Spoločnosť Zahraničné Top

Koniec celibátu? Biskupi dali pápežovi mimoriadne prekvapivé odporúčanie

Pápež František celebruje omšu na biskupskej synode vo Vatikáne. Zdroj: SITA/AP

VATIKÁN – Katolícku cirkev zrejme čakajú zaujímavé časy. Biskupská synoda sa totiž vo Vatikáne vyslovila za kontroverzné vysvätenie ženatých mužov. I keď spočiatku by to chceli povoliť iba v špeciálnych prípadoch. Ako to ale ovplyvní katolícku cirkev?

 

Väčšina biskupov v sobotu večer Pápežovi Františkovi odporučila, aby sa tzv. “osvedčení muži” (“Viri probati”), ktorí sú už činní ako diakoni, mohli stať kňazmi, aj keď už majú rodinu. Za tento návrh hlasovalo 128 biskupov. Proti bolo 41.

Má to však háčik. Toto odporúčanie sa vzťahuje iba na amazonský región, aby sa vyrovnal nedostatok miestnych kňazov.

V tomto rozhodnutí sa aj tak ukrýva problém. Pretože bezpodmienečný celibát a zákaz vstupu do manželstva platí už viac ako tisíc rokov a týmto odporúčaním sa môže otriasť v základoch. Konzervatívni katolíci v ňom vidia nebezpečenstvo pre celú cirkev. Niektorí kardináli dokonca hovoria o skupine ideológov, ktorí sa snažia o celkové zrušenie celibátu, a túto snahu nazývajú kacírstvom.

Pápež František celebruje omšu na biskupskej synode vo Vatikáne. Zdroj: SITA/AP

Spisovateľ a špecialista na Vatikán Marco Ponti k tomu povedal: “Myslím si, že je to dôležitý obrat, pretože sa stalo prvýkrát, čo sa už 50 rokov o tejto téme diskutuje, že sa dvojtretinová väčšina biskupov vyslovila za kňažstvo pre ženatých.”

Možnosť vidí aj v tom, že sa odporúčanie rozšíri do ďalších regiónov. Predniesli to aj niektorí účastníci synody, ako sa píše v záverečnom dokumente: Vyslovili sa za to, aby sa téma riešila na “univerzálnej” úrovni. Nedostatok kňazov nie je len v amazonskom regióne, ale napríklad aj v Nemecku.

Teraz je na pápežovi Františkovi, aby v nasledujúcich mesiacoch vyvodil z odporúčania synody záver. On má posledné slovo.

Môžu byť ženy diakonky?

Druhým chúlostivým bodom synody bola otázka, či môžu byť ženy vysvätené za diakonky. I keď sa účastníci synody vyslovili za väčšie uznanie žien a ich väčší počet vo vedúcich pozíciách, odpoveď na to, či môžu byť diakonkami, je v dokumente veľmi vágna.

František povedal, že je potrebné znova preskúmať, ako vyzeral ženský diakonát v ranej cirkvi. Komisia zriadená v roku 2016 nedošla k žiadnemu jasnému záveru a teraz má byť obsadená novými osobami.

Synoda biskupov vo Vatikáne. Zdroj: SITA/AP