Politika Koronavírus Domáce Top

Krajčí aj hlavný hygienik Mikas sú v karanténe. Boli v kontakte s pozitívnym na COVID-19

Marek Krajčí. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) je preventívne v karanténe. Upozornil na to portál Aktuality.sk. Minister následne informácie potvrdil na sociálnej sieti.

 

Ako uviedol Krajčí, pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19 je jeden zo zamestnancov z Ministerstva zdravotníctva, člen konzília epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov. “Vo štvrtok sme s ním strávili niekoľko hodín na konzíliu. Všetci sme mali počas celého pracovného stretnutia rúška a pravidelne sme vetrali. Vzhľadom na túto situáciu zostávam ja aj ostatní členovia konzília v preventívnej izolácii. Pracovať budem teda iba z domu,” uvádza Krajčí. Test by mal podstúpiť v utorok a vzhľadom na opatrenia, ktoré počas zasadnutia konzília prítomní dodržiavali, verí, že bude negatívny.

Hneď na druhý deň, v piatok, pritom zasadala pandemická komisia, ktorá hovorila o prísnejších opatreniach v snahe zamedziť šírenie koronavírusu. “Členovia Pandemickej komisie, s ktorými sme boli v piatok, sa nemusia obávať. Aj keby sme sa nakazili, na druhý deň ešte nemôžeme byť infekční. A tam sme tiež mali všetci počas celého rokovania rúška,” upokojuje Krajčí. Minister prisľúbil, že o výsledku svojho testu bude informovať.

V karanténe je aj hlavný hygienik Ján Mikas. Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva, Mikas sa nachádza v samoizolácii z preventívnych dôvodov, pretože sa stretol s osobou, u ktorej bol potvrdený pozitívny výsledok vyšetrovania na ochorenie COVID-19. Testovaný bude v priebehu týždňa.

 

Na Slovensku za sobotu pribudlo 88 prípadov nákazy novým koronavírusom. Aktuálne evidujeme 1 775 aktívnych prípadov a 37 úmrtí. V polovici augusta minister zdravotníctva po prvýkrát otvorene prehovoril o druhej vlne pandémie, ktorej čelíme. Tá má za následok sprísňovanie opatrení, ktoré majú zabrániť šíreniu nového vírusu. Príkladom sú okresy Bratislava, Senec a Pezinok, kde v sobotu ohlásili zákaz organizácie hromadných podujatí v exteriéri nad 500 osôb alebo v interiéri nad 250 osôb či zákaz návštev v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb.