Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

KONEČNE! Slováci OBJAVILI pod zemou obrovské BOHATSTVO: Ľudia ušetria na ENERGIÁCH! Vieme, od kedy a kde

peniaze, eura
Ilustračná foto. ZDROJ: Pexels

BRATISLAVA – Na Slovensku máme pod nohami poklad, ktorého potenciál naplno nevyužívame. Geotermálnu energiu na kúrenie využívajú zatiaľ len v štyroch mestách. Viaceré veľké investície to však môžu zvrátiť a priniesť do miest zelenú energiu, nezávislosť na plyne a stabilné ceny za teplo. Čoskoro by mala pribudnúť aj prvá geotermálna elektráreň.

Geotermálna energia, oproti iným obnoviteľným zdrojom, má jednu kľúčovú výhodu. Je k dispozícii neustále. Bez ohľadu na to, či fúka vietor alebo svieti slnko, na rozdiel od veterných a fotovoltických parkov.

Na Slovensku máme navyše vhodné podmienky, niektoré oblasti dokonca spĺňajú predpoklady aj na výrobu elektrickej energie. “Z takmer 200 geotermálnych vrtov v krajine sa väčšina (približne 60 %) využíva na rekreačné účely a iba necelá pätina týchto zdrojov slúži pri dodávkach tepla a teplej vody v systémoch centrálneho zásobovania teplom,” upozornil energie-portal.sk. Prečo Slovensko nevyužíva potenciál geotermálnej energie? Podľa expertov, ktorých portál oslovil, rozvoj brzdia povoľovacie procesy, ale aj nastavenie podpory a štátnej politiky.

Stabilná cena tepla

Geotermálna energia sa dnes využívajú na vykurovanie len v štyroch slovenských mestách – Šaľa, Galanta, Sereď a spomínaný Veľký Meder. Zdá sa však, že v tomto smere svitá na lepšie časy.

Inšpiráciou môže byť spomínaný Veľký Meder. V meste sa z geotermálneho vrtu produkuje teplo pre asi 1 200 domácností. Variabilná zložka ceny tepla zo zdroja sa posledné roky menila len mierne, píšu Hospodárske noviny.

Teplo spod zeme v Trebišove či Košiciach

Čoskoro môžu pribudnúť ďalšie lokality, kde teplo v domácnostiach bude pochádzať spod zeme. Ako približujú HN, unikátny projekt chystajú v Trebišove. Pološtátna firma Nafta chce vrty, kde sa kedysi doloval plyn, prebudovať na ohrev lokálnej úžitkovej vody. Slúžiť by mal pre celý Trebišov, najmä v štyroch až piatich letných mesiacoch mimo vykurovacej sezóny. Prevádzka systému by mala začať na jar 2024.

Ďalšou investíciou v tomto segmente je vrt Ďurkov pri Košiciach. Vykurovať podzemným teplom by po zrealizovaní mohla až pätinu košických domácností. Dielo by malo byť hotové v roku 2026.

Vizualizácia geotermálnej elektrárne pri Prešove. Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková

Prvá geotermálna elektráreň na Slovensku

Investície predstavila aj spoločnosti PW Energy, ktorá pri Prešove plánuje postaviť geotermálnu elektráreň. Elektrinu bude dodávať pre približne 20-tisíc domácností a jej zostatkové teplo môže vykurovať viac ako šesťtisíc domácností. So začiatkom vrtných prác v Ľuboticiach sa počíta na jar 2024 a elektráreň by mohla byť dokončená v roku 2026.

Firma plánuje elektráreň postaviť aj pri Žiari nad Hronom.