Spoločnosť Domáce Top

Kristínka od narodenia bojuje o svoj život. Rodičia na jej liečbu získavajú peniaze aj z odpadu

Zdroj: FB / Pomoc pre Kristínku, o.z.

BRATISLAVA – Ani nie 5 ročná Kristínka to v živote nemá ľahké. Od predčasného narodenia ju sprevádza množstvo zdravotných komplikácií, ktoré jej rodine trhajú srdce. Boj o život dievčatka však rodičia odmietli vzdať a všakovakými spôsobmi sa snažia získavať potrebné peniaze na finančne náročnú liečbu. Kristínkin príbeh pozná široké okolie jej bydliska, pomáhajú jej jednotlivci, ale aj základné školy. 

 

Príbeh, ktorý trhá srdce. Aj tak by sa dali nazvať peripetie malej Kristínky, ktoré ju sprevádzajú od narodenia. Na svet prišla predčasne už v 30. týždni tehotenstva. Lekári ju bezprostredne po narodení, museli kriesiť a zjavne to zanechalo stopy na jej mozgu. Kristínka síce v marci oslávi piate narodeniny, ale jej psychomotorický vývin je oneskorený. Momentálne sa nachádza na úrovni približne jeden a pol ročného dieťaťa. Malé telíčko trápi aj hypotonický syndróm, ktorý si vyžaduje neustále rehabilitácie, vrodená chyba očí, ktorá je trvalá a nedá sa odstrániť, každodenné epileptické záchvaty či vrodená vývojová chyba mozgu. 

Pôjdu aj na kraj sveta

Rodičia s ich dcérkou musia navštevovať množstvo špecialistov a odborných ambulancií. Do Trenčína jazdia na očné, kardiológiu, gastroenterológiu, endokrinológiu, rehabilitáciu. Viac ako stovku kilometrov absolvujú kvôli vyšetreniam v Bratislave. Navštevujú tam odborné ambulancie ako neurológiu, neurochirurgiu či antropometriu. Kvôli hypotonickému syndrómu a častým epileptickým záchvatom, ktoré oslabujú činnosť mozgu, sú rehabilitačné cvičenia a pobyty nevyhnutnosťou. Chodia kvôli nim do Dunajskej Lužnej, Trenčína či Hlohovca. Pre zlepšenie zdravotného stavu robia rodičia dievčatka maximum. Vyskúšali už aj muzikoterapiu či hipoterapiu s koníkmi Judo a Midi. Nakoľko je Kristínkina cesta životom podstatne komplikovanejšia a zaradiť sa medzi zdravé deti je ťažšie, navštevuje špeciálnu materskú školu v Trenčíne. A to v podobe troch dní v týždni na 4 hodiny.

Kristínka sa narodila predčasne už v 30 týždni tehotenstva. Zdroj: FB / Pomoc pre Kristínku, o.z.

,,Pomoc” od štátu

Každá jedna návšteva lekára, zdravotnícka pomôcka, vyšetrenie, hospitalizácia, liek či terapia je finančne náročná. Mama Kristínky je pritom na predĺženej rodičovskej dovolenke a dostáva len rodičovský príspevok. Finančná pomoc od štátu je pritom minimálna. Mesačne síce dostanú príspevok na benzín a hygienu, ale jeho hodnota sa pohybuje spolu len v sume 54,62 eur. ,,Mať doma handikepovaného člena rodiny je finančne veľmi náročné, nakoľko zo zdravotného poistenia je hradené úplné miminum rehabilitácií, aj lieky a nemocnice si treba doplácať,” povedala pre Glob.sk Kristínkina mama Petronela.

Kristínka bojuje s epilepsiou, vrodenou chybou očí, oneskoreným vývinom či vrodenou vývojovou chybou mozgu. Zdroj: FB / Pomoc pre Kristínku, o.z.

Prevzali to do vlastných rúk

Keďže zo štátnych príspevkov by rodina nemala šancu dožičiť Kristínke plnohodnotný život a potrebné vyšetrenia, museli na vlastnú päsť nájsť spôsob, ako získať peniaze. Rozhodli sa založiť občianske združenie, ktorému aj vy môžete darovať 2 percentá z dane. ,,Bez tých by sme sa vôbec nepohli ďalej. Založili sme aj vlastné občianske združenie, aby zbieranie financií bolo jednoduchšie. 2% je možné zbierať aj cez rôzne nadácie, no tie si tiež nechávajú určité percento peňazí z vyzbieranej sumy,” pokračuje mama.

Kristínka je aktuálne na úrovni jeden a pol ročného dieťaťa. Zdroj: FB / Pomoc pre Kristínku, o.z.

Dievčatko s vrchnáčikmi

Pre niekoho možno odpad, pre Kristínku zdroj peňazí. Plastové vrchnáky z PET fliaš sú vyrobené z kvalitného plastu a preto existuje niekoľko spoločností, ktoré tieto uzávery vykupujú. Za jednu tonu však dostanete približne 180 eur. Takúto zbierku rozbehla aj Kristínkina rodina už pred dvomi rokmi. Za tento čas vyzbierali už 23 ton. Takýmto spôsobom pomáha nielen rodina či verejnosť, ale aj žiaci Základnej školy v Ilave, kde pedagógovia vyhlásili zbierku vrchnákov. ,,Ďakujeme všetkým dobrým ľuďom, ktorí Kristínke akokoľvek pomáhajú, či už 2% z daní, vrchnáčikmi, kúpou kalendárov. To všetko nás posúva vpred a psychická podpora nám dodáva viac síl na tejto neľahkej ceste,” uzavrela poďakovaním Kristínkina mama.

Mohlo by vás zaujímať:

Galéria
Kristínka síce v marci oslávi piate narodeniny, ale jej psychomotorický vývin je oneskorený. Zdroj: FB / Pomoc pre Kristínku, o.z.
Rodičia pre zlepšenie Kristínkinho zdravotného stavu vyskúšali už aj muzikoterapiu či hipoterapiu s koníkmi Judo a Midi. Zdroj: FB / Pomoc pre Kristínku, o.z.
Mesačne rodičia dostávajú príspevok na benzín a hygienu, jeho hodnota sa pohybuje spolu len na úrovni 54,62 eur. Zdroj: FB / Pomoc pre Kristínku, o.z.
Vrcháky z PET fliaš slúžia ako ďalší zdroj peňazí. Zdroj: FB / Pomoc pre Kristínku, o.z.
Za dva roky sa podarilo vyzbierať už 23 ton. Zdroj: FB / Pomoc pre Kristínku, o.z.
Rodičia založili občianske združenie, ktorému aj vy môžete darovať 2 percentá z dane. Zdroj: FB / Pomoc pre Kristínku, o.z.
Kristínka navštevuje špeciálnu materskú školu v Trenčíne. Zdroj: FB / Pomoc pre Kristínku, o.z.
navigate_before
navigate_next