KONEČNE Presne na TOTO vodiči čakali už DLHÉ ROKY! VEĽKÝ PREHĽAD, kedy a kde pribudnú nové diaľnice a obchvaty

SLOVENSKO – Začali stavať ďalší mestský ochvat, pribudnú nové úseky diaľnic a opraviť chystajú 1800 mostov. Ďiaľničiari a ministerstvo dopravy prezradili plány na najbližšie mesiace a roky. Kedy bude konečne hotová diaľnica do Košíc a obchvaty miest? Pozrite si veľký prehľad.

Potešujúca správa naposledy zavítala do Prešovského kraja. Koncom januára tam poklepali základný kameň, čím symbolicky začali stavať obchvat mesta Sabinova, ktorý odľahčí vnútromestské komunikácie. Takmer 10-kilometrovú cestu so 16 mostami a 3 mimoúrovňovými križovatkami by mali vodičom odovzdať o tri roky.

Ktoré úseky diaľnic pribudnú v 2024 a 2025

V najbližšom období to s odovzdávaním nových diaľničných úsekov nevyzerá ružovo. Aj kratšie a na pohľad jednoduchšie naberajú sklz. V roku 2024 by sa mala dokončiť iba rýchlostná cesta R3 Tvrdošín – Nižná a privádzač z Kysuckého Nového Mesta k budúcemu úseku diaľnice D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto. Podľa vyhlásenia ministra dopravy Jozefa Ráža v roku 2024 plánujú taktiež začať s výstavbou ďalšej etapy rýchlostnej cesty R1 v úseku Banská Bystrica – Slovenská Ľupča.

Veľká žatva diaľničných kilometrov by mala prísť v roku 2025. Na tento termín avizujú diaľničiari dokončenie Višňového, obchvatu Ružomberka, časti obchvatu Košíc, ako aj úseku R2 medzi Kriváňom a Mýtnou, ako aj diaľničnej križovatky D1 a D4 pred Bratislavou. Ak by však všetko išlo podľa plánov, znamenalo by to až 55 kilometrov nových diaľnic, spočítali Hospodárske noviny.

Diaľnica do Košíc až v 2030 je pre ministra neprijateľná

Sľub o roku 2010 je už priam pamätný, no aj o 14 rokov neskôr je úplné diaľničné spojenie medzi dvoma najväčšími mestami v nedohľadne. Do skladačky stále chýbajú tri úseky. Dva z nich, a to liptovská časť z Hubovej do Ivachnovej a autostráda pri Žiline s tunelom Višňové, sa dokončujú a otvoriť sa majú do konca roka 2025. Väčšie problémy sú oproti tomu pri Žiline, píšu HN.

Minister dopravy chce urýchliť aj posledný diel D1 z Turian do Hubovej. Označil ho za „absolútnu prioritu“. „Bol by som veľmi rád, keby sme tam niečo začali kopať už začiatkom budúceho roka,“ uviedol s tým, že oficiálny termín dostavby v roku 2030 je neprijateľný.

Obchvaty miest meškajú

Drahá a pomalá výstavba, to je charakteristické ako pre diaľnice, tak aj obchvaty miest. O nekončenom príbehu a nesplanených sľuboch v tejto súvislosti dokonca naspievala pesničku prešovská skupina Heľenine oči. “Po uliciach mesta sa klebetí, že isto budú mať ten obchvat deti našich detí.” Prešovčania sa už aspoň sčasti dočkali. Kedy budú mať aj ďalšie mestá hotové obchvaty? Prehľad zostavil Index.

Obchvat Tvrdošína (5,6 km)

Začatie a ukončenie: marec 2021 – leto 2024 (odhad)
Odhadované meškanie: 1 rok

Obchvat Žiliny s tunelom Višňové (3,5 km)

Začatie a ukončenie: 2015 – 2025 (odhad)
Odhadované meškanie: 6 rokov

Juhovýchodný obchvat Košíc (6,8 +14,3 km, 1. a 2. úsek)

Začatie a ukončenie: marec 2022 – august 2025 (2. úsek)
Odhadované meškanie: 5 mesiacov (2. úsek)

Severný obchvat Prešova (4,3 km + 10,2 km, 1. a 2. etapa)

Začatie a ukončenie: september 2023 – koniec roka 2027 (2. etapa)

Obchvat Ružomberka (14,9 km)

Začatie a ukončenie: 2013 – 2025 (odhad)
Odhadované meškanie: 8 rokov

Obchvat Bratislavy (59 km + 3,6 km, obchvat a križovatka)

Začatie a ukončenie: 2016 – koniec roka 2025 (odhad)
Odhadované meškanie: 1 rok (obchvat), zatiaľ žiadne (pri križovatke)

Zrekonštruujú 1800 mostov

Národná diaľničná spoločnosť avizovala, že tento rok zvyšuje investície do opráv mostov na Slovensku. V minulom roku zabezpečila komplexnú opravu piatich mostných objektov. Tento rok plánuje obnoviť ďalších sedem diaľničných mostov. V najbližších mesiacoch tak do obnovy mostov v správe NDS poputuje viac ako 20 miliónov eur. Dva na úseku diaľnice D1 Trnava – Horná Streda, jeden v okolí Trnavy na R1, jeden na D1 na Liptove, dva v okolí Zvolena a jeden mostný objekt pri Galante.

Veľkým problémom sú mosty na cestách prvej triedy. Pokiaľ by sme nič neurobili, do desiatich rokov by bola väčšina mostov u nás v nevyhovujúcom stave. Ministerstvo dopravy avizovalo PPP projekt, na ktorého príprave pracuje. Opraviť sa má 1800 mostov.

 

Viac o téme: cesty, diaľnice, doprava, výstavba

Súvisiace články