Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Kontroverzná DAŇ na POTRAVINY už aj na Slovensku? Ceny OBĽÚBENÝCH produktov môžu stúpnuť až DVOJNÁSOBNE! Vieme viac

Ilustračné foto. Pexels.com, freepik.com

BRATISLAVA – Už nielen daň na cigarety či alkohol. Po vzore zo zahraničia si možno priplatíme aj za nezdravé nápoje. Slovensko je totiž podľa zistení Hospodárskych novín o krok bližšie k dani z cukru. Ceny obľúbených produktov plných cukru by sa tak mohli až zdvojnásobiť. 

Daň z cukru zaviedol vo svete, vrátane Európy, už tucet krajín. Jedným z hlavných dôvodom je čoraz vyšší podiel obéznych ľudí, s čím sa spája rad zdravotných diagnóz. Aktuálne podľa informácií HN úradnícka vláda zvažuje novú daň z cukru aj na Slovensku. Tá by zaťažila sladené nápoje.

V roku 2017 bolo krajín, ktoré zaviedli daň na sladené nápoje, len päť, v súčasnosti sa počet zvýšil na 12, pričom výška dane sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí sedem až 30 centov za liter. Pridá sa k nim aj Slovensko?

Balíček predstavia už čoskoro

Ministerstvo financií na otázku, či plánujú na Slovensku zaviesť daň z cukru, jednoznačne neodpovedalo. „Nateraz ani nič nevyvraciam, ale ani nepotvrdzujem,“ uviedla pre HN Michaela Lovásová, hovorkyňa ministerstva financií.

To, či konsolidačný balíček, obsahujúci viacero finančných opatrení pre budúcu vládu, bude napokon obsahovať aj daň na sladené nápoje, sa dozvieme čoskoro. „Obsah balíčka budeme verejnosti predstavovať práve teraz v septembri, preto by sme neradi niečo komentovali ešte predtým, než budú informácie verejne dostupné. Je možné, že v balíčku bude aj daň z cukru,“ dodala hovorkyňa.

Obezita na Slovensku je vážny problém

Počet obéznych ľudí stúpa naprieč celým svetom, pričom Slovensko patrí v Európe medzi krajiny s najvyššou mierou obezity. Podľa štatistík šesť až sedem z desiatich Slovákov trpí nadváhou alebo obezitou. Čo je 1 800 000 obyvateľov a z nich najťažší stupeň má okolo jedného percenta. Úrad verejného zdravia zdôrazňuje, že ide o komplexné ochorenie s vážnymi vplyvmi na fungovanie tela.

Spotreba cukrom nasýtených nápojov sa na Slovensku zvýšila zo 42 litrov na 111 litrov na osobu. „Liečba obezity Slovensko stojí dve až sedem percent celkových nákladov na zdravotníctvo, pričom množstvo chorôb z tejto oblasti spôsobuje práve cukor,“ uviedli analytici, prečo by sa Slovensko malo pridať ku krajinám, ktoré daň z cukru uvítali.

Prínosy dane z cukru sú rozpačité

V súčasnosti má zavedenú daň z cukru 12 štátov. Stalo sa tak v Mexiku či Francúzsku. Nie všade však priniesla svoje ovocie a výsledky výskumov sú nejednoznačné. V Dánsku ju už dokonca zrušili, keďže spotreba sladených nápojov stúpala a klesala nezávisle od dane.