Zahraničné Politika Top

Konečne dohoda o brexite. Čo ešte chýba k dokonalému zázraku z Bruselu

Ilustračné foto: pixabay

LONDÝN/BRUSEL – V súvislosti s uzavretím dohody o brexite medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou (EÚ) vyvstáva otázka: Ako to pôjde ďalej s vystúpením Britov z Európskej únie (EÚ)? Napriek predloženej dohode ešte nie je nič vyhraté.

 

Vo štvrtok popoludní, tri hodiny pred začiatkom summitu EÚ, po zdanlivo nekonečných nočných rokovaniach, bola konečne nájdená zhoda na dohode vystúpení Británie z EÚ.

Dôvod na otváranie šampanského to však nebol. Bolo jasné, že to, čo obidve strany označili za “férový a rozumný výsledok”, musí prejsť ešte ďalšími náročnými skúškami. Najprv dohodu schválil summit EÚ. Najťažšia však bude sobota, kedy sa bude v Londýne konať historické zasadnutie Dolnej snemovne Spojeného kráľovstva (dolná komora). Zelenú dohode však musí dať aj Európsky parlament (EP).

Ešte je veľa prekážok

Šéfovia vlád EÚ nechali text dohody preskúmať odborníkom. V sobotu však novú dohodu čaká najťažšia skúška – Johnson ju musí presadiť v dolnej komore parlamentu. Ak sa mu to podarí – o čom mnohí v Bruseli pochybujú – musí dohodu ratifikovať ešte europarlament. K tomu by malo dôjsť budúci štvrtok.

Ak však Johnson zlyhá v dolnej komore, je povinný požiadať o odklad termínu brexitu, ktorý bol naplánovaný na 31. október. O tom by následne musel do konca mesiaca rozhodnúť mimoriadny summit EÚ.

Tvrdý brexit bez dohody britskému premiérovi Johnsonovi parlament zakázal. Odsunutie brexitu by mohlo trvať jeden až tri mesiace. Akékoľvek predĺženie termínu by mohlo vyvolať otázku, či by Británia nemala ešte vyslať svojho komisára do eurokomisie.

Borisa Johnsona čaká ťažká úloha, presadiť dohodu v dolnej komore. Zdroj: SITA/AP

Komplikovaný kompromis

Nájdený kompromis je komplikovaný. Obsahuje v sebe pravidlo pre Severné Írsko, ktoré túto časť Spojeného kráľovstva vyčleňuje z priestoru EÚ a jej nariadení, ale v niektorých prípadoch naopak nie.

Toto pravidlo okamžite narazilo v Londýne na odpor opozície v dolnej snemovni a DUP, strany severoírskych protestantov.

Rozhovory o odklade

Predstaviteľ konzervatívnej frakcie EĽS v europarlamente Markus Ferber varoval: “Mali sme tu často situáciu, že to, čo sa vyrokovalo v Bruseli, nemohla doma britská vláda presadiť.” Podobné nebezpečenstvo vidia aj ďalší politici. Napríklad šéf sociálnych demokratov v Európskom parlamente Jens Geier očakáva: “Veľká Británia zostane členom EÚ ešte tri mesiace.”

V Bruseli sa aj tak predpokladalo, že lehota na ratifikáciu do 31. októbra nebude stačiť. Bol by na to potrebný ešte aspoň mesiac. “Nezostáva nám veľa dní,” pripustil vyjednávač EÚ Michel Barnier. Predseda výboru pre zahraničné veci EÚ David McAllister sa domnieva, že parlament môže dohodu ratifikovať na budúci štvrtok.

Splní sa prianie Jean-Claude Junckera? Zdroj: SITA/AP

Existuje nádej na dovŕšenie procesu?

To, či existuje naozaj nádej, že dohoda bude úspešná, je otázne. Nie je ani jasné, či ustojí nasledujúce dva dni a či sa splní šéfovi eurokomisie Jean-Claude Junckerovi jeho prianie: “Myslím si, že je najvyšší čas, ukončiť proces vystúpenia a čo najrýchlejšie pokročiť v rokovaniach o budúcom partnerstve medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.” Chcel by, aby sa tak dialo od 1. novembra. Cieľom úsila bude dohoda o voľnom obchode.

Brusel sa tak bude brexitom zaoberať aj naďalej. Europoslanec Jens Geyer predpokladá: “Aj keď sa dospelo k zhode, dráma sa ešte neskončila.”