Zahraničné Politika Top

Kontroverzná Lagardová. Nádejná šéfka Európskej centrálnej banky nemá ekonomické vzdelanie

Lagardová bude prvou ženou na poste šéfky ECB. Zdroj: TASR/AP

BRUSEL – Francúzska Christine Lagardová (63) je žena, ktorá je zvyknutá stáť na čele. Viedla americkú advokátsku kanceláriu Baker & McKenzie. Bola doteraz jedinou ženou, ktorá viedla francúzske ministerstvo financií a hospodárstva. Bola tiež prvou ženou, ktorá zastávala post generálnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu (MMF). Túto funkciu opustila začiatkom týždňa.

 

Urobila tak preto, že sa pravdepodobne stane opäť prvou ženou, ktorá bude riadiť Európsku centrálnu banku (ECB). 

Na Lagardovej ako osobe sa počas rokovania vedeli lídri štátov Európskej unie ľahšie zhodnúť ako na Ursule von der Leyenovej, ktorej voľbu musí ešte schváliť europarlament. 

Napriek tomu sú osudy oboch političiek veľmi blízke. To by im mohlo uľahčiť priechodnosť na najvyššie posty. Nemecko už dlho hovorilo o tom, že Berlín bude požadovať buď kreslo na čele Euróspkej komisie alebo ECB. Tým pádom by mala byť cesta pre obe političky na vysoké posty otvorená.

Nemeckí ekonómovia majú obavy

Nemeckí ekonómovia sa v minulosti často nechávali počuť, že pre nich je výhodnejšie kreslo šéfa ECB, ako post šéfa Európskej komisie (EK). To by odzrkadľovalo aj rozličné prístupy k menovej politike. Nemec by podľa nich zastával prísnejšiu menovú politiku ako niekto z juhu Európy. Napríklad doterajší šéf ECB Mario Draghi bol neustále kritizovaný zo strany Nemecka. S Lagardovou sa do čela banky pravdepodobne opäť dostane niekto, kto bude pokračovať v Draghiho uvoľnenej menovej politike.  

Na snímke je budova Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom 6. marca 2019. Zdroj: TASR/AP

Veď Lagardová už počas krízy eura záchranným balíčkom pre Grécko zjemnila prísne pravidlá MMF alebo ich dokonca prelomila. Podobne ako Draghi, ktorý sľúbil, že urobí všetko pre záchranu eurozóny. A to aj za cenu nekonvenčných opatrení.

Lagardová sa stane štvrtou osobou na čele ECB a po Jean-Claude Trichetovi bude druhou osobou s francúzskym pasom. Ale bude aj prvým človekom v tejto úlohe, ktorý nevyštudoval ekonomické vedy. 

Ani nikdy predtým, ako býva zvykom, nepatrila do menovej banky a teda nebola ani časťou rady ECB, ktorej súčasťou boli doteraz všetci prezidenti centrálnej banky eurozóny. Rada väčšinovo rozhoduje o politike ECB.

Pozorovatelia sa nevedia zhodnúť

Pozorovatelia sa pri Lagardovej, ktorej meno sa v súvislosti s touto funkciou ešte v pondelok vôbec neskloňovalo, nevedia zhodnúť.  Príde do čela ECB profilovaná manažérka a právnička so skúsenosťami s krízovým manažmentom? Niekto, kto bude vedieť svoju politiku vysvetliť investorom? 

Alebo príde politička bez skúseností z tejto oblasti, ktorá podkope autonómnu povesť finančnej politiky?

Mimochodom Lagardová už raz bola prekvapujúcou kandidátkou. Bolo to v čase, keď musel Dominique Strauss-Kahn náhle opustiť post prezidenta MMF kvôli sexuálnemu škandálu. Menovanie Lagardovej v roku 2011 bolo výsledkom rýchleho konsenzu, pretože nikto iný v tom čase nebol k dispozícii. Možno sa odohralo niečo podobné aj pri výbere kandidáta na šéfa ECB.

Galéria
Doterajší šéf ECB Mario Draghi bol neustále kritizovaný zo strany Nemecka. Zdroj: TASR/AP
Dominique Strauss-Kahn musel náhle opustiť post prezidenta MMF kvôli sexuálnemu škandálu. Zdroj: TASR/AP
WA 30 Frankfurt – Na snímke je budova Európskej centrálnej banky vo Frankfurte nad Mohanom 6. marca 2019. FOTO TASR/AP The sun is about to rise behind the European Central Bank in Frankfurt, Germany, Wednesday, March 6, 2019. (AP Photo/Michael Probst)
Horúcou kandidátkou na spot šéfky aurokomisie je Ursula von der Leyenová. Zdroj: SITA/AP
navigate_before
navigate_next