Spoločnosť Koronavírus Domáce

Krajčí vyvracia hoax. Rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého

Ochranné rúško. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemá dosah na zdravie osoby. Uviedol to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) v súvislosti s mnohými dezinformačnými kampaňami o rúškach.

 

Verejnosť sa dostáva k protichodným informáciám o ochorení COVID-19, a to najmä na internete a sociálnych sieťach. “Je dôležité dôverovať informáciám poskytnutým od národných zdravotníckych inštitúcií, od epidemiológov, lekárov a všetkých zdravotníckych pracovníkov s potrebným odborným vzdelaním a praxou, a riadiť sa ich pokynmi a odporúčaniami,” uvádza Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti.

Pripomína, že rúško by malo priliehať k tvári a zakrývať ústa aj nos, aby jeho nosenie bolo účinné. Vymeniť za nové ho treba v prípade, ak je poškodené, vlhké alebo špinavé. Jednorazové rúška nie sú podľa ÚVZ určené na opätovné použitie.Hlavný hygienik Ján Mikas hovorí, že nosenie rúšok, dodržiavanie sociálneho odstupu, pravidelné umývanie či dezinfekcia rúk sú základná a účinná prevencia. “Vďaka týmto trom zásadám významne bránime nielen šíreniu ochorenia COVID-19, ale aj mnohých ďalších infekčných ochorení, vrátane chrípky, ktorej sezóna sa blíži,” povedal.

Odstup od cudzích ľudí, dezinfekciu rúk a respiračnú hygienu je podľa Mikasa dôležité dodržiavať v exteriéri aj interiéri. V exteriéri by sa ľudia mali vyhýbať miestam s vyššou koncentráciou osôb. “Pokiaľ to nie je možné, v záujme účinnej prevencie odporúčame aj vonku nasadiť si na takýchto miestach rúško a zdržiavať sa tam len na nevyhnutný čas,” podotkol hlavný hygienik.