Domáce Politika Top

Kozmonaut, prekvapenie Smeru aj Ibrahim Maiga. Na zozname kandidátov na europoslancov sú aj poriadne kontroverzné mená

Ivan Bella je prvým slovenským kozmonautom. Zdroj: TASR / Vladimír Benko

BRATISLAVA – (Zuzana Janíková, Petra Hollá) Niekoľkotisícová výplata, možnosť rozhodovať o celoeurópskych problémoch a štedré odstupné. Toto všetko a omnoho viac získa človek, ktorý uspeje v eurovoľbách. Tentokrát svoju kandidátnu listinu na ministerstve vnútra podalo 31 politických strán. Celkovo sa do europarlamentu hlási viac ako tristo kandidátov. Kandidátne listiny sú už od nedele uzavreté a Glob.sk má k dispozícií kompletný zoznam. Objavili sa v ňom známe, prekvapivé ale aj poriadne kontroverzné mená. 

 

Ivan Bella – Prvý Slovák, ktorý letel do vesmíru do Európskeho parlamentu kandiduje za hnutie Sme rodina. V predchádzajúcom režime bol členom KSČ. Následne sa stal pilotom. V roku 2004 pôsobil ako vojenský pridelenec na veľvyslanectve v Moskve, v súčasnosti zastáva rovnakú funkciu na veľvyslanectve v Kyjeve.

Roman Bušo – Na kandidátku Marčekovej strany Hlas ľudu sa dostal aj kontroverzný podnikateľ. Buša si médiá po prvýkrát všimli ešte v roku 2005, kedy bol na jeho aute značky Hummer umiestnený nápis „Palko je orgán“. V tom čase bol Vladimír Palko ministrom vnútra. Bušo tvrdil, že on autorom nápisu nebol a ani nevie, kto ho na jeho auto dal. V médiách bol prezývaný aj “právnikom spájaným s podsvetím.” Hovorilo sa o ňom v súvislosti so skupinou piťovcov. Zviditeľnila ho aj jeho manželka, ktorá žalovala Slovensko o astronomiskú sumu 280 miliónov eur, písali o tom Topky.sk.

Terénne auto s papučou a nápisom Zdroj: SITA/Peter Hudec

Pavol Dubček – Syn slávneho Alexandra Dubčeka sa objavil na kandidátke Slovenskej národnej strany. Je lekárom na poliklinike Tehelná, kde má chirurgickú a traumatologickú ambulanciu. Šéf SNS Andrej Danko pri predstavovaní kandidátnej listiny neskrýval pocit hrdosti z toho, že majú na kandidátke Dubčekovo meno. Syn známenho politika pri tejto príležitosti do Slovenskej národnej strany aj vstúpil.

Slavomír Harabin – Synovec kontroverzného sudcu a kandidáta na prezidenta Štefana Harabina sa objavil na kandidátke Národnej koalície. Harabin je známym kritikom Európskej únie, kedysi bol riaditeľom Gymnázia na Šrobárovej ulici v Košiciach. Odtiaľ odišiel nedobrovoľne a po mnohých sťažnostiach učiteľov.

Andrej Hryc – Pomerne známy herec nazval svoju stranu KOREKTÚRA – Andrej Hryc. Predstavil ju v októbri minulého roka. Už v minulosti pritom v politike pôsobil. Začiatkom 90. rokov pomáhal Vladimírovi Mečiarovi založiť HZDS. Neskôr sa od neho odvrátil a založil Rádio Twist s výrazne protimečiarovským smerovaním.

Herec Andrej Hryc kandiduje za vlastnú stranu. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Štefan Kuffa –  Slovenský politik a bývalý poslanec Národnej rady SR za stranu OĽaNO je bratom známeho kontroverzného kňaza Mariána Kuffu. Po odchode z klubu OĽaNO bol niekoľko rokov členom KDH, v roku 2019 založil a stranu Kresťanská demokracia – Život a prosperita a zároveň sa stal jej predsedom. Za túto stranu aj kandiduje. Jeho brat je kňaz, ktorého preslávili najmä videá z omší na internete.

Pavel Macko – Generálporučík je známy kritikou súčasného vedenia ministerstva obrany, nedávno tiež vstúpil do novovzniknutej strany Miroslava Beblavého SPOLU. Za nich, respektíve za koalíciu s Progresívnym Slovenskom kandiduje aj v eurovoľbách. Mackovej reputácii najviac uškodil jeho syn Martin, ktorý je v Bratislave známy ako fekálny fantóm. Okresný súd Bratislava IV mu vymeral osemmesačný trest s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 14 mesiacov. K tomu mu uložil aj ochrannú sexuologickú liečbu, pričom verdikt potvrdil aj Krajský súd, nakoľko sa Macko odvolal. Generálporučík verí v jeho nevinu a o verdikte súdu tvrdí, že ide o porušenie ústavných práv jeho syna. Ten sa však k činu priznal.

Ibrahim Maiga – O podporu ľudí v eurovoľbách sa rozhodol uchádzať aj známy umelec Ibrahim Maiga. Toho na čelo svojej kandidátky pridala strana PRIAMA DEMOKRACIA. Maiga bol nedávno medializovaný v súvislosti s bývalým siskárom Ľubošom Kosíkom, ktorý údajne navštívil jeho rodinu v africkom Mali. V očiach slovenskej verejnosti sa preslávil účinkovaním vo filmovej trilógii Fontána pre Zuzanu. Následne sa objavil aj vo viacerých slovenských reality šou.

Ibrahim Maiga má záujem sedieť v europarlamente.  FOTO TASR – František Iván

Peter Marček – Poslanca NR SR dostal do parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Ten mu však už po niekoľkých mesiacoch vyčítal malú aktivitu a ignoráciu pravidiel hnutia. Po odchode od Kollára v parlamente funguje ako nezaradený poslanec. Medzičasom si založil stranu Hlas ľudu, za ktorú kandidujú do europarlamentu.

Anton Martvoň – Bývalý poslanec za Smer-SD, ktorý v súčasnosti kritizuje nielen vládu, ale aj svojho bývalého šéfa, predsedu Smeru Roberta Fica, kandiduje za Národnú koalíciu. Z koaličnej strany odišiel ešte v roku 2017. Dôvodom boli podľa jeho slov kauzy strany. V tom čase tvrdil, že vplyv oligarchov v Smere už je neúnosný. Strana ho do posledných parlamentných volieb nedala na kandidátnu listinu, a to aj napriek tomu, že bol ich najaktívnejším poslancom v parlamente. 

Ján Mažgut – Prekvapenie si pripravila aj strana Smer-SD. Ján Mažgut pracuje od júna 2018 ako hovorca sociálnych demokratov. V minulosti pôsobil ako hovorca Úradu pre verejné obstarávanie, predtým pracoval ako PR manažér spoločnosti Profi Credit Slovakia.

Na snímke Ján Mažgút. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Peter Puškár – Brat známej moderátorky Zlatice Puškárovej to v politike skúša pravidelne. Nikdy však nezaznamenal výraznejší úspech. Okrem iného mal byť podľa polície hlavou daňového gangu a v roku 2016 ho policajný zbor nevedel týždne vypátrať. Vtedy sa skrýval v Rakúsku. Tam ho nakoniec aj chytili. Skončil vo väzení v Žiline, odkiaľ ho za špeciálnych podmienok prepustili. Kauciu 75 000 eur za neho zaplatila mama. Neskôr ho oslobodili spod obžaloby. Do eurovolieb kandiduje za SĽS.

Roman Ruhig – Kandiduje za SĽS. Ruhig sa do povedomia ľudí dostal minulý rok, keď kandidoval v komunálnych voľbách na post primátora Bratislavy. Tam však pohorel a získal iba 1,3 percenta hlasov. Rovnako sa rozhodol brániť súdnou cestou proti sociálnej sieti Facebook, ktorá mu bez udania dôvodu na mesiac zablokovala profil. Na amerického giganta podal žalobu, v ktorej uviedol, že praktiky Facebooku sú v rozpore s Ústavou SR. Neúspešne kandidoval aj v posledných parlamentných voľbách na kandidátke koalície Spoločne za Slovensko. 

Radovan Znášik – Po prezidentských voľbách skúša europarlament. Marcového boja o prezidentský palác sa Znášik kvôli nedovŕšeniu veku 40 rokov zúčastniť nemohol. Obrátil sa preto aj na Najvyšší súd, ktorý však jeho námietku zamietol. V eurovoľbách kandiduje za Národnú koalíciu.

Martina Šimkovičová – Bývalá poslankyňa Kollárovho hnutia Sme rodina kandiduje v eurovoľbách ako líderka strany Starostovia a nezávislí kandidáti (SaNK). Pôvodne sme nezaradenú poslankyňu v parlamente omylom priradili k strane Petra Marčeka, za čo sa jej Glob.sk ospravedlňuje.

V galérií vám ponúkame fotografie osobností, o ktorých sme písali v abecednom poradí. 

Galéria
Ivan Bella je prvým slovenským kozmonautom. Zdroj: TASR / Vladimír Benko
Roman Bušo (druhý zľava) bol s Petrom Marčekom na Kryme. Zdroj: Twitter / Russia’s MFA in Crimea
Na snímke Pavol Dubček, syn Alexandra Dubčeka, Zdroj:TASR – Martin Palkovič
Slavomír Harabin, synovec Štefana Harabina. FOTO TASR – František Iván
Herec Andrej Hryc má vlastnú stranu. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Štefan Kuffa je bratom známeho kňaza Mariána Kuffu. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Na snímke generál Pavel Macko pred súdnym pojednávaním svojho syna, Martina M. na Krajskom súde v Bratislave 23. mája 2018. FOTO TASR – Pavol Zachar
Ibrahim Maiga sa na našej scéne pohybuje dlhodobo. FOTO TASR – František Iván
Peter Marček je známy odídenec od Borisa Kollára. (archív)
Martina Šimkovičová – SITA/Marko Erd
Anton Martvoň bol v minulosti členom Smeru. Zdroj: SITA / Branislav Bibel
Kandidát na bratislavského župana Ján Mažgút žiada Pellegriniho Hlas o podporu, kritizuje jeho príklon k liberálom Richarda Sulíka. Ilustračné foto. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Peter Puškár viackrát lietal v problémoch. Zdroj: Facebook Petra Puškára
Roman Ruhig kandiduje za Slovenskú ľudovú stranu Andreja Hlinku. Foto: SITA / Jakub Julény
Radovan Znášik kandidovať za prezidenta nemohol, teraz to skúša v eurovoľbách. Zdroj: TASR / Marko Erd
navigate_before
navigate_next