Politika Domáce

Kotleba čelí trestnému oznámeniu. Môžu za to jeho billboardy

Marian Kotleba čelí žalobe. - Zdroj: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA – Marian Kotleba má problém. Hoci jeho billboardy sú v uliciach len niekoľko dní, už má na krku trestné oznámenie. Nie je to pritom po prvýkrát, kedy sa jeho kampaň stala verejne diskutovanou témou. Tentokrát však Kotlebovi môže hroziť niekoľko rokov za mrežami. 

Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP), Slovak Political Watchdog (SPW) a Dúhové Slovensko n.o. podali dnes trestné oznámenie na stranu Kotleba -ĽSNS a jej kandidáta Mariana Kotlebu za jeho predvolebné billboardy. Pre ľudskoprávne organizácie je problémom najmä heslo “Rodina je muž a žena. Stop LGBT! Marian Kotleba, konečne slovenský prezident,“ ktoré sa objavilo na billboardoch.

Kotleba je jedným z 15 kandidátov na prezidenta. Je predsedom strany ĽSNS. Strana vznikla v roku 2010 premenovaním Strany priateľov vína. V súčanosti je na Najvyššom súde návrh Generálnej prokuratúry na jej rozpustenie nakoľko podľa prokuratúry svojím programom, stanovami a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky a medzinárodné zmluvy. 

Porušovanie ľudských práv

„Heslo Stop LGBT! považujeme za výzvu na diskrimináciu a porušovanie ľudských práv jednej časti občanov a občianok. Takéto slová z úst Mariana Kotlebu ako známeho fanúšika Slovenského štátu je však oprávnené považovať aj za hrozbu fyzickou likvidáciou, tak, ako sa to dialo cez vojnu. Dnes sme preto podali trestné oznámenie a už včera sme na webe ludskeprava.sk spustili petíciu adresovanú firme, ktorá pútače prenajala, aby nenávistný obsah odstránila, iba za prvý deň sa vyzbieralo viac ako 3500 podpisov“ vysvetlil riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

Kotlebove billboardy vyvolali diskusiu. Zdroj: R.Maťaš

Právnik tohto inštitútu Daniel Grejták zároveň tvrdí, že dochádza k porušeniu paragrafu 424 Trestného zákona, konkrétne podnecovania k nenávisti k skupine pre ich sexuálnu orientáciu. “Trestná sadzba pre takýto trestný čin je dva až šesť rokov odňatia slobody, ak ide o verejného činiteľa alebo člena extrémistickej skupiny. Oboje Marian Kotleba spĺňa.”

Nebol to pritom prvý problém kotlebovej strany s billboardmi. Ich kampaň do eurovolieb vyvolala veľké negatívne ohlasy verejnosti. A to najmä billboardy, ktoré tvrdili že “Islam obsadzuje Európu”. Verejnosť svoj odpor prejavila apelom na billboardové firmy, z ktorých niektoré billboardy stiahli. Množstvo ďalších ľudia poničili alebo prepísali.