Kráľovná oslavuje. Alžbeta II. je na britskom tróne už 65 rokov

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

LONDÝN – Britská kráľovná Alžbeta II. si dnes pripomína 65. výročie odo dňa, keď usadla trón. V centre Londýna jej vzdajú poctu oslavné salvy – dovedna zaznie 41 výstrelov z dela.

Buckinghamský palác pri príležitosti kráľovninho tzv. zafírového výročia zverejnil portrét z roku 2014, na ktorom Alžbetu zdobia zafírové šperky, ktoré dostala od svojho otca, kráľa Juraja VI., ako svadobný dar.

Bez zvláštnych osláv

Momentálne vôbec najstaršia žijúca a zároveň najdlhšie vládnuca britská panovníčka však dnešok strávi vo svojom vidieckom sídle v obci Sandringham v grófstve Norfolk, pričom sa bude venovať obvyklým činnostiam, priblížil Buckinghamský palác.

Kráľovná Alžbeta II. sa vlani dožila 90 rokov a jej narodeniny sprevádzali celoštátne oslavy. Panovníčka sa aj spolu so svojím 95-ročným manželom, princom Philipom, stále teší dobrému zdraviu.

V decembri však avizovala, že zredukuje počet svojich zahraničných ciest i verejných vystúpení a patronát nad charitatívnymi organizáciami, akademickými a ďalšími inštitúciami prenechá ďalším členom kráľovskej rodiny.

Viac o téme: Kráľovná Alžbeta II.

Súvisiace články