Regióny Košice Top

Košický župan Trnka odvolal riaditeľku internátov! Urobili to, pretože som im zavadzala, tvrdí Konečná

Župan Rastislav Trnka vymenoval riaditeľku Melániu Konečnú v roku 2018. (Zdroj: FB KSK)

KOŠICE – Korupcia, zneužívanie funkcie, rodinkárstvo, odovzdávanie časti odmien zamestnancov. Z týchto, ale aj ďalších podnetov bola ešte pred troma rokmi obvinená teraz už bývalá riaditeľka Školského internátu Medická 2 v Košiciach Melánia Konečná. Podnet podal sám zriaďovateľ, ktorým je Košický samosprávny kraj. Trestnú činnosť na internáte nakoniec nedokázali, Konenčnú odvolali a jej spor s krajom skončil na súde.

 

Dlhotrvajúci spor medzi exriaditeľkou školského košického internátu a predstaviteľmi župy vrcholí. Po takmer štyroch rokoch, odkedy spor začal, sa toto leto obe strany stretnú na košickom súde. Informoval o tom denník Korzár. Všetko sa to začalo ešte v roku 2019, kedy na základe viacerých podnetov, že riaditeľka koná nezákonne, podala župa podnet na NAKA na prešetrenie. Tá ho ale postúpila košickej polícii. V októbri 2019 a septembri 2020 boli vykonané na internáte finančné kontroly, zistili sa porušenia a k 1. júnu 2021 Trnka Melániu Konečnú odvolal.

„Odvolaná bola na základe záverov finančnej kontroly, s ktorými bola riadne oboznámená. Kontrola našla pochybenia či porušenia platnej legislatívy v oblasti Zákonníka práce, zákonov o účtovníctve, o finančnej kontrole a audite, o slobodnom prístupe k informáciám aj v oblasti interných predpisov internátu,“ vysvetľuje hovorkyňa župana Anna Terezková.

Obvinení padlo niekoľko

Podľa výsledkov kontroly bolo priestupkov zo strany riaditeľky viacero. Okrem toho, že mala neoprávnene použiť verejné prostriedky v sume 3 494 eur tiež aj mala rozhodnúť o priznaní osobného príplatku bez písomného návrhu vedúceho a v rozpore so zákonom zaradila do priamej podriadenosti zamestnancov, ktorí sú blízkymi osobami. Kontrolóri vytkli aj chyby pri dohodách o vykonaní práce, pri pokladničných i účtovných dokladoch, faktúrach za ubytovanie, pri zverejňovaní zmlúv, objednávok a faktúr či pri darovacích zmluvách a priznávaní osobných príplatkov a odmien zamestnancom.

Bývalú riaditeľku už odvolali aj ako zamestnankyňu. Pracovný pomer bol rozviazaný ešte v decembri minulého roku, avšak kvôli jej práceneschopnosti sa lehota výpovede predĺžila. Melánia Konečná tvrdí, že ju odvolali bezdôvodne, nezákonne a proti kraju dala v októbri 2021 na Okresnom súde Košice II žalobu. Vysvetľuje, že sa domáha náhrady škody za ušlý plat riaditeľky aj neplatnosti odvolania. Stále čaká na prvé pojednávanie.

„Neporušila som nič, kvôli čomu ma mali odvolať, ale zavadzala som im a potrebovali sa ma zbaviť. Naopak, kraj porušil pri mojom odvolaní plno zákonov,“ reaguje.

Bola som šikanovaná

„Boli to účelové kontroly, naše námietky neuznali a v správach sú popísané nepravdy. Odkedy sa mi vyhrážal vedúci odboru školstva na Úrade KSK pán Bačkovský, že sa mám vzdať funkcie, lebo inak dá na mňa trestné oznámenie – čo aj dal, ale nič sa nepotvrdilo – tak odvtedy som bola šikanovaná. Mala som asi 13 kontrol, kolegyne na ekonomickom úseku už z toho boli v strese, ale kontroly nezistili nič závažné a úmyselné,“ tvrdí exriaditeľka Školského internátu Medická 2 v Košiciach. Toto tvrdenie však kraj zásadne odmieta. „Naznačuje, že niekomu zavadzala a niekto ju mal nahradiť. Nakoniec sama toto tvrdenie spochybňuje, keď pripomína, že prebehli už dve neúspešné výberové konania a tretie ešte nie je ukončené,“ uviedla hovorkyňa župana Terezková pričom dodáva, že ukončenie pracovnoprávneho vzťahu s exriaditeľkou je už v kompetencii štatutára internátu.

Súd bude už toto leto

Hovorkyňa košických súdov Anna Pančurová uviedla, že na Okresnom súde Košice II prebieha od októbra konanie, kde Konečná žaluje Košický samosprávny kraj a v druhom rade i Školský internát Medická 2. V spore ide o zaplatenie ušlého zisku 3 438 eur s príslušenstvom. V rámci doterajších úkonov sa vyjadrili všetky procesné strany. „Od februára sa celý spisový materiál nachádza u zákonnej sudkyne, ktorá sa jeho štúdiom pripravuje na pojednávanie. Jeho termín je vytýčený na 20. 7. 2022,“ uviedla pre Korzár Pančurová.