Spoločnosť Domáce

Kováčiková sa vzdala funkcie prvej námestníčky generálneho prokurátora. Stal sa ním Jozef Kandera

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková sa k pondelku (14. 12.) vzdala funkcie prvej námestníčky generálneho prokurátora a funkcie prokurátorky. TASR o tom informovala v utorok hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

 

Kováčiková viedla Generálnu prokuratúru SR od leta, keď skončil svoju funkciu bývalý generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár.

Novým generálnym prokurátorom sa stal Maroš Žilinka. Vo štvrtok (11. 12.) ho do funkcie vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Žilinku zvolili za nového generálneho prokurátora poslanci Národnej rady SR vo verejnej voľbe. Podporilo ho 132 poslancov zo 147 prítomných.

Generálna prokuratúra nemala riadneho šéfa už mesiace. Čižnárovi sa 17. júla skončilo sedemročné funkčné obdobie. Hoci mohol zostať vo funkcii do vymenovania nového šéfa prokurátorov, požiadal prezidentku o uvoľnenie z funkcie, zanikla mu v auguste.

Povereným prvým námestníkom sa stal Jozef Kandera

Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR a bývalý sudca Najvyššieho súdu (NS) SR Jozef Kandera sa stal od utorka povereným prvým námestníkom generálneho prokurátora Maroša Žilinku. TASR o tom informovala hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová. “Našou snahou bude naplniť oprávnené očakávania verejnosti smerom k rezortu generálnej prokuratúry a prinavrátiť generálnej prokuratúre postavenie, ktoré jej v rámci tohto rezortu patrí. Aby bola pre rezort prokuratúry tým, čím je Najvyšší súd SR pre rezort justície,” povedal pre TASR Kandera, ktorý na GP SR pôsobí od roku 2010.

Postupne zastával pozície prokurátora trestného odboru GP SR, predtým bol vedúcim oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality trestného odboru GP SR a v roku 2013 bol aj poverený výkonom funkcie riaditeľa odboru osobitného určenia GP SR. Ako prokurátor GP SR dozoroval okrem iného kauzu dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave, kde je hlavný obžalovaný Branislav A. a spol. Dozoroval aj prípad vraždy advokáta Ernesta Valka, kde tento rok v máji podal na Okresný súd Bratislava I obžalobu na Jozefa R.

V rokoch 1990 až 1994 pôsobil na bývalom Mestskom súde v Bratislave. Následne sa stal sudcom NS SR a aj predsedom jedného zo senátov. Z NS SR odišiel v roku 2010 po sporoch s bývalým predsedom NS SR Štefanom Harabinom, ktorý na neho podal v roku 2009 návrh na disciplinárne stíhanie za údajné nekonanie v kauze kyselinárov.

Ako sudca mestského súdu a NS SR bol zákonným sudcom či predsedom senátu v desiatkach mediálne známych prípadov.