Politika Zahraničné Top

Koronavírus odsunul niekoľko pálčivých otázok. Samit EÚ museli preložiť

Michel bol v kontakte s členom ochranky začiatkom minulého týždňa. Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Kvôli prípadu nákazy koronavírusom v blízkosti predsedu Európskej rady Charlesa Michela je mimoriadny samit európskych lídrov odložený. Pôvodne sa mal začať už dnes.

 

Zmenu termínu oznámil Michelov hovorca Barend Leyts v utorok o 16:52 prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Na samite sa malo okrem iného rokovať aj o vzťahoch s Tureckom a Čínou či o sankciách proti bieloruskej vláde za volebné podvody a brutálne zaobchádzanie s pokojnými demonštrantmi.

Dôvodom presunutia dôležitého stretnutia je skutočnosť, že pracovník Michelsovej bezpečnostnej služby mal pozitívne výsledky na koronavírus, a preto musel predseda rady ísť podľa belgických právnych predpisov do karantény.

Samit sa tak namiesto 24. až 25. septembra bude konať budúci týždeň 1. a 2. októbra.

Michel mal byť v kontakte s ochrankárom začiatkom minulého týždňa. Predseda Rady bol naposledy testovaný na koronavírus v pondelok s negatívnym výsledkom.

Úradujúci predseda Európskej rady zohráva kľúčovú úlohu pri príprave a uskutočňovaní samitov, ktoré trvajú zvyčajne dva dni. Stanovuje program a v ideálnom prípade moderuje diskusiu na ceste k riešeniam, ktoré na konci spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou predstavia novinárom.

Väčšia oblasť Bruselu bola nedávno vyhlásená za rizikovú. Dôvodom bol vysoký počet infikovaných. V meste preto platia prísne obmedzenia. Cyklisti aj chodci napríklad musia mať rúško aj pri pohybe vonku.

Merkelová a Michel hovorili s Erdoganom

V utorok sa Michel a kancelárka Angela Merkelová (CDU) rozprávali s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom prostredníctvom videozáznamu v rámci prípravy na samit. V podstate išlo o obnovenie priamych prieskumných rozhovorov o vymedzení morských oblastí medzi Gréckom a Tureckom v spore o zemný plyn, kvôli ktorým EÚ hrozila Turecku prerušením vzťahov.

Mohlo by vás zaujímať