Politika Zahraničné

Kuba kritizovala Trumpa, vyzvala na boj proti imperializmu

Kuba kritizovala Trumpa, vyzvala na boj proti imperializmu. Zdroj: TASR / AP

HAVANA – Líder kubánskej komunistickej strany Raúl Castro, prezident Miguel Díaz-Canel a venezuelský prezident Nicholás Maduro v nedeľu signalizovali, že tvrdé sankcie USA len posilnia ich odhodlanie držať spolu a podporovať sociálnu zmenu v regióne. Informovala o tom agentúra Reuters.

 

Títo traja lídri predsedali záverečnému zasadnutiu konferencie “antiimperialistickej solidárnosti” v Havane, na ktorej sa zišlo viac než 1300 spoločenských aktivistov, najmä z Latinskej Ameriky.

Trojdňové stretnutie bolo zvolané s cieľom prediskutovať spôsoby, ako poraziť – ako to nazvali organizátori – imperialistami zo Spojených štátov vedenú ofenzívu proti progresívnym a socialistickým vládam a hnutiam.

Podujatie sa s podtitulom “za demokraciu a proti neoliberalizmu” konalo v čase, keď sociálne nepokoje otriasajú konzervatívcami vedené Čile a keď v Bolívii zúri konflikt okolo nedávnych volieb, ktoré socialistickému lídrovi Evovi Moralesovi priniesli štvrté obdobie vo funkcii prezidenta.

Protesty pokračujú aj v Brazílii v súvislosti s uväznením obľúbeného ľavicového exprezidenta Luiza Inácia Lulu Da Silva, stredoľavicový tábor znova prevzal moc od pravice v Argentíne, pričom USA uvalili na Venezuelu a Kubu sankcie.

Maduro a Díaz-Canel uzavreli konferenciu prejavmi, ktoré naživo prenášala štátna televízia a v ktorých sa vysmievali z obvinení Spojených štátov, že stoja za nepokojmi v iných krajinách alebo sú zodpovední za ľavicové vlády.

Prítomnosť Madura mala podľa všetkého signalizovať, že Kuba neopustí svojho strategického spojenca napriek snahám USA a ďalších západných i latinskoamerických krajín presvedčiť Havanu, aby tak urobila.

Maduro označil za “hlúpe” obvinenia Organizácie amerických štátov (OAS), že za nepokojmi v Čile stojí Kuba.

“Je to stará Pinochetova diktatúra a Medzinárodný menový fond. Ľudia majú právo požadovať alternatívu,” vyhlásil v dlhom a výbušnom prejave.

Díaz-Canel v zjavnej zmienke o nepokojoch v Čile a argentínskych voľbách povedal: “Obviňujú nás z podpory bolívarovskej (venezuelskej) revolúcie… zatiaľ čo si zakrývajú oči, uši a ústa, aby nevideli, nepočuli ani neuznali, čo ľudia kričia v uliciach: neoliberalizmus je ekonomický neúspech a sociálna katastrofa.”

“Trump a jeho dvor starých jastrabov útočia na kubánsku revolúciu; bolívarovskú revolúciu, sandinistov; brazílske, bolívijské, argentínske ľavicové politické vedenie a sociálne, ľudové, progresívne hnutia po celom regióne,” vyhlásil.

Kubánsky prezident naopak obvinil Spojené štáty, že vytvorili blokádu jeho krajiny sankcionovaním tretích strán, ktoré s ňou obchodujú. Na prítomných apeloval, aby zvýšili svoje úsilie na obranu jeho krajiny.