverovalo učiteľom, ktorí sú kvalifikovanými odborníkmi v daných predmetoch, a odovzdala sa zodpovednosť za výber školám. Presne tak, ako to funguje takmer vo všetkých okolitých krajinách a ako to u nás funguje v prípade výberu učebníc angličtiny. Zlých učebníc nakúpených cez ministerstvo školstva máme plné sklady,“ uviedla Puterková.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zrušil tender na učebnice Prvouka 2. Výsledok tendra totiž namietal neúspešný účastník, uspeli tri vydavateľstvá. Neúspešné bolo vydavateľstvo AITECO, ktoré sa obrátilo na ÚVO, a napokon na Radu ÚVO, keďže s prvostupňovým rozhodnutím ÚVO nebolo spokojné. „Rada síce potvrdila záver prvostupňového orgánu úradu, že ministerstvo si môže podľa svojich potrieb nastaviť kritériá súťaže, no skúmaním zistila, že zvolené kritérium nenaplnilo deklarovaný cieľ súťaže. Rada teda zrušila súťaž, keďže rezort si nastavením súťaže nesplnil cieľ, ktorý deklaroval, že chce dosiahnuť. Momentálne si školy môžu slobodne vyberať zo štyroch učebníc. No takto nastavenou súťažou zo súčasných štyroch vydavateľov splnili kritérium len traja uchádzači, pričom jeden z nich len so zredukovaným počtom strán učebnice, teda nie s takou verziou, akú školy dnes používajú,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ÚVO Jana Zvončeková.

Napáda verejné obstarávanie

„Navrhovateľ AITEC, ktorý je v súčasnosti dodávateľom učebnice Prvouka 2, celkovo namietal osem bodov. V prvom stupni rozhodnutia o námietke dal ÚVO za pravdu ministerstvu v plnom rozsahu,“ reagoval tlačový odbor ministerstva školstva. Rada tak podľa ministerstva „dala za pravdu vydavateľovi, ktorý účelovými námietkami napáda verejné obstarávanie, aby si zachoval postavenie na trhu, argumentuje nepravdivými tvrdeniami a podľa dostupných informácií sa správa krajne neférovo a vypocitavo“.

Podľa vyjadrenia šéfky rezortu Martiny Lubyovej pri príležitosti otvorenia školského roka niektoré výpadky učebníc súvisia práve s problémami pri verejnom obstarávaní. Chybu vidí na strane vydavateľov. „Sú to obrovské zákazky a často sa stáva, že konkurenti si navzájom dávajú námietky a na dlhé mesiace zablokujú ten proces,“ komentovala problém ministerka.

Podľa vyjadrenia Viktora Križa zo Slovenskej komory učiteľov sú podmienky tendrov rezortu školstva na učebnice také náročné, že znevýhodňujú malých vydavateľov, a tí sa napokon na tendri radšej vôbec nezúčastnia.

 

Sú to obrovské zákazky a často sa stáva, že konkurenti si navzájom dávajú námietky a na dlhé mesiace zablokujú ten proces, hovorí ministerka. Zdroj: SITA / Branislav Bibel