Spoločnosť Domáce

Kontrola postupov pri vydávaní víz na úradoch Slovenskej republiky v Ruskej federácii pokračuje

ilustračná foto Zdroj: istockphoto

BRATISLAVA – Kontrola postupov vydávania víz na generálnom konzuláte v Petrohrade a veľvyslanectve SR v Moskve v Ruskej federácii (RF) naďalej pokračuje. Pred stredajším rokovaním vlády to povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

 

Uviedol to aj v súvislosti s vyhostením troch ruských diplomatov zo Slovenska, ktorých činnosť “bola v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch”. Rezort diplomacie v utorok (11. 8.) pri oznámení tejto informácie uviedol, že došlo k zneužitiu vydaných víz na slovenskom generálnom konzuláte v Petrohrade a v tejto súvislosti bol spáchaný závažný trestný čin na území iného členského štátu NATO a EÚ, konkrétne Nemecka. “Je fakt, že víza boli zneužité, že sa udial čin v Nemecku, pričom šetrenie v Nemecku pokračuje. My sme museli brať do úvahy pôsobenie ruských diplomatov na Slovensku a širší kontext,” dodal Korčok bez ďalších približujúcich informácií.

Zdôraznil zároveň zodpovednosť, ktorú majú zastupiteľské úrady pri vydávaní víz na Slovensko. “Takéto víza zároveň oprávňujú držiteľa vstúpiť na územie iných členských štátov Schengenu,” upozornil. Pripomenul, že aj keď preverenie preukáže, že slovenské orgány nepochybili pri procese vydávania víz, stále ostáva “zostatkové riziko“, že víza boli udelené na základe falošných dokumentov.

Práve o tejto situácii je presvedčený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). “Zastupiteľský úrad bol pri vydávaní víz zneužitý, a to by nebolo možné, ak by podklady pre vydávané víza neboli veľmi sofistikovaným spôsobom sfalšované,” povedal.